Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2017 SAYI: 108

Küresel Tarım Makinesi Üreticileri São Paulo’da Buluştu

Tarım makinesi imalatçı birliklerinin küresel işbirliği örgütü Agrievolution Alliance’ın son toplantısı, 3-4 Mayıs tarihlerinde Brezilya’nın São Paulo şehrinde yapıldı. Toplantı, TARMAKBIR’in Agrievolution başkanlığındaki son etkinliği oldu.

Sektörün uluslararası çatı örgütü Agrievolution Tarım Makineleri İmalatçı Birlikleri Küresel İttifakı (Agrievolution Global Alliance for Agriculture Equipment Manufacturing Associations) Dönem Başkanlığı görevini geçtiğimiz yılbaşında Hindistan’dan devralan Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ekim ayında Çin’de düzenlenecek 6’ncı Agrievolution Zirvesi öncesi son hazırlık toplantısını Brezilya’nın São Paulo şehrinde gerçekleştirdi.

Tarım makineleri endüstrisinin küresel nitelikli bir temsilcisi olmak, endüstriye ilişkin konuları küresel ölçekte ele almak ve üye birlikler arasında çeşitli işbirliği olanakları yaratmak amacıyla 2012’de kurulan Agrievolution, bugün 14 ülkeden üye tarım makinesi imalatçı birliğine sahip bulunuyor ve üyeleri aracılığıyla dünya genelinde 6 binden fazla firmayı temsil ediyor.

ALTINCI ZİRVE EKİM AYINDA ÇİN’DE DÜZENLENECEK

Temel faaliyetleri, üyeleri arasında veri alışverişi yaparak sektöre ilişkin küresel kapsayıcılıkta istatistik raporlar oluşturmak, düzenli aralıklarla üyelerinin ev sahipliğinde tarım ve tarım makineleri endüstrilerine ilişkin zirve etkinliği düzenlemek ve kamu kurumları ile FAO, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar nezdinde sektör adına tanıtım faaliyetleri yürütmek olan Agrievolution, bu kapsamda bugüne kadar beş küresel zirve düzenledi. Ortalama 18 aylık dönemlerle düzenlenen zirve etkinlikleri her seferinde üye birliklerden birinin ev sahipliğinde organize edilirken, tarım ve tarım makineleri endüstrisine yönelik uluslararası kuruluşları, özel sektör temsilcilerini, akademisyenleri ve diğer sektör paydaşlarını bir araya getiriyor. Bugüne kadar İtalya, ABD, Fransa, Hindistan ve son olarak geçtiğimiz yıl TARMAKBİR ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlenen zirvelerin son ayağı, önümüzdeki Ekim ayında Çin’de gerçekleştirilecek.

AGRIEVOLUTION DÖNEM BAŞKANI TARMAKBİR’İN SON ETKİNLİĞİ

Türkiye’de düzenlenen zirvenin ana teması, hatırlanacağı üzere Afrika, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerde tarımın geliştirilmesi ve tarım makineleri kullanımına yönelik fırsatlar olmuştu. Agrievolution’ın takip eden altıncı zirvesinde ise ana tema Asya’da verimli tarım uygulamaları ile mekanizasyon olacak. Bu kapsamda, TARMAKBİR’in Agrievolution Dönem Başkanlığındaki son etkinliklerden biri olarak 3-4 Mayıs tarihleri arasında Brezilya’nın São Paulo şehrinde bir araya gelen Agrievolution üyeleri, hem yürütülen istatistik veri çalışmalarının güncel sonuçlarını değerlendirdi hem de Çin’de düzenlenecek zirvenin detaylarını ele aldı.