Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

İSKİD, SEKTÖRÜN DİJİTALLEŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDECEK

İKLIMLENDIRME SOĞUTMA KLIMA İMALATÇILARI DERNEĞININ (İSKİD) 14’ÜNCÜ DÖNEMDE ODAKLANACAĞI BAŞLIKLARIN KONUŞULDUĞU BILGILENDIRME TOPLANTISINDA, YÖNETIM KURULU BAŞKANI OZAN ATASOY, IKLIMLENDIRME VE SOĞUTMA SEKTÖRÜNÜN IHRACATINI ARTTIRMAYA YÖNELIK SÜREÇLERE ODAKLANIRKEN, SÜREKLI GELIŞEN TEKNOLOJIYI TAKIP EDEREK SEKTÖRÜN DİJİTALLEŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDECEKLERİNİ BELIRTTI.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, 2018 yılı sektör değerlendirmesi yapılırken 2019 yılı öngörüleri de paylaşıldı. 15 Şubat’ta gerçekleşen toplantıda, iklimlendirme ve soğutma sektörünün dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. 100’ün üzerinde üye firmasıyla sektörün yüzde 90’ına varan temsil gücüne sahip olduklarını belirten Atasoy, “Sektörümüz, sürekli gelişen teknolojiye adapte olarak büyüyor. Donanımlı, gelişime açık genç yapımızla, dijitalleşen dünyayla uyum içinde ilerliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

BIM MERKEZI KURULACAK

14’üncü dönem yönetimi olarak sektörün ve sektör üyelerinin ihtiyaçlarının doğru tespiti ve çözüm alanlarında üyeler ve diğer sektör dernekleriyle birlikte çalışmaya devam edeceklerini de vurgulayan Atasoy, “Hâlihazırda bu doğrultuda yürüttüğümüz birçok faaliyeti de bu dönemde sonuçlandırıp sektörümüzle paylaşacağız. Şu ana kadar çok başarılı bir şekilde ilerleyen ikinci URGE projemizi tamamlayıp, üçüncüsüne başvurumuzu yapacağız. Sağlık Yapılarında İklimlendirme Komisyonunun son aşamasına getirdiği Sağlık Yapılarında İklimlendirme Kılavuz Çalışmasını da yakın zamanda bitirip sektör görüşüne sunacağız” dedi.

İSKİD önderliğinde, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ve Mekanik Tesisat Müteahhitleri Derneği (MTMD) ile yürüttükleri BIM Çalıştayını (Building Information Modeling-Yapı Bilgi Modellemesi) geçtiğimiz aylarda tamamladıklarını da anımsatan Atasoy, Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) bünyesinde kurulacak BIM Merkezinin oluşturulmasına da destek olacaklarını söyledi.

ÖNCELİK İHRACATTA

Sektörle ilgili 2019 öngörülerini de paylaşan Atasoy, “Türkiye için ihracatın önemli olduğu bir dönemdeyiz. İklimlendirme sektörü, ihracat anlamında hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katma değer sağlıyor. İhracat yapan firmalarımız, Avrupa ülkelerinin standartlarına uygun ürünlerle enerji verimliliğini desteklerken, İSKİD’in ağırlıklı konularından biri yine ihracatı arttırmaya yönelik faaliyetleri olmaya devam edecek. Bu amaçla bu yıl dört önemli fuara katılarak Türkiye iklimlendirme sektörünü anlatacağız. Mart ayında yapılacak Climate World Moscow, ISH Frankfurt ile Nisan ayında yapılacak China Refrigeration ve Ekim ayındaki ISK SODEX fuarlarına İSKİD olarak katılacak ve sektörümüzün gücünü küresel alıcılara anlatmayı sürdüreceğiz” dedi. Sektörün Endüstri 4.0’a hazırlanması ve dijitalleşme süreçlerine de değinen Atasoy, “2016 yılından beri temelini oluşturduğumuz BIM süreci için tüm dünyayla eş zamanlı faaliyetler yürütüyoruz. Bu çalışmamıza hız kesmeden devam edeceğiz. Sektörümüzün dijitalleşmesine öncülük edecek ve takipçisi olacağız. ISKAV bünyesinde kurulması planlanan BIM Merkezi, dijitalleşme sürecine hız kazandıracak” yorumunda bulundu.

“OKULLAR VE KAMUDA IÇ HAVA KALITESINI YÜKSELTECEĞIZ”

Ozan Atasoy, İSKİD’in bu dönemde üzerinde duracağı bir başka önemli konu başlığını da okullarda iç hava kalitesine yönelik çalışmalar olarak açıkladı. Okullarda iç hava kalitesini yükseltmek için pilot okullarda çalışmalara başlandığını söyleyen Atasoy, Milli Eğitim Müdürlükleriyle iletişime geçerek yeni dönemde okulların temiz iç hava kalitesinin sağlıklı ve verimli sonuçları üzerine odaklanılacağı vurguladı ve bu çalışmaların sadece eğitim alanında kalmayarak, tüm kamuyu bilinçlendirmeye yönelik ilerleyeceği bilgisini paylaştı.