Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2017 SAYI: 115

MAİB Sektörel Ticaret Heyeti Tahran’da

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) organizasyonuyla İran’ın başkenti Tahran’da 11-14 Aralık tarihlerinde sektörel ticaret heyeti programı düzenlendi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Güneş, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Genel Sekreter Yardımcısı Esra Arpınar ve Makine Şubesi Uzmanı Bahar Özcan Kaynak’ın da yer aldığı ticaret heyeti 12 Aralık’ta, Tahran’da bulunan Türk Ticaret Merkezi’nde, Türk ve İranlı toplam 40 firmanın katılımıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Aynı gün, İran İthalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri ile MAİB ve MAKFED’in çalışmalarına da değinilen ve kapsamlı işbirliği fırsatlarının konuşulduğu bir toplantı düzenlendi. 13 Aralık tarihinde Tahran Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden sektörel ticaret heyeti üyeleri, Tahran Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Sorumlusu ve Gelişmekte Olan Ülkeler Direktörü ile görüştü. Sektörel ticaret heyetinde yer alan Türk firmaları ve ihraç ettikleri ürünlerle ilgili bilgilerin verildiği toplantıya, Türkiye’nin Tahran Ticaret Müşaviri Cengiz Gürsoy da katıldı. Tahran Ticaret Odası ziyaretinden sonra Şemsabad Sanayi Bölgesi’nde demir-çelik ile gıda makineleri sektöründe faaliyet gösteren iki firmayı ziyaret eden ticaret heyeti üyeleri, Tahran Sanayi Bölgeleri Sorumlusu Hosein Velayeti ile de bir araya geldi.

AMBARGOLAR KALKTI, GÖZLER İRAN’A ÇEVRİLDİ

MAİB, İran’a yönelik ticari yaptırımların kaldırılmasını izleyen dönemde, 2015 yılından bu yana söz konusu ülkeye gerçekleştirilen makine ihracatının artırılması için çalışmalar gerçekleştiriyor. MAİB bu çerçevede, 19-22 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenlenen heyet ziyaretini takiben 5-8 Ekim 2016 ve 6-9 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen Tahran Sanayi fuarlarına katıldı.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel