Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2018 SAYI: 126

MAİB TİCARET HEYETLERİ RUSYA VE POLONYA’DAYDI

MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (MAİB), TÜRK MAKİNE SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL BARINDIRAN RUSYA VE POLONYA’YA DÜZENLEDİĞİ TİCARET HEYETİ ORGANİZASYONLARINDA, TÜRK MAKİNESİNİN RUSYA VE POLONYA PAZARLARINDA TERCİH EDİLİRLİĞİNİ YÜKSELTME YOLUNDA ÖNEMLİ İŞ BİRLİĞİ ADIMLARI ATILDI.

Türkiye’nin Makinecileri’nin 2015 yılından bugüne hedef pazarlarından biri olan Rusya’ya düzenlenen ticaret heyeti organizasyonu 17-20 Ekim tarihlerinde Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirildi. Rusya’daki makine sektör örgütleriyle ilişkileri güçlendirmek, kurum ve kuruluşlar ile diyaloğu sürdürmek, pazarın mevcut durumu ile ilgili bilgiler edinmek ve Türk firmaları ile Rus firmaları arasında iş birliği olanağı yaratmak amaçlarıyla düzenlenen ticaret heyeti organizasyonuna sekiz firma katılırken, MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Esra Arpınar ve MAİB Uzmanı Şeyda Yıldız Sarıca da ticaret heyeti organizasyonunda MAİB’i temsilen yer aldı. Ticaret heyeti organizasyonu kapsamında ilk olarak 18 Ekim’de Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği’nde Rusya-Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Arsen Ayupov ile bir araya gelen MAİB heyeti, daha sonra Türk firmalarına yönelik Rusya’daki makine sektörü ve özel yatırım bölgeleri konusunda düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. Moskova Bölgesi Yatırım ve İnovasyon Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Geliştirme Fonu, Sverdlovsky Bölgesi Vali Danışmanı, Avrupa İşletmeleri Derneği, Ulyavosky Bölgesi Geliştirme Şirketi ve Rusya-Türkiye Çalışma Konseyi temsilcilerinin katıldığı bu toplantının ardından Türk firmaları ve 55 Rus firması arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı. MAİB heyeti, 19 Ekim’de ise Metalloobrabotka Fuarı’nın destekçilerinden, Türkiye’de Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB) muadil derneği Stankoinstrument ile görüştü ve Metalloobrabotka Fuarı için bayilik arayan Türk firmalarının taleplerini Stankoinstrument temsilcilerine iletti.

POLONYA PAZARI GELECEK VAAT EDİYOR

Türkiye’nin Makinecileri’nin ikinci sektörel ticaret heyeti organizasyonu ise 6-9 Kasım tarihlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’ya gerçekleştirildi. Alman makine sektörü ile yakın iş birliğinde bulunan Polonya imalat sanayisinde daha fazla Türk makinesinin tercih edilebilirliğini sağlamak, ülkedeki makine sektör örgütleriyle ilişkileri güçlendirmek ve pazarın mevcut durumu ile ilgili bilgiler edinmek ana amaçlarıyla organize edilen heyet programına dokuz Türk firması katılırken, MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz ile Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Tanıtım Şubesi Uzmanı H. Başak Gökçeoğlu ve MAİB Uzmanı Bahar Özcan Kaynak da ticaret heyeti organizasyonunda MAİB’i temsilen yer aldı. Ticaret heyeti organizasyonu kapsamında ilk olarak 7 Kasım’da Varşova Fuar Alanı’nda dokuz Türk firması ile 50 Polonyalı alıcı firma arasında ikili iş birliği görüşmeleri düzenlendi. 8 Kasım’da ise Varşova Büyükelçisi Tunç Üğdül ve Ticaret Müşavirleri ile bir araya gelen MAİB heyeti, Polonya ve pazar hakkında güncel bilgiler edindi. Aynı toplantıda, Polonya Yatırım Ajansı tarafından, ülkenin yatırım şartları ve faydalanılabilecek teşviklerle ilgili bir sunum da yapıldı. Ardından MAİB heyeti Varşova Endüstri Haftası etkinliklerini ziyaret ederek, burada da çok sayıda Polonyalı firma ile tanışma ve ikili iş görüşmesi gerçekleştirme fırsatı buldu.

MAİB heyeti, Polonya’dan, geleceğe yönelik yüksek beklenti içerisinde ayrılırken, heyete katılan Türk firmaları, gerçekleştirdikleri ikili iş görüşmelerinin uzun dönemli ticari iş birliğine dönüşebileceği geri bildiriminde bulundu.