Skip to content

GÜNDEM

MART 2019 SAYI: 130

MAKİNECİLERİMİZ ALMANYA’DAYDI

MAKİNE İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (MAİB) TARAFINDAN 4-7 ŞUBAT TARİHLERİNDE INTEC FUARIYLA EŞ ZAMANLI OLARAK LEIPZIG’E GERÇEKLEŞTİRİLEN SEKTÖREL TICARET HEYETİ ORGANIZASYONU TAMAMLANDI.

Almanya’nın Saksonya bölgesindeki makine sektör örgütleriyle ilişkileri güçlendirmek, bölgedeki kurum ve kuruluşlarla diyalog kurmak ve Türk firmaları ile Saksonya bölgesinde yer alan firmalar arasında iş birliği yaratmak amaçlarıyla düzenlenen sektörel ticaret heyetine 19 MAİB üyesi firma katılırken, heyete MAİB’i temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz ve Tanıtım ve Fuar Şubesi Uzman Yardımcısı Ceren Solmazoğlu eşlik etti. Ticaret heyeti organizasyonu kapsamında ilk olarak 4 Şubat tarihinde Almanya’nın Leipzig şehrinde bulunan BMW fabrikası ziyaret edilirken, fabrikada üretimi gerçekleştirilen modellerin üretim süreçleri hakkında bilgiler edinildi. 5 Şubat’ta ise Saksonya’nın önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden Chemnitz’de, Fraunhofer Enstitüsü (Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology) ziyaret edildi ve enstitüye bağlı üretim süreçleri-stratejileri, verimli teknolojinin üretim sürecine aktarılması, makinelerin ve insanların teknolojik üretim sürecine adaptasyonu ile Almanya’nın Türk ihracatçılara vereceği teşvikler konularında bilgiler alındı.Ardından Leipzig Sanayi ve Ticaret Odasını ziyaret eden heyet, Türk-Alman iş birliğinin ticaret bağlamında arttırılarak devam etmesi yönünde görüşmeler gerçekleştirdi. Yine 5 Şubat’ta, MAİB heyeti, Chemnitz’in önemli makine üretim şirketlerinden UNION Werkzeugmaschinen GmbH’yi de ziyaret etti. MAİB heyeti, 6 Şubat’ta ise Türkiye’nin Makinecileri, Wirtschaftsförderung Sachsen ve Vemas Innovativ (Saksonya Makine İnovasyon Birliği) katılımıyla gerçekleşen “3. Türk-Saksonya İşbirliği Forumu”na katıldı. MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz, forumda yaptığı konuşmasında Almanya’nın Türk makine ihracatında önemli bir partner olduğunu vurguladı ve Vemas Innovativ ile iş birliğinin arttırılmasının her iki ülke için de faydalı olacağını vurguladı. Türkiye’nin Makinecileri ile yürüttükleri iş birliğinin önemine vurgu yapan Vemas Innovativ yetkilileri ise Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük altıncı makine üreticisi olduğuna dikkat çekti ve Saksonya Eyaleti ile Türkiye arasında teknoloji transferinin arttırılması konusunda her türlü iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi. Diğer yandan, Forum kapsamında, 2019 yılı içinde Vemas üyesi firmalardan oluşan bir heyetin Konya ve Sakarya’yı ziyaret etmesi de kararlaştırıldı. Bununla birlikte, Forum kapsamında Türk ve Alman katılımcılar şirketlerini ve üretim alanlarını tanıtma fırsatına sahip olurken, Forumu 19 Türk katılımcı ve 34 Alman şirketi takip etti. Forum sonrasında ise katılımcılar arasında serbest B2B görüşmeler gerçekleştirildi.

Yine aynı gün, Chemnitz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından online eşleşmeyle planlanan ve 24 ülkeden 153 katılımcının yer aldığı uluslararası B2B görüşmelere de katılan MAİB heyeti, son olarak Intec fuarındaki iş birliği kuruluşlarının standlarını rehber eşliğinde inceleyerek, fuarda bulunan MAİB standını ziyaret etti.

Heyet organizasyonu, Chemnitz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen uluslararası akşam yemeği katılımı ile sona erdi.

TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ INTEC FUARINDAYDI

Diğer yandan, Türkiye’nin Makinecileri, 5-8 Şubat tarihleri arasında Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen Intec fuarına da katıldı. Takım tezgâhları, üretim teknolojileri ve otomasyon alanında 31 ülkeden 1324 firmanın ürünlerini sergilediği fuarı, 25 binden fazla ziyaretçi izlerken, Türkiye’nin Makinecileri fuar süresince Alman sektörel kuruluşlarıyla görüşmeler yaptı ve stand ziyaretçilerine Türk makine sektörü hakkında kapsamlı bilgiler aktardı.

Fuara, Türkiye’nin Makinecileri’yle birlikte yedi Türk firması katılırken, Almanya’nın doğuya açılan kapısı olan Saksonya Eyaleti’nin en büyük şehri ve Almanya’nın en eski fuar merkezi Leipzig’de iki yılda bir gerçekleştirilen Intec fuarında Türkiye’nin Makinecileri’ni MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz ile Makine Şube Müdürü Mehtap Önal ve Makine Şubesi Uzmanı Aybüke Tuğçe Karabörk Okan temsil etti. Fuarın ilk gününde Türkiye’nin Makinecileri standını Saksonya Ekonomi, Çalışma ve Ulaştırma Bakanı Martin Dulig ziyaret ederken, Almanya’daki en önemli iş birliği kuruluşlarından biri olan Vemas Innovativ yetkilileriyle de görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin Makinecileri’nin standını ziyaret eden protokol içinde Berlin Ticaret Müşaviri Mehmet Azgın da yer alıyordu.

Diğer yandan, Leipzig’e düzenlenen sektörel ticaret heyeti organizasyonuna katılan firmaların hem ticaret heyeti programı hem de Intec fuarı ziyaretlerine ilişkin geri bildirimleri son derece olumluydu. Firmalar önümüzdeki yıl da Intec fuarı ile eş zamanlı olarak heyet organizasyonuna devam edilmesinin faydalı olacağı görüşünde bulundu. Türkiye’nin Makinecileri’nin bir sonraki durağı ise dünya makine sanayisinin buluşma noktası olan Hannover Messe olacak.