Skip to content

GÜNDEM

OCAK 2018 SAYI: 116

ISK-SODEX 2018 Sektörleri Buluşturdu

ISK-SODEX 2018, 7-10 Şubat tarihlerinde TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 44 ülkeden 1108 firmanın katıldığı organizasyonda pompa ve vana sektörü yeni ürünleriyle yer aldı.

Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı ISK-SODEX 2018, 7-10 Şubat tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (İSKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Poyraz ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile davetlinin katıldığı fuarın açılış töreninde Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Wolfgang Lenarz şunları söyledi: “Türkiye, ihracatta yaptığı atılımla 2023 hedeflerine her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Başta Almanya olmak üzere, Avrupa ülkelerinin tamamı için en önemli ticari partnerlerden biri olan Türkiye, Deutsche Messe için de büyük önem taşıyor. ISK-SODEX Türkiye sanayisinin gücünü tüm dünyaya göstermesi için önemli bir fırsattır. Bu fırsatı Türkiye’deki iş insanlarıyla birlikte bugün burada organize ediyor olmak bizim için çok anlamlı. Ancak şunu vurgulamak isterim ki; ISK-SODEX asıl gücünü bu ülkenin yetiştirdiği sanayicilerden, iş insanlarından ve rekabetçi ekonomisinden alıyor.

Deutsche Messe olarak, ISK-SODEX 2018’in sektöre önemli katkılar sağlayacağına ve yeni ufuklar açacağına inanıyorum” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de yaptığı konuşmada Bakanlığının çalışmalarından bahsederek fuarın ülke ekonomisine ve sektöre önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti. Açılış töreninde, “Geçmişten Geleceğe Enerjinin (Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Yalıtım) İzinde” konulu resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri de verildi.

ULUSLARARASI ZİYARETÇİ ORANI YÜZDE 14 ARTTI

13 ve 14’üncü hollerde pompa ve vana firmalarının ürünlerini sergilediği 13. Uluslararası ISK-SODEX 2018 Fuarı’nı 93 ülkeden 84 bin 936 sektör profesyoneli ziyaret etti. Geçtiğimiz yıllarla karşılaştırıldığında uluslararası ziyaretçi oranı yüzde 14 artış kaydederken Ekonomi Bakanlığı ile iş birliği içinde; başta İran, Irak, Katar, Kuzey ve Batı Afrika, Rusya, Polonya, Almanya ve Avustralya olmak üzere çok sayıda ülken gelen 500’den fazla uluslararası satın almacı ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Dört gün süren fuar yeni tarihi, yeni yeri ve Forum Alanı, Ustalar Ligi gibi destekleyici programlarıyla katılımcıları ve ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşattı.