Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2017 SAYI: 113

MAİB’TEN Özel Nitelikli Alım Heyeti Programı

MAİB’in organizasyonuyla Tanzanya’dan gelen “Özel Nitelikli Alım Heyeti”, Ankara ve Konya’da tarım makinesi imalatçılarıyla bir araya geldi.

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonu ve Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) organizasyonuyla 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleşen “Özel Nitelikli Alım Heyeti” programına, Tanzanya’da yerleşik bir firmanın yetkilileri katıldı.

30 Ekim’de Ankara’da Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) ile görüşen ve firma ziyareti yapan heyet, 31 Ekim’de ise Konya’da tarım makinesi imalatçılarının tesislerini ziyaret ederek, yetkililerle bir araya geldi.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden Dış Ticaret Uzmanı Serdar Afşar’ın da eşlik ettiği gezi kapsamında esas olarak Türkiye ekonomisi ve tarım makineleri sektörüne ait güncel bilgiler heyete aktarılırken, Türkiye’de üretilen tarım makineleri tanıtıldı ve modern üretim tesisleri iş insanlarına gösterildi. Diğer yandan, heyetin TARMAKBİR ziyareti sırasında, Türk tarım makineleri sektörüne ait bir sektörel tanıtım videosu ve sunum eşliğinde bilgiler aktarılırken, Tanzanya heyeti ise ülkelerindeki mekanizasyon göstergeleri ve pazar büyüklüğüne dair bilgileri paylaştı. Yıllık ortalama 60 milyon dolar seviyesinde tarım makineleri ithalatı yapan Tanzanya, halen, ağırlıkla Çin ve Hindistan’dan alım gerçekleştiriyor. Bu iki ülkeden yapılan ithalatın toplam ithalat içindeki payı neredeyse yüzde 50 seviyesindeyken, Türkiye ise Tanzanya’ya yıllık ortalama 1,2 milyon dolar seviyesinde tarım makineleri ihracatı gerçekleştiriyor.

TANZANYA YÜKSEK TALEP BARINDIRIYOR

İlgili heyetin aktardığı bilgilere göre, Tanzanya’da traktörlerin yanı sıra rotovatör, kültüvatör, diskli pulluk gibi toprak işleme makineleri, ekim ve fide dikim makineleri, ilaçlama ve gübre serpme makineleri ve parsel biçerdöveri yüksek talep barındırıyor.

44 milyon hektar ekilebilir tarım arazisi bulunan Tanzanya’da sadece yüzde 35’lik bir alan ekilirken, Tanzanya, hayvancılık yönünden de bölgenin en önemli ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Tanzanya sığır üretimi bakımından Etiyopya (31 milyon) ve Sudan’ın (30 milyon) ardından Afrika’da üçüncü sırada yer alırken, 88,6 milyon hektarlık topraklarının 60 milyon hektarlık bölümü hayvancılığa uygun çiftliklerden oluşuyor.

Bu çerçevede, tarım makineleri ihracatında potansiyeli yüksek bir pazar olan Tanzanya’nın Türk tarım makineleri sektörüne gösterdiği ilgi önem arz ederken, firma yetkililerinin Ankara ve Konya’daki temaslarından olumlu izlenimlerle ayrıldığı bildiriliyor.