Skip to content

GÜNDEM

TEMMUZ 2017 SAYI: 110

Makine Hikayeleri 50+ Beşinci Kitabıyla Yayında

Türk makine sektörüne 50 yıl ve üzeri süreden bu yana hizmet veren firmaların anlatıldığı “Makine Hikayeleri 50+”nın beşinci kitabı yayımlandı.

Serinin diğer kitaplarında olduğu gibi, 50 yıl ve üzeri süreden bu yana Türk makine sektörüne hizmet veren firmaların hikâyelerini işleyen kitapta, Türk sanayisinin önünü açan Türkiye’nin makinecilerinin kuruluşlarından bugünlerine uzanan hikâyeleri okuyucuya aktarılıyor.

Bugüne kadar 109 firmanın konuk edildiği serinin beşinci kitabında 22 firmanın üretim yolculukları yer alırken, şirketlerin üçüncü hatta dördüncü kuşak temsilcileri ile kurucu kuşaklar arasındaki geçiş sürecine değiniliyor; başarılar kadar başarısızlıklara, imkânsızlıklar içindeki umutlara, mutluluklar ve hayal kırıklıklarına da yer veriliyor.

Moment Expo dergisi ile sektörel kültüre kazandırılan “Makine Hikayeleri 50+”nın beşinci kitabı, yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü. İlki 2012 yılında yayımlanan “Makine Hikâyeleri” serisi, son kitapla 50 binin üzerinde baskı adedine ulaştı.

Bu tarihsel yolcuğun sektörün entelektüel birikimi açısından önemli bir arşiv değeri taşıdığını düşünüyoruz. Moment Expo olarak her makinecinin kitaplığında yer almasını arzu ettiğimiz bu kitaplar, sektörün geleceği için de bir kılavuz görevi görecektir.