Skip to content

GÜNDEM

KASIM 2017 SAYI: 114

Makine İmalat Sektörleri Bursa’da Buluştu

Makine imalat sektörlerinin önemli alt segmentlerini bir araya getiren Bursa Endüstri Zirvesi, 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Makine sektörünün Avrasya coğrafyasındaki en büyük buluşma noktalarından biri olan Bursa Endüstri Zirvesi, 30 Kasım-3 Aralık tarihlerinde dört farklı fuara ev sahipliği yaptı.

TÜYAP Bursa Fuarcılık ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde, eş zamanlı gerçekleştirilen; 16. Uluslararası Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, 9. Uluslararası Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı, Bursa 10. Kalıp Avrasya Fuarı ve Bursa 15. Otomasyon Fuarı, Bursa Endüstri Zirvesi adıyla Türkiye makine imalat sektörlerini bir araya getirirken, 60 ülkeden gelen 44 bin 665 sektör profesyonelini ağırladı.

Son teknoloji kullanarak geliştirilen inovatif ürünlere ev sahipliği yapan ve Türkiye makine imalat sektörlerinin önemli alt segmentlerini buluşturan fuarlarda katılımcılar, ürünlerini dört gün boyunca ziyaretçilere tanıtma fırsatı buldu.

“KENDİ MAKİNENİZ OLMADAN BÜYÜMEDEN SÖZ EDİLEMEZ”

MİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan MİB olarak, “Milli Üretim, Milli Güç” sloganıyla yerli üretimi destekleyecek politikaların oluşturulup yürütülmesi ve markalaşması konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. “Kendi makineniz olmadan sanayileşmeden, gerçek büyümeden ve güçten söz edilemez” diyerek devam eden Özkayan, “İthalata dayalı büyümeyle sanayide devrim yapamayız. Bulunduğumuz bölgede üretmekten başka çaremiz yok. Bu nedenle, makine imalat sektörlerinin Türkiye için nasıl yaşamsal bir öneme sahip olduğu ortadadır. Sanayileşme politikalarının yerli, milli makine üretimini destekleyecek şekilde sürekli olarak düzenlenmesi ve küresel rekabete dayanabilecek, markalaşacak bir makine sanayisi oluşturulmalıdır. Bu konudaki lobi faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

“410 FİRMA, YENİ ÜRÜNLERİNİ İLK KEZ TANITTI”

Bursa Endüstri Zirvesi’ni değerlendiren TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Zirve’nin Ar- Ge destekli inovatif ürünlere ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Ersözlü, “Zirve’de Türkiye’nin en büyük üretici firmaları ve dev markalarının yer alması, katılımcıların yüzde 60’ının üretici firma olması çok önemli bir parametredir. Dört gün boyunca binlerce sektör profesyoneli tarafından ziyaret edilen Zirve’de 410 firma yeni ürünlerini ilk kez tanıttı” dedi.