Skip to content

GÜNDEM

MART 2018 SAYI: 118

Karatay Üniversitesi’nin Elektrikli Otomobili Görücüye Çıktı

Konya Ticaret Odası (KTO) ve Karatay Üniversitesi Ar-Ge Topluluğu’nun geliştirdiği yerli alternatif enerjili araç projesi, tasarımı ve yerlilik oranıyla dikkat çekiyor.

Türkiye, yerli üretim konusunda son yıllarda ciddi yol kat etti. Savunma sanayileri ve makine imalat sektörlerinin liderlik ettiği yerli üretimde kamuoyunun gündemindeki bir başka üretim alanı ise otomotiv sektörü. Yerli otomobil konusunda halen kamu öncülüğünde kapsamlı bir proje devam ediyor olsa da üniversitelerimizde de elektrikli ve alternatif enerjiler kullanan çok sayıda prototip proje geliştiriliyor. Yerli otomobil projesine talip olan illerden Konya’daki KTO Karatay Üniversitesi ise geliştirdiği elektrikli otomobil projesinin tasarımı ve yerlilik oranıyla dikkat çekiyor.

Gelişen sanayi bölgeleri, kurulan Ar- Ge merkezleri ve yükselen üniversitesanayi işbirliği ile Konya, Türkiye’nin önemli üretim üslerinden biri konumunda. Sanayi şehri olmasının yanında ciddi bir üniversite şehri haline de gelen Konya’da bulunan KTO Karatay Üniversitesi’nin Ar-Ge Topluluğu öğrencileri, geliştirdikleri “Diriliş 1251” adlı elektrikli otomobil projesinde önemli mesafe kat etti.

TASARIMIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Dört metre uzunluğundaki Diriliş 1251, 6 kW batarya gücüyle 110 kilometre/saat hıza ulaşabiliyor. Motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetri, araç kontrol sistemi ve mekanik aksam bakımından tamamen KTO Karatay Üniversitesi öğrencilerinin tasarımı olarak yerlilik alanında da önemli bir adım olan Diriliş 1251, aslen, TÜBİTAK tarafından her yıl üniversite öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışması (TÜBİTAK Efficiency Challange) projesi olarak yola çıkmış. Elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğrencileri Ömer Emre Gümüşel, Hakan Güneş, Mahmud Sami Çınar, Muhammed Emin Arı, Ahmet Keskin ve Mehmet Akif Süllü ile mekatronik mühendisliği bölümünden Mehmet Çolak, Mustafa Yayangil ve Mahmut Yarar’ın projelendirdiği Diriliş 1251’in elektronik olarak tüm komponentleri KTO Karatay Üniversitesi Ar-Ge Topluluğu atölyesinde tasarlandı ve üretildi. Şasi ve kabuk çizimlerinin ise tasarımı Ar-Ge Topluluğu atölyesinde yapılırken, üretim Konya sanayisinde gerçekleştirildi. Bu kapsamda projenin geliştiricileri olan Ar-Ge Topluluğu öğrencileri, “Konya sanayisinin gerek elektrik elektronik, gerekse mekanik anlamda bize çok faydası ve desteği olduğunu söylemeliyiz. KTO Karatay Üniversitesi Yönetimi ve Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk de projemizi destekleyerek bizlere büyük motivasyon sağladı” diyor.

SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLDİ

Projenin başlangıcındaki temel sorunun finansman olduğunu dile getiren Ar-Ge Topluluğu öğrencileri, projenin finansmanı KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Sanayi Danışmanı Halil İbrahim Erdal’ın, üniversitelerinin, Konya sanayisinin ve PTT’nin reklam sponsorluğuyla aştıklarını söylerken, tasarım ve üretim alanlarındaki teknik bilgi eksikliklerini de yine üniversitelerinin akademik kadrolarının destekleriyle gidermiş. Eğitmenlerinin her aşamada kendilerini desteklediğinin altını çizen Ar-Ge Topluluğu öğrencileri, aracı tasarlarken KTO Karatay Üniversitesi’nin akademik zenginliğinden de büyük oranda faydalandıklarını söylüyor ve üniversitelerinin ve Konya sanayisinin genç nesillere inanması ve projelerine sahip çıkmasının çok önemli olduğunun altını çiziyor.