Skip to content

GÜNDEM

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

KONYA TARIM FUARINA 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 5000’E YAKIN İŞ İNSANI GELECEK

HER YIL YÜZ BİNLERCE TARIM PROFESYONELİNİN AĞIRLANDIĞI, TÜYAP KONYA FUARCILIK VE TARMAKBİR İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLENEN VE KONUSUNDA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TARIMSAL MEKANİZASYON FUARI OLAN KONYA TARIM FUARI 19-23 MART TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

Uzun yıllardır Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük tarım fuarı olma unvanını elinde bulunduran Konya Tarım Fuarı, bu yıl 19-23 Mart tarihlerinde ve Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) iş birliğinde, Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezine düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl 20 ülkeden 427 firma ve 1281 markanın son teknolojiyle harmanlandığı ürünlerini toplamda 96 bin m2 açık ve kapalı alanda sergilediği Konya Tarım Fuarı, 97 ülkeden 307 bin 919 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştı. Konya Tarım Fuarıyla ilgili olarak Tüyap Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, bu yıl 17’ncisini düzenleyecekleri fuar hakkında “Fuarda sergilenecek olan tarımsal mekanizasyon teknolojileri, Türkiye’nin geldiği son noktayı göstermesi açısından çok önemli. Dünyanın dört bir yanından gelecek olan iş insanlarıyla bu teknolojilerimizi paylaşarak, fuarda yapılacak iş anlaşmalarının Türkiye’nin ihracat rakamlarına olumlu bir şekilde artış sağlamasına olanak yaratmayı öngörüyoruz” diyor.

Bu yıl, Konya Tarım Fuarı’nın yurt dışı ziyaretçi sayısını arttırmak üzere Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Mevlana Kalkınma Ajansı ile yapılan iş birliğiyle, Türk üreticileri yeni pazarlara ulaştırmayı hedeflediklerini de dile getiren Ersözlü, “Bu girişimle birlikte 100’ün üzerinde ülkeden gelecek olan yaklaşık 5 bin yabancı yatırımcıyla yerli markaları bire bir iş görüşmeleriyle fuarda buluşturacağız” diyor.

BAKANLIK DESTEKLERİ TARIM 4.0 İÇİN ÖNEMLİ

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Ar-Ge çağrısında öncelikli konu olarak belirlediği ‘Tarım Teknolojileri ve Mekanizasyon’ için verilecek olan hibe desteğinin de fuar katılımcıları için benzersiz bir fırsat sağladığının altını çizen Ersözlü, “Bu önemli gelişmeyle birlikte fuarda odaklandığımız çarpıcı noktalardan biri de Türkiye’de akıllı tarım politikalarının uygulanması ve geliştirilmesi olacak. Tarım 4.0’ın ön plana çıktığı günümüz ekonomisinde, ziyaretçilerimizi ve katılımcılarımızı aydınlatmak amacıyla bir dizi bilgilendirme toplantısı üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

19 Mart’taki resmi açılışıyla birlikte kapılarını tarım sektörüne aralayacak olan Konya Tarım Fuarı, 23 Mart 2019 Cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek. Türkiye’nin en büyük tarım fuarıyla ilgili detaylı bilgiye www.konyatarimfuari. com İnternet adresinden ulaşılabilir.