Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2017 SAYI: 110

İTÜ’lü Öğrencilerden Sınırları Aşan Başarı

İTÜNOM Otonom Hava Araçları Takımı, ABD’de düzenlenen İnsansız Hava Araçları Yarışması’na katılan 54 takım arasında dördüncü oldu.

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Derneği’nin (AUVSI-SUAS Association for Unmanned Vehicle Systems International) düzenlediği öğrenciler arası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nın 15’incisi 14-17 Haziran tarihleri arasında, ABD’de, Patuxent River Askeri Hava Üssü’nde düzenledi. Üniversiteler bazında dünyanın en saygın insansız hava aracı yarışması olarak kabul edilen organizasyona Türkiye, ABD, Kanada, İsrail, Hindistan, Polonya, Almanya ve Romanya’dan toplamda 54 takım katıldı.

Yarışmaya katılan ve bilgisayar, uçak, kontrol ve otomasyon, elektrik ile elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan İTÜNOM Otonom Hava Araçları Takımı, yarışmadan “En İyi Döner Kanatlı Araç” ödülü ile ayrıldı. Yine, istenilen görevleri en iyi şekilde gerçekleştiren ikinci ekip olan İTÜNOM, genel sıralamada ise dördüncü oldu.

2014 yılında, otonom uçuş teknolojileri geliştirmek ve bu teknolojilerle alakalı yarışmalarda Türkiye’yi temsil etmek amacıyla kurulan İTÜNOM Otonom Hava Araçları Takımı, aktif bir ekip olarak İTÜ adına birçok yarışmaya katılıyor. Takımdaki öğrenciler; otonom uçuş teknolojileri, görüntü işleme, uzun mesafe kablosuz ağ teknolojileri, gömülü sistemler, güç elektroniği sistemleri tasarımı ve testi konularında da çalışmalar yürütüyor.

BİRBİRİNDEN ZOR GÖREVLER

Üniversiteler bazında dünyanın en prestijli insansız hava aracı yarışması olarak değerlendirilen etkinlikte takımlar insansız (otonom) kalkış, uçuş ve iniş; koordinatları ve yükseklikleri belirli noktalara uçuş; hareketli ve hareketsiz sanal engellerden kaçma; belli bir noktaya belli bir yükseklikten cisim bırakma ve yerde bulunan şekil/harfleri görme, tanıma ve konumunu bulma gibi oldukça zor ve kapsamlı görevleri yerine getirmeye çalışıyor. Her yıl düzenlenen yarışmaya bu yıl Türkiye’den Anadolu Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi takımları da katıldı. Anadolu Üniversitesi takımı yarışmayı 20’nci sırada tamamlarken, Yıldız Teknik Üniversitesi takımı ise 29’uncu oldu.