Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2017 SAYI: 112

MAİB’TEN Alım Heyeti Programı

CM-EXPO İş ve İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 4-7 Ekim tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Fuar kapsamında, MAİB de dünyanın çeşitli ülkelerinden 250’den fazla firma temsilcisinin yer aldığı bir alım heyeti programı düzenledi.

Yerli iş ve inşaat makinelerinin kullanımını ve ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen fuarda; beton, asfalt, yol, maden, taş, taşıma- kaldırma makineleri, jeneratör, kompresör, raf sistemleri, iskele kalıp sistemleri gibi binlerce çeşit ürün sergilendi. Fuarın açılışında konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, sektörde ilerleme kaydedilebilmesi için kamu ve özel sektörün el birliği içinde çalışması gerektiğine değinerek şunları söyledi: “Antalya her açıdan önemli bir şehir. Bu durum rakamlara da yansıyor. 1 milyar doları aşan ihracat potansiyelini yakalayan Antalya’yı önümüzdeki dönemde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 il arasında görmeyi bekliyoruz.”

“İHRACATÇILARIMIZIN YANINDAYIZ”

Yatırımın, istihdamın, üretimin, katma değerin artırılması için Bakanlık olarak iş insanlarına her türlü desteği sağladıklarının altını çizen Fatih Metin,” 3 milyar TL’lik bütçemizle ihracatçımıza desteğimizi sürdürüyoruz. Desteklerimizi iki katına çıkardık. İş adamlarımızın uluslararası alandaki faaliyetlerinin de destekçisiyiz. Bu fuar desteğimizin de önemli bir göstergesi. Burada Afrika’nın birçok ülkesinden gelen iş insanı var. Bundan yaklaşık 15 yıl önce Afrika ile dış ticaret hacmimiz 4 milyar dolardı. Bugün bu rakam 18 milyar dolara ulaştı. Bu rakam tabii ki yetmez. Yetmediği için de bu fuarları destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü ihracatçımızın daha fazla rekabet için neye ihtiyacı varsa Bakanlık olarak arkalarındayız. İhracat yapmak isteyenlere Bakanlığımızın kapıları yedi gün 24 saat açık” diye konuştu. Fuar çerçevesinde MAİB’in, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde 3-6 Ekim’de düzenlediği alım heyeti programına aralarında Bosna Hersek, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Nijer, Uganda, Togo, Irak, Gana, Sierra Leone, Umman Sultanlığı, Senegal, Kazakistan, Etiyopya, Cezayir ve Somali’den 250’den fazla firma ve temsilcisi katıldı. Dört gün süren fuarı 10 binden fazla kişi ziyaret etti.