Skip to content

GÜNDEM

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

MAKİNE SEKTÖRÜ YENİ YILDA, PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİNE ODAKLANACAK

TÜRKİYE’NİN MAKİNE İHRACATI OCAK AYINDA 1,3 MİLYAR DOLARI GEÇTİ. SEKTÖRÜN 2018 YILI OCAK AYINA GÖRE YÜZDE 12 DAHA YÜKSEK PERFORMANS GÖSTERDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN MAİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU, “2018 YILINDA İHRACATINI EN FAZLA ARTTIRAN SANAYİ GRUPLARINDAN BİRİ OLAN MAKİNE SEKTÖRÜ, BU YIL İÇİN BELİRLEDİĞİMİZ 20 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİNE UYGUN OLARAK, İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPTI” DEDİ.

Geçtiğimiz yıl 17,1 milyar dolar ihracatla, ithalatı karşılama oranını yüzde 64 seviyesine yükselten makine sektörü, Ocak ayında 1,3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi. Sektörün gelişmiş ülkelerdeki marka gücünü yükselten çalışmalar yaparken ihracatçıların yeni pazarlara erişimini arttırmayı hedeflediklerini de belirten MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Türk makine sanayisi ileri teknolojiye uygun üretim altyapısıyla gelişmiş ülke pazarlarında talep gören canlı bir sektördür. Ocak ayında da faaliyetlerimiz hız kesmeden devam etti ve Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ile Fransa en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlar oldu” dedi. Bununla beraber, ihracat artış hızının Cezayir, Polonya ve Fas gibi ülkelerde yüzde 20’leri geçtiğinin altını çizen Karavelioğlu, “Sanayinin tüm alt dallarında müşterilerimizin makine ihtiyacına yanıt verirken, Türk makine sektörünün pazar çeşitliliğini artırmayı amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“ULUSLARARASI TANITIM ÇALIŞMALARINDA HIZ KESMEYECEĞİZ”

Bu çerçevede, uluslararası tanıtım çalışmalarına aralıksız devam eden MAİB, geçtiğimiz 5-8 Şubat tarihleri arasında Almanya’nın Leipzig şehrine bir sektörel ticaret heyeti organizasyonu düzenledi ve eş zamanlı olarak INTEC fuarına da katıldı. 19 Türk firmasının katıldığı ticaret heyeti kapsamında Türk ve Alman firmaları ikili görüşmeler yaparken, Türkiye’nin Makinecileri de Almanya’daki kuruluşlarla temaslarını arttırdı. VEMAS, Fraunhofer Enstitüsü, IHK Chemnitz ile sürdürülen temasların yanı sıra tesis ve firma ziyaretleri ile Türk-Saksonya İşbirliği Forumu, etkinlik katılımları, ikili iş görüşmeleri, firma ve fuar ziyaretinin olduğu yoğun programlı bir heyet organizasyonu gerçekleştirdiklerini belirten Karavelioğlu, “Ürünlerimizin kalitesini anlatmak, müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına ilk ağızdan yanıt vermek marka çalışmalarımızın önemli bir boyutunu oluşturuyor. Katıldığımız organizasyonlarda geniş bir satın almacı gruba sektörümüzün gücünü anlatıyoruz.

INTEC Leipzig’te Türkiye ile beraber 31 ülke daha vardı, tanıtım faaliyetlerimiz sektörümüzün yeni pazarlara açılması noktasında önemli bir fırsat oldu” dedi. Fuar kapsamında düzenlenen Ticaret Heyeti’nin verimli geçmesinden ve Almanya’da iş birliği yaptıkları kuruluşların Türk heyetine olan destek ve ilgisinden büyük mutluluk duyduklarını da ifade eden Karavelioğlu, “Uluslararası rekabette daha güçlü olmak için, üretimdeki gücümüzü pazarlama alanında da göstermek mecburiyeti hissediyoruz. Haziran ayında yine Almanya’ya ve bu kez Düsseldorf’a bir heyet daha gerçekleştireceğiz. Almanya’daki muhataplarımızla yıl içinde Türkiye’de de bir araya gelmeyi sürdüreceğiz. Uluslararası tanıtım çalışmalarında hız kesmeden Meksika, Hindistan, Rusya ve Çin’de de heyet organizasyonu yapacağız. Çalışmalarımızın sektörümüzün performansına yaptığı katkıdan memnunuz” değerlendirmesinde bulundu.