Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

Konya Endüstri Zirvesi Yeni Teknolojilerin Odağı Oldu

10-13 Mayıs tarihlerinde Makine İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgâhları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğinde; Konya Endüstri Zirvesi çatısı altında düzenlenen KONMAK, İSKON, KONELEX ve Konya Sac İşleme Fuarları, bu yıl da Anadolu’nun en büyük endüstriyel buluşmasına ev sahipliği yaptı. Metal işlemeden robotik teknolojilere, otomasyon sistemlerinden CNC makinelerine kadar yaklaşık 1500’ün üzerinde makine ve malzemenin sergilendiği fuarlar, Endüstri 4.0’ın geldiği son noktanın yerinde gözlemlenmesi için sektör profesyonellerine katkı sağladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Zimbabve Tarım Bakanı Perrance Shiri, 30 Afrika ülkesinin Türkiye büyükelçileri, çeşitli bakanları ve iş insanlarının katılımıyla 10 Mayıs’ta açılan Konya Endüstri Zirvesi, dört günde 63 ülke ve 68 şehirden toplam 37 bin 742 yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Etkinlik boyunca Konya Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen B2B uluslararası ikili iş görüşmelerinde ise Türk firmaları Fas, Tunus, Cezayir, Balkanlar ve Rusya gibi çeşitli ülkelerden gelen yabancı yatırımcılarla verimli ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Metal işlemeden robotik teknolojilere, otomasyon sistemlerinden CNC makinelerine kadar yaklaşık 1500’ün üzerinde makine ve malzemenin sergilendiği Konya Endüstri Zirvesi, Endüstri 4.0’ın geldiği son noktanın yerinde gözlemlenmesi için sektör profesyonellerine katkı sağlarken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sıçrama yapabileceği alanların başında sanayi ve teknolojinin geldiğini belirtti ve “Bu konuda yapılan bütün çalışmaları destekliyoruz. İmalat sanayimizin geçen yılki cirosu yaklaşık 150 milyar dolar. Bunu, 5+5, 10 yıllık bir sürede ikiye katlamak istiyoruz. Yani mevcut sanayimizin yanına bir sanayi daha ilave etmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

2018 yılının Türk imalat sanayileri için bir milat olmasını arzu ettiklerini de vurgulayan Bakan Özlü, “Bu maksatla programlar yürütüyoruz. Örneğin, sanayi ve teknoloji atılımı programı gibi; burada odak sektörler belirledik. Türkiye’nin önem vermesi, üzerinde durması gereken, belirlediğimiz bu odak sektörlere yoğunlaşacağız. Yine, sanayide dijitalleşme, yani sanayimizin dijital devrimini gerçekleştireceğiz. Bu maksatla son bir buçuk yılda güzel bir yol haritası hazırladık. Sanayimizin dijital dönüşümünde Türk sanayisinin yüksek katma değerli ürünlere yönelmesini ve yüksek katma değerli ürünlerin hem ihracatımızda hem de sanayimizdeki payının yüzde 4’lerden yüzde 20’lere çıkarılmasını hedefliyoruz” dedi.

MAKİNE SEKTÖRÜ KONYA ENDÜSTRİ ZİRVESİ’NDE BULUŞTU

Zirve’nin önemine değinen MİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz ise dünyada artık konveksiyonel tezgahların yerini Endüstri 4.0’a bırakmaya başladığını söylerken, makine sektörünün bu konuda uzun bir yolu olduğunun altını çizdi ve “Burada önemli olan şu: Endüstri 4.0’ın neresinde olacağız? Kendi ürünlerimizi Endüstri 4.0’a ne kadar uygun yapıyoruz? Endüstri 4.0’ın hangi boyutunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz? Sadece kendi üretimimizi Endüstri 4.0 olarak gerçekleştirdiğimizde ve otomasyon hattımızı kurduğumuzda, bu yetmeyecektir. Çünkü gelecekte bunu pazarlayacak alanlarda da bizim ürünlerimizin Endüstri 4.0’a uygun hale getirilmesi gerekli. Bu çok kritik ve üzerinde çalışmamız gereken bir noktadır” dedi.

Makine sektörünün en önemli gündem maddelerinden birinin hala ara eleman ihtiyacı olduğuna da değinen Yılmaz, “Günümüzde mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil ‘aranan eleman’ statüsünde. Özellikle yüksek katma değerli üretime geçme noktasında, nitelikli insan gücünün ve eğitimin önemi ortada. Biz, MİB olarak, meslek sahibi çocukların yetişip sanayiye kazandırılması adına gerekli çalışmaları titizlikle yürüterek, bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları alıyoruz. Tüm sanayiciler de bu anlayışla hareket edip, okul-sanayi işbirliğini artırma çalışmalarına destek vererek, ülkemizin geleceğine katkı sağlamalı” değerlendirmesinde bulundu.

63 ÜLKEDEN 1209 MARKANIN ÜRÜNLERİ SERGİLENDİ

Dört salonda, 199 stand ile imalatçı ve ithalatçı firmaların makine ve makine donanımları ile üretim süreçlerine ilişkin yenilikler ve teknolojik gelişmeleri yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerle buluşturan Konya Endüstri Zirvesi’ne, 63 ülke ve 68 şehirden toplam 37 bin 742 yerli ve yabancı ziyaretçi katılırken, 1209 markanın 1500’ün üzerindeki makine ve malzemesi ile üretim süreçlerine ilişkin yenilikler ve teknolojik gelişmeler, sektörlerin bilgisine sunuldu.