Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2017 SAYI: 115

ISK-SODEX 2018 İçin Geri Sayım Başladı

7-10 Şubat 2018 tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan ISK-SODEX’in tüm detayları basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Uluslararası ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma ve güneş enerjisi sistemleri sektörünün küresel buluşmalarından olan ISK-SODEX Fuarı, 7-10 Şubat 2018 tarihlerinde TÜYAP Beylikdüzü Fuar Alanı’nda düzenlenecek. Bu buluşma için hazırlıklarını sürdüren iklimlendirme sektörü, fuara ilişkin son bilgileri düzenlenen bir basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık SODEX Direktörü Toros Utku’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan Alexander Kühnel, Avrasya bölgesindeki en büyük iklimlendirme fuarı olan ISK-SODEX’i sektörün büyüme hızına göre yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

Isıtma, soğutma, havalandırma, hava şartlandırma sistem ve ekipmanları ile tesisattan oluşan iklimlendirme sektöründe 2017 yılı ihracat artışının yüzde 11,8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Tesisat sistem ve elemanlarının toplam ihracatta ilk sırada geldiği sektörün Almanya’ya gerçekleştirdiği ihracat 455 milyon dolara ulaşırken, Alexander Kühnel, sektörün ihracat artışında nitelikli ve genç iş gücü ve Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra ihracatçı firmaların uluslararası fuarlardaki etkinliğinin de önemli rol oynadığına dikkat çekti.

ISK-SODEX PROGRAMI YİNE DOLU DOLU

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık SODEX Direktörü Toros Utku ise sunumunda, ISK-SODEX Fuarı’nı iklimlendirme sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde yeniden yapılandırdıkları ve 20’nin üzerinde ülkeden katılımcıyla 80 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlandıkları bilgisini paylaştı. “Uluslararası niteliği ile Ekonomik Bakanlığı tarafından fuar teşvikleri kapsamına alınan ISK-SODEX, yerli katılımcı firmalarına yüzde 50’ye varan oranlarda teşvik sağlıyor. ISKSODEX’te ikili iş görüşmeleri ile firmalar arası yeni anlaşmaların yapılabileceği alanlar hayata geçirdik. Bu kapsamda hedef pazarların tamamından satın alma heyetleri ve alanında uzman katılımcıları bir araya getiriyoruz. Fuar sürecinde destekleyici programlar ile katılımcı ve ziyaretçilerimize yeni iş bağlantıları kurma ve bilgi paylaşımı konusunda yeni imkânlar sunacağız” diyen Utku, fuar alanında yer alacak Forum Alanı’nda; zenginleştirilmiş ürün yelpazesiyle hem sektöre yakışan bir etkinliğe imza atacaklarının hem de ziyaretçilere güçlü bir deneyim yaşatacaklarının altını çizdi.

ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk da rüzgarsız teknolojilerden enerji verimliliğine, ileri teknolojili ürünlerden Endüstri 4.0’a kadar birçok konu başlığının yer alacağı fuarın yenilikçi vizyonla her yıl geliştiğini vurguladı.

Duruk, “Son yıllarda artan yeni yatırımlarımız ve Ar-Ge çalışmalarımızla sektörümüz adeta atağa geçti. 2017 yılında 3,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek yüzde 11,8 büyüme başarısı gösterdik. Tabii bu başarıda başta Bakanlıklarımız olmak üzere bizi destekleyen kurum ve kuruluşların desteği ve gayreti çok önemliydi. Bunun en güzel örneklerinden biri ISK-SODEX Fuarı’dır. İklimlendirme sektörümüzün gelecek hedefleri açısından ISK-SODEX buluşmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Sektörümüz açısından çok önemsediğimiz alım heyetlerini, önemli pazarlardan kanaat önderlerini ve VIP heyetlerini yine Hannover Fairs Turkey desteği ile ülkemize getirerek üreticilerimizle buluşturacak ve ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulacağız.