Skip to content

GÜNDEM

OCAK 2018 SAYI: 116

MAKFED MEYEM, Sertifika Vermeye Başladı

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle sınav ve belgelendirme merkezi kurulmasına yönelik bir yıldır yürüttüğü proje sonunda, 31 Ocak 2018 itibarıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu unvanını aldı.

MAKFED MEYEM projesi, makine sektörü için işsizlerin ve düşük gelirli çalışanların istihdam edilebilirlikleri ve gelir düzeylerinin artırılması, bu kişilerin hayat boyu öğrenme sürecinin desteklenmesi ve nitelikli, belgeli işgücü anlayışının geliştirilmesi bakımından önem taşıyor. Projeyle birlikte, çalışanların niteliklerinin tespit edilmesi ve bu çerçevede istihdam piyasalarına uyumlu hale getirilebilmesine yönelik 10UY0002- 4/02 Makine Bakımcı (Seviye 4), 12UY0105-3/00 Makine Montajcısı (Seviye 3) ve 12UY0105-4/00 Makine Montajcısı (Seviye 4) yetki alanlarında belgelendirme faaliyeti yürütülecek. Makine Bakımcı için 26 Mayıs 2016’dan bu yana belge zorunluluğu mevcutken Makine Montajcısı için belge zorunluluğu 25 Eylül 2018 tarihinde başlayacak. Bu tarihe kadar belgelendirilmeyen makine montaj personelinin çalıştırılması halinde işverenlere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öngördüğü cezai işlemler uygulanacak.

BELGELENDİRMEYE TAM DEVLET DESTEĞİ

MAKFED MEYEM yetki alanındaki üç meslek için 31 Aralık 2019 tarihine kadar sınav ve belgelendirme ücreti İŞKUR tarafından karşılanacak. Sınav ücreti aday tarafından veya 10 kişi ve üzeri aday için işveren tarafından toptan ödenirken üç sınav hakkı sonunda başarılı olan adaylar için ödemelerin tamamı bir ay içerisinde iade e"dilecek. Dolayısıyla işveren veya çalışan için bir maliyet söz konusu olmayacak. MAKFED MEYEM sınavları, Ankara’da Sincan OSB’de bulunan Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Bununla birlikte yeterli düzeyde aday ve alt yapıya sahip olan işveren alanında Ankara dışında da sınav hizmeti verilebilecek.