Skip to content

GÜNDEM

HAZİRAN 2019 SAYI: 133

İSKİD ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDİYOR

İKLİMLENDİRME, SOĞUTMA, KLİMA İMALATÇILARI DERNEĞİ (İSKİD), YEDİTEPE, AREL VE MARMARA ÜNİVERSİTELERİNDE MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞARAK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNÜ VE SEKTÖRÜN SUNDUĞU KARİYER OLANAKLARINI ANLATTI.

Universitelerin makine mühendisliği öğrencileriyle buluşmaya devam eden İSKİD; 26 Nisan’da Yeditepe Üniversitesinde, 29-30 Nisan tarihlerinde AREL Üniversitesinde ve 24 Mayıs’ta Marmara Üniversitesinde makine mühendisliği öğrencilerine iklimlendirme sektörünü ve dernek faaliyetlerini anlattı. 26 Nisan’da Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği amfisinde gerçekleşen etkinlikte, İSKİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayk Didonyan, Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Onbaşıoğlu, Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu Üyeleri Selçuk Savaş ve Ömer Kovanlık, iklimlendirme sektörünü ve dernek faaliyetlerini tanıtan sunumlarını öğrencilerle paylaştı.

İSKİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayk Didonyan’ın konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Didonyan, iklimlendirme sektörünün dinamik ve hızla büyüyen bir sektör olmasıyla nitelikli mühendislik fakültesi öğrencilerine iyi koşullarda iş olanağı imkânı yarattığını ifade etti. İSKİD Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Onbaşıoğlu ise sunumunda iklimlendirme sektörünün toplum için önemine değinerek ısıtma-soğutma sektörü hakkında bilgiler verdi. Onbaşıoğlu sunumunda 1992 yılında kurulan İSKİD’in üyesi olan 109 firmayla Türkiye iklimlendirme sektörünün yüzde 90’ını temsil ettiğini ve Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle iklimlendirme sektörü için Avrupa’da bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. İSKİD Endüstriyel ve Ticari Soğutma Sistemleri Komisyonu Üyesi Selçuk Savaş sunumunda soğuk hava depoları, dünyada soğutma ve soğutmanın kullanım alanları, yaş sebze meyve ve et ürünlerinin muhafazası ve dondurulması konularında bilgileri öğrencilerle paylaşırken, Ömer Kovanlık ise sezonsal verimlilik, Türkiye’de klimalar için ekotasarım ölçütleri ve yeni enerji etiketi konusunda teknik bilgilerinden söz etti.

150’den fazla Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisinin izlediği sunumlarda öğrencilere, sektörün aradığı nitelikli mühendis adayının özellikleri hakkında bilgiler de aktarıldı. İSKİD’in katıldığı bir diğer etkinlik ise 29-30 Nisan tarihlerinde İstanbul AREL Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünün düzenlediği “Mühendislikte Kariyer Zirvesi” oldu. Etkinlikte İSKİD’in faaliyetleri ve iklimlendirme sektörüyle ilgili bilgiler öğrencilerle paylaşılırken, savunma ve havacılık teknolojileri, yenilenebilir enerjiler, yapay zekâ, Endüstri 4.0 konularında paneller de düzenlendi.

24 Mayıs’ta Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte ise İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy, iklimlendirme sektörünün çevreye duyarlı, yenilikçi ve güvenilir nitelikleriyle, toplumun yaşam kalitesini arttıran hedefleri olduğunu ifade etti ve İSKİD olarak, sağladıkları burslarla öğrencilere eğitimlerinde mümkün olduğunca destek olmaya çalıştıklarını belirtti.