Skip to content

GÜNDEM

AĞUSTOS 2018 SAYI: 123

Makine Sektörü İki Önemli Buluşma İçin Gün Sayıyor

MAKİNE İMALAT SEKTÖRLERİNİN BİRİ YURT DIŞINDA BİRİ DE YURT İÇİNDE OLMAK ÜZERE İKİ ÖNEMLİ BULUŞMASI EUROBLECH VE MAKTEK AVRASYA FUARLARI İÇİN ARTIK SAYILI GÜNLER KALDI.

Makina İmalatçıları Birliği’nin de düzenleyicileri arasında yer aldığı, sektörün Avrasya bölgesindeki en büyük buluşması olarak gösterilen MAKTEK Avrasya Fuarı 2-7 Ekim tarihlerinde İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanırken, iki yılda bir Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen EuroBlech Fuarı ise 23-26 Ekim tarihlerinde “Dijital Gerçekliğe Adım Atın” sloganı ile Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikalar başlıklarında sektörün son yeniliklerini sergileyecek.

AVRASYA’NIN EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTASI

Makina İmalatçıları Birliği’nin (MİB) de düzenleyicileri arasında olduğu MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB’in destekleriyle 2-7 Ekim tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgâhları ve sac işleme makinelerinin Avrasya Bölgesi’ndeki en önemli üreticilerini ağırlayacak olan fuar, iki yılda bir düzenleniyor.

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen takım tezgâhları, metal ve sac işleme makineleri, tutucular ve kesici takımlar, kalite kontrol ve ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren, 70 ülkeden bini aşkın firma ve firma temsilciliğinin yer alması planlanıyor. Ayrıca fuara bu yıl Çin, Hindistan, Güney Kore ve Tayvan da milli katılım organizasyonu gerçekleştirecek. Bu kapsamıyla, sektörlerinde dünyanın en tercih edilen fuarları arasında gösterilen MAKTEK Avrasya Fuarı, artan katılımla beraber toplam 125 bin metrekare kapalı alan kapasitesine sahip olan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nin 15 salonunu da tam kapasiteyle kullanacak. Ayrıca bu yıl ilk kez, ana giriş alanına yurt dışı katılımları için “Registration Hall” eklenerek, daha geniş kapasite ile katılımcı ve ziyaretçilerini bir araya getirecek.

Türkiye ekonomisi için de önemli bir parametre olan fuarın, 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlaması da hedefleniyor. 2016 yılında düzenlenen son etkinliğe 29 ülkeden 996 firma ve firma temsilciliği katılmış, fuarı 61 ülkeden bin 178’i yabancı olmak üzere 60 binden fazla sektör profesyoneli takip etmişti.

SAC VE METAL İŞLEME MAKİNELERİNDE DÜNYANIN EN GÜÇLÜ FUARI

Uluslararası Sac Levha İşleme Teknolojisi Fuarı EuroBlech ise bu yıl 23-26 Ekim tarihlerinde “Dijital Gerçekliğe Adım Atın” sloganı ile Endüstri 4.0 ve Akıllı Fabrikalar başlıklarına odaklanarak, sektörün son yeniliklerini sergileyecek. Her iki yılda bir Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen EuroBlech de alanında dünyanın en önemli fuarı olarak kabul ediliyor. Sac ve metal işleme teknolojisinin bütün ürünleri ile evrelerini içeren fuarda, metal levha, yarı hazır ve hazır mamuller, elleçleme, ayırma, kalıp, esnek sac metal işleme, birleştirme, katkı maddesi üretimi, kaynak ve yüzey işlemleri, hibrit yapıların işlenmesi, makine ve tezgâhlar, kalite kontrolü, CAD/CAM/CIM sistemleri ve Ar-Ge alanlarında yüzlerce firma ürünlerini sergilerken, EuroBlech, her fuar döneminde on binlerce sektör profesyonelini ağırlayarak milyonlarca dolarlık ticaret hacmi yaratıyor.

Fuar, hem üreticilere hem de tedarikçilere makine, ürün ve hizmetlerini sac metal işleme endüstrisine sunmaları için benzeri bulunmaz bir platform sunarken, EuroBlech 2016’da 41 ülkeden toplam bin 505 firma yeni teknolojiler ve inovasyon ürünlerini tanıtmış; 102 ülkeden 60 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlamıştı. EuroBlech 2016’nın en güçlü üçüncü katılımcı ülkesi ise 93 Türk firmasının katılımıyla Türkiye olmuştu.