Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

MAİB YÖNETIM KURULU ÜYESI ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN: “KADIN MÜHENDISLER ‘BEN YAPARIM’ DEMELI”

TÜRKIYE’NIN MAKINECILERI, KADINLARIN IMALAT SANAYISINDE ÇALIŞMASINI TEŞVIK ETMEK ÜZERE HAYATA GEÇIRDIĞI “KADIN MAKINECILERLE VAR GÜCÜMÜZLE” PROJESI KAPSAMINDA HACETTEPE ÜNIVERSITESINDE ÖĞRENCILERLE BULUŞTU. MAKINE SEKTÖRÜ TEMSILCILERININ, KATILDIKLARI HER PLATFORMDA KADIN MÜHENDISLERIN SEKTÖRDEKI VARLIĞININ ARTMASI IÇIN ÇALIŞTIĞINA DIKKAT ÇEKEN MAİB YÖNETIM KURULU ÜYESI ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN, “NÜFUSUN YARISI KADINKEN MAKINE SEKTÖRÜNDE BU YANSIMAYI GÖREMEMEK, SEKTÖRÜN EKSIKLIĞİNİ GÖSTERIYOR. KADININ HASSASIYETI, TAKIPÇILIĞI, TITIZLIĞI VE ESTETIK DUYGUSUNUN YANSIMADIĞI BIR SEKTÖRE TAM DEMEK MÜMKÜN DEĞIL. BIZ, YENI NESLIN HAYATA DAHA GÜÇLÜ BAKIŞI ILE BU EKSIKLIĞI GIDERECEĞIMIZE INANIYORUZ” DEDI.

Türkiye’nin Makinecileri, sektördeki kadın istihdamını arttırmak üzere hayata geçirdiği “Kadın Makinecilerle Var Gücümüzle” projesi kapsamında, 7 Şubat tarihinde Hacettepe Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Etkinlikte MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan, Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TEZMAKSAN Makina Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı ve Erkunt Traktör Kurumsal Performans Müdürü Bahar Aydın Baydık tecrübelerini mühendislik öğrencileriyle paylaştı.

“İNSAN ÖNCE KENDISIYLE REKABET ETMELI”

Konuşmasına “8 Mart, insan haklarını ve emeğimizin karşılığını eşit şekilde alabilmeyi savunduğumuz bir mücadeleyi temsil ediyor. Bu dünyada var olabilmek, var edebilmek için büyük emek sarf eden tüm kadınları gönülden kutluyorum” diyerek başlayan Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan, nüfusun yarısı kadınken bunun makine sektörüne yansımamasının, sektörün eksikliğini gösterdiğine işaret etti ve kadın elinin, emeğinin ve varlığının Türkiye’de doğru algılanması ve değer bulması gerektiğini dile getirdi. “Kadın, akıllı, sabırlı, dikkatli, detaycı ve titiz yaradılışa sahip olduğu için girdiği iş hayatında önemli başarılar elde ediyor. Kadın mühendislerimiz içlerinde var olan bu gücün farkına varmalı, bir adım öne çıkmalı ve ‘Ben yaparım’ demeli; ‘Ben de yaparım’ değil. ‘Ben de yaparım’ bir başka bireyle rekabeti gösterir, oysa insan sadece kendisiyle rekabet etmelidir. Ben, mühendis kadınlarımızın üretimin havasını bir kez soluduklarında bundan vazgeçemeyeceklerini biliyorum” diyerek devam eden Armağan, üretimin, var etmenin, oluşturmanın, dönüştürmenin ve üretilen ürünün kullanıcın eline gidip hayata nasıl dokunduğunu görmenin büyük bir keyif ve tatmin duygusu yarattığına da işaret etti ve “Kadın mühendisler bunu yaşamalı, korkmamalı, kendilerine güvenmeli. Kadın, isterse her şeyi yapar; bu bilinçle ‘Var gücümüzle’ diyen makineciler olarak, kadın elinin, emeğinin ve en önemlisi varlığının ülkemizde doğru algılanması ve değer bulmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“PAHALI DIPLOMANIZI UCUZ IŞLERDE HARCAMAYIN”

Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise konuşmasında eşitsizlik algısının zihinlerde kadını kaybetmeye mahkum noktaya yerleştirdiğini ve bunun yıkılması gereken bir düşünce olduğunu ifade etti. Kadınların analitik düşünme noktasında erkeklerden daha avantajlı olduğunu belirten Pehlivanoğlu, “Kadınlar fabrikada olmaktan korkmamalı. Eğer biri, kadın mühendislere ‘Bu erkek işi’ diyorsa, ona ancak acıyarak bakılabilir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda “Kadın Sanayici Olmaz mı Dediniz?” başlıklı bir kitap yayımlayarak makine imalat sektörlerindeki başarılı kadın sanayicilerin yaşam hikâyelerini kitaplaştıran TEZMAKSAN Makina Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı da konuşmasında gençlere seslenerek, “Pahalı diplomanızı ucuz işlerde harcamayın” tavsiyesinde bulundu. Paslı, “Üretmek için insan kaynağına ihtiyacımız var. Bu sıkıntıyı endüstrisi gelişen Almanya bile yaşıyor. Ülkemizin geleceği için sizler önemlisiniz. Üretim tarafına gelin ki ülkemiz daha da gelişsin” değerlendirmesinde bulundu. Kadınların işlerinde titiz olduklarını da vurgulayan Paslı, özellikle son yıllarda sanayide kadın istihdamı noktasında giderek artan bir talep olduğunun altını çizdi. Etkinliğin konuşmacılarından Erkunt Traktör Kurumsal Performans Müdürü Bahar Aydın Baydık ise kadınların mühendislik alanında büyük önemi olan neden-sonuç ilişkisini öngörebilme noktasında oldukça başarılı olduklarını vurguladı ve kişisel deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.