Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

MAKFED ÜYE DERNEKLERİ MAKİNE 2019 VİZYONUNA KATKI SAĞLIYOR

İSTANBUL TİCARET ODASI MAKİNE MESLEK KOMİTELERİ TARAFINDAN 8 ARALIK’TA GERÇEKLEŞTİRİLEN TOPLANTIYA KATILAN MAKFED ÜYESİ 20 DERNEĞİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE YÖNETİCİLERİ, MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN 2019 VİZYONUNA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Makina ve Ekipmanları Meslek Komitesi ile Takım Tezgahları ve Otomasyon Meslek Komitesi’nin düzenlediği “Türkiye Makine Sanayi 2019 Vizyonu Sektörel Toplantısı”nda, makine imalat sanayisinin 2019 yılı beklentileri açıklandı. Sektör temsilcilerinin 2019 vizyonunda ana tema “Burada kullandığımızı burada üretelim” şeklinde özetlenirken, vizyon toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de yerli makine alımlarında yüzde 25 fiyat avantajı uygulanacağı müjdesini verdi. MAKFED üyesi 20 derneğin yönetim kurulu başkanı ve yöneticilerinin sektöre dair görüş ve önerilerini paylaştığı toplantıya MAKFED’i temsilen katılan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu da katıldı. Karavelioğlu, kısa konuşmasında 20 üye derneğin MAKFED çatısı altında yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi ve makine ithalatında verilen cari açığın azaltılması için yerlileştirmenin önemine değinerek, “İthal teknoloji ile rekabetçi olabileceğimiz tek yer ülkemiz, iç pazarımızdır. Rakiplerimizin Ar-Ge çalışmalarına kaynak aktararak aradaki farkı kapatmak mümkün olmaz. Döviz kurlarının istikrarsızlığı ithal makine için teşvik belgesi almış yatırımcıları duraklattı. İmalat yatırımlarında yerli makine kullanımının özendirilmesi, marka düşkünlüğünün önüne geçebilecek bir tasarruf olur” değerlendirmesinde bulundu. İstanbul Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ümit Ünal’ın da yer aldığı toplantının açılış konuşmasını, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu yaptı. Topçu, konuşmasında, “Makine sektörü en özet deyişle ekonominin kuvvet göstergesidir. Makine sektörü, diğer birçok sektöre yönelik üretim sağlaması sebebiyle, başta imalat sanayi olmak üzere ekonomik büyümenin motorudur” dedi.

GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURULMALI

Sektördeki firmaların daha çok KOBİ’lerden oluştuğunu hatırlatan Topçu, KOBİ ölçeğindeki makinecilerin operasyonel anlamda esnekliğe sahip olmakla birlikte finansmana erişim, Ar-Ge bütçelerinin kısıtlılığı ve yetişmiş personel istihdamı konusunda sorunlar yaşadıklarının altını çizdi ve “KOBİ’lerimiz birçok sıkıntı yaşıyor. Ülkemizde makine sanayisi açısından olayın can alıcı noktası budur. Sektöre yönelik tanıtım ve finansman teşviklerinin çoğalması, 2019’da sektörü ileri taşıyacak imkânları güçlendirecektir” dedi.

Toplantıda MAİB Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel de bir sunum yaparak sanayinin güncel durumunu ortaya koyarken, “2019, işleri kontrollü yürüteceğimiz bir yıl olacak. Bununla birlikte önümüzdeki yıl firmalarımızda teknolojik inovasyona daha fazla zaman ayırabiliriz” yorumunda bulundu.

YERLİ MAKİNE TEŞVİK EDİLECEK

Sektör temsilcilerinin taleplerini dinleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise konuşmasında kalitesiz ürünlerin iç piyasaya girişi ve gerekli yeterliliğe sahip olmayan firmaların makine üretimine girişmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özellikle takım tezgâhları üretimini yeniden canlandırmak istediklerini ifade eden Büyükdede, “Yerli üretimi desteklemek önceliğimiz. Yerli makine alımlarında yüzde 25 fiyat avantajı uygulamayı planlıyoruz. Yabancı makinede yüzde 10, yerli makinede yüzde 25 sistemini sunduk. Arada yüzde 15’lik bir alan oluşturuldu. Bu teklif şu anda Cumhurbaşkanımızın önünde; inşallah yeni yıl ile birlikte bunu oturtmuş olacağız” dedi.