Skip to content

OAİB DEN

HAZİRAN 2018 SAYI: 121

Katar Ticaret Heyeti Programı Tamamlandı

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından “Süs Bitkileri Sektöründe Global Trendler ve Yeni Pazarlar” isimli URGE Projesi kapsamında Katar’a yönelik olarak 7-11 Mayıs tarihlerinde bir ticaret heyeti organizasyonu gerçekleştirildi. Katar Ticaret Heyetine 17 ihracatçı firmadan toplam 28 kişi katıldı.

Ticaret Heyeti Programı kapsamında, 8 Mayıs tarihinde Katar Çevre Bakanlığı ile birlikte Katar-Türkiye Bahçecilik Forumu düzenlenirken, Katar Çevre Bakanı H. E. Mohammed Bin Abdullah Al- Rumaihi ve Doha Büyükelçisi Fikret Özer’in katılımlarıyla düzenlenen forumda Katarlı 15 alıcı firma ile Türkiye’den heyete katılan firma temsilcileri bir araya geldi. Her iki ülkenin süs bitkileri sektörü ve pazar olanaklarıyla ilgili yapılan sunumların ardından ülkeler arası ticaretin geleceğine yönelik önemli görüşler forumda tartışıldı.

Heyet, 9 ve 10 Mayıs tarihlerinde ise 2022 yılında Katar’da yapılacak FIFA Dünya Kupası çim üretim tesislerini ve Çevre Bakanlığı’nın resmi fidanlığını ziyaret etti. Sektörle ilgili çeşitli toptancı/ithalatçı firmaların da ziyaret edildiği ve ikili görüşmelerin gerçekleştirildiği etkinlikte, Katar süs bitkileri ithalatında ve tüketiminde talep edilen ürün çeşitleri hakkında Türk firmaları önemli bilgiler edindi.