Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

MAİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU: “İZMİRLİ MAKİNECİLER 1 MİLYAR DOLARI HEDEFLİYOR”

YAKLAŞIK 1.700 MAKİNE İHRACATÇISI FİRMANIN FAALİYET GÖSTERDİĞİ İZMİR’DE OCAK-EKİM DÖNEMİ İTİBARIYLA TOPLAM MAKİNE İHRACATI YÜZDE 21 ARTIŞLA 750 MİLYON DOLARA ULAŞTI. EGE BÖLGESİ GENELİNDE EKONOMİYE EN FAZLA KATKI SAĞLAYAN SEKTÖRLERDEN BİRİNİN MAKİNE İMALAT SANAYİSİ OLDUĞUNU BELİRTEN MAİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU, “TEKNİK BİLGİ VE BECERİSİ YÜKSEK PERSONELİN İSTİHDAMINI ARTIRMAYA YÖNELİK HER TÜRLÜ YATIRIM, HEM SEKTÖRÜMÜZE HEM DE İZMİR’E DEĞER KATACAKTIR” DEDİ.

Ocak-Ekim döneminde toplam ihracatı 14 milyar dolara ulaşan makine imalat sektörü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 ihracat artışı sağladı. Ege Bölgesi’nde toplam makine ihracatı 2,2 milyar dolar olurken, bölge genelinde faaliyet gösteren makine ihracatçısı firma sayısı ise 2 bin 317’ye yükseldi. Sektörün 2018 yılı ihracat performansını ve bölgenin sektöre sağladığı olanaklar ile sektörün bölge ekonomisi açısından sunduğu fırsatları değerlendirmek üzere İzmir’de buluşan Türkiye’nin Makinecileri, basın mensuplarıyla bir araya geldi; MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu ile Yönetim Kurulu Üyeleri Zeynep Erkunt Armağan ve Halil İbrahim Gökçüoğlu sektörle ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Ege Bölgesi’nin tarım ve ticaretten gelen ekonomik alt yapısını; sanayiden eğitim ve sağlığa, kültürden turizme kadar geniş bir yelpazeye yaydığına dikkat çeken Kutlu Karavelioğlu, konuşmasında, yaklaşık bin 700 makine ihracatçısı firmanın faaliyet gösterdiği İzmir’de Ocak- Ekim dönemi itibarıyla toplam makine ihracatının 750 milyon dolara ulaştığı bilgisini paylaşırken, İzmir’in makine ihracatındaki başarılı performansını daha da ileri taşıyarak yılı 1 milyar dolar ihracatla kapatabileceklerini söyledi. Türkiye’deki makinecilerin yüzde 12’sini barındıran İzmir’in, toplam makine ihracatının yüzde 6’sını yapıyor olmasının önemine de dikkat çeken Karavelioğlu, “Bu, çok önemli bir potansiyele işaret ediyor. İzmirli makine imalatçılarının bölgelerindeki rekabet üstünlüklerini yurt dışına taşımanın yollarını bulmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında, ileri teknoloji ve Ar-Ge odaklı bir sektör olarak makine sanayisinde en temel unsurlardan birinin nitelikli insan kaynağına olan ihtiyaç olduğunun altını çizen Karavelioğlu, “İleri teknolojili makine üretmenin ön şartının nitelikli iş gücü olduğu düşünüldüğünde; teknik becerisi yüksek personelin lojistik, sosyal ve kültürel imkânları yüksek illerimizden İzmir’deki mevcut istihdamı yükseltmeye yönelik her türlü yatırımın, hem sektörümüze hem de kente katacağı değer daha iyi anlaşılacaktır” dedi.

EGELİLER KÜRESEL REKABETTE DAHA GÜÇLÜ OLACAK

Makine sanayisinin İzmir’deki gelişimi konusunda bir başka önemli noktanın da tarım konusunda yaşanan köklü dönüşüm olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu şunları belirtti: “Korumacı politikalar dünya genelinde endüstriyel imalatta olduğu gibi tarımı da yerelleştirip yerlileştirirken, ülkelerin tarımsal yatırımlarının çoğalmasına sebep oluyor. Hızlı bir biçimde dünya gündemine giren ve ‘ticaret savaşları’ adı altında aslında teknoloji rekabetini tanımlayan bu durum, tarım makinelerinin üretimi ve ihracatını da hiç olmadığı oranlarda yükseltti. Dış ticaret fazlası veren bu alt sektörün Ege’de gelişmiş olması, bölgenin tarımdaki yeriyle doğrudan ilintilidir. İzmir, Türkiye’nin tarımsal ürün ihracatının yüzde 13’ünü karşılıyor. Üreticilerimiz iyi, organik veya akıllı tarım gibi yeni trendlere uygun adımlar atarak, bereketli toprakları ve tecrübeli makine imalatçılarıyla hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunabilir. Türkiye’nin Makinecileri, yılın ilk 10 ayında tarım ve ormancılıkta kullanılan makine ihracatını yüzde 23,6 artışla 672 milyon dolara taşıdı; yılın sonunda bu rakamı 800 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. Egeli çiftçilerimizin dış rekabetteki en büyük destekçileri, traktörden sulamaya, araç üstü ekipmandan iklimlendirmeye, depolamadan paketlemeye kadar bütün alt sektörleriyle Türkiye’nin Makinecileri olacaktır.”