Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

MAKFED-AKMI İşbirliği Başlıyor

MAKİNE İMALAT SANAYİİ DERNEKLERİ FEDERASYONU (MAKFED) İLE KAZAKİSTAN MAKİNE SANAYİ BİRLİĞİ (AKMI) ARASINDA İŞBİRLİĞİ ZAPTI İMZALANDI. MAKFED VE AKMI ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ MEVCUT TİCARET HACMİNİ ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ YILDA ARTIRMASI HEDEFLENİYOR.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türkiye ziyareti dâhilinde 12 Eylül’de Türkiye - Kazakistan Yatırım Forumu gerçekleştirildi. Kazakistan Başbakan 1. Yardımcısı Askar Mamin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’in de katıldığı Forum kapsamında, 1,7 milyar dolar hacminde 18’i ticari olmak üzere 22 işbirliği anlaşması imzalandı. Toplantıda, Bakan Fatih Dönmez, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmini birkaç yıl içinde 5 milyar dolar ve ardından da 10 milyar dolar seviyelerine çıkartmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu seviyelere en fazla 7-8 yıllık bir zaman zarfında ulaşmak için mevcut iş birliğimizi daha ileri safhalara taşımak mecburiyetindeyiz” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Dönmez, Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye - Kazakistan Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada, derin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Kazakistan’ın iş insanları ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu da ifade ederek, dostluk bağlarının ekonomik ve ticari ilişkilere daha fazla yansıtılması gerektiğine inandığını söyledi.

“İki ülke arasında 2013 ve sonrasında düşüş eğilimine giren ticaret hacmi, her ne kadar 2017 yılında yüzde 23’lük bir artış gösterse de sahip olunan potansiyelin oldukça altında olduğu da bir gerçek. 2017 yılında 2,4 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldı. 2018’in ilk yedi ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşandığı görülüyor. Ancak iki toplum böylesine yakın ve kardeşçe hareket etmesine rağmen, bu yakınlığı ekonomik ilişkilere henüz yeterince yansıtamıyoruz” diyerek devam eden Dönmez, “Gerek bu tip iş forumlarında gerekse iki ülkenin üye olduğu ekonomik iş birliği teşkilatlarında daha sık bir araya gelerek mevcut fırsatları daha iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

MAKİNE SEKTÖRÜNE YÖNELİK TİCARET HACMİ ARTIRILACAK

Türkiye - Kazakistan Yatırım Forumu kapsamında, 1,7 milyar dolar hacminde 18’i ticari olmak üzere 22 işbirliği anlaşması imzalanırken, Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ile Kazakistan Makine Sanayi Birliği (AKMI) arasında imzalanan işbirliği zaptı ile iki ülke arasında makine sektörüne yönelik mevcut ticaret hacminin önümüzdeki birkaç yılda artırılması hedefleniyor.