Skip to content

GÜNDEM

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

MAKİNECİLERİMİZ HANNOVER MESSE’YE HAZIRLANIYOR

TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ’NİN GÖZÜ, 1-5 NİSAN TARİHLERİNDE DÜZENLENECEK HANNOVER MESSE FUARINDA OLACAK. ENDÜSTRİYEL ZEKÂ TEMASIYLA GERÇEKLEŞECEK OLAN HANNOVER MESSE FUARINA 200’E YAKINI TÜRKİYE’DEN OLMAK ÜZERE 75 ÜLKEDEN 6 BİN 500 FİRMANIN KATILMASI; FUARI 80 ÜLKEDEN 220 BİNİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİNİN TAKİP ETMESİ BEKLENİYOR. FUARDA, TÜRKİYE’NİN MAKİNECİLERİ DE STAND VE REKLAMLARIYLA YER ALACAK.

Makine ve elektrik mühendisliği bileşenlerinin dijital teknolojilerle uyumunu ele alan dünyanın lider platformu Hannover Messe, 1-5 Nisan tarihleri arasında Türk sanayicilerini, Almanya’da ağırlamaya hazırlanıyor. Otomasyon, robotik, endüstriyel yazılım, güç aktarım ve akışkan teknolojisi, enerji teknolojileri, basınçlı hava ve vakum teknolojileri ile yan sanayi ve Ar-Ge alanlarında lider tedarikçilerin bir araya geleceği Hannover Messe fuarı, birçok yeniliğe de imza atacak.

Bu yıl “Endüstriyel Zekâ” temasıyla ve İsveç’in partner ülke olarak katılımıyla düzenlenecek.

Hannover Messe fuarında, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle 200’e yakın Türk markası da yer alacak. Bu kapsamda, Ocak ayı sonunda Hannover Messe fuarının tanıtımına yönelik düzenlenen toplantıya Hannover Messe Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, İstanbul İsveç Başkonsolosu Therese Hydén ile Deutsche Messe Basın Sözcüsü Brock McCormack katıldı. Toplantıda, Hannover Messe’de makine öğrenimiyle ilgili 100’ün üzerinde somut uygulama örneği sergileneceğine dikkat çeken McCormack, “Makine öğrenimi ve yapay zeka farklı kaynaklardan elde edilen verileri birbirleriyle bağlantılı hale getirerek kilit bir rol oynuyor. Bu değişim, dünyada en iyi Hannover Messe’de sergileniyor” değerlendirmesinde bulundu.

ENDÜSTRİ İÇİN 5G

2020 yılından itibaren yeni 5G mobil haberleşme standardının Alman endüstrisinin büyük çapta dijitalleşmesinde dönüm noktası olacağına da dikkat çeken McCormack “Bu tarihten sonra üretimde ve otonom araçlarda makine öğrenimi gibi öncü teknolojiler uygulamaya hazır hale gelecek. 5G teknolojisi, Endüstri 4.0’ın potansiyelini tam olarak hayata geçirmesini de sağlayacak. Ağ ekipmanı tedarikçisi Nokia’yla birlikte “5G Arenası”, mobil iletişimin beşinci neslinin endüstriye sunduğu potansiyeli Hannover Messe’de sergileyecek” dedi. Endüstriyel Zekâ temasının yapay zekâ çağında insanların ve makinelerin birbirlerine dijital olarak bağlanması anlamına geldiğine işaret eden McCormack ayrıca Hannover Messe kapsamında gerçekleşecek “Yeni Endüstride İşgücünün Geleceği” başlıklı konferansın da buna önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi: “300 civarında uzman, kanaat önderi ve endüstri lideri, dijitalleşmenin işgücü becerileri ve örgütlenmesi üzerindeki etkilerini tartışmak üzere Hannover Messe’de bir araya gelecek. Fuarın katılımcıları arasında filozof ve yazar Richard David Precht, Siemens İnsan Kaynakları Sorumlusu Janina Kugel ile ‘İnsan Robot’ Ralf Neuhauser da yer alacak.”

YARININ MOBİLİTESİ İÇİN ENERJİ ALTYAPISI VE HAFİF TASARIM

Fuarın bu yıl odaklandığı bir diğer konu da, e-Mobilite megatrendinde önemli bir rol oynayacak olan hafif tasarım olacak. Fuarda ürünlerini sergileyecek şirketlerin sunduğu çözümler, mobilitedeki dönüşümün başarısı için gerekli şartları oluştururken, hafif tasarım ürünleri dayanıklılık, verimlilik, tasarım ve kaynak tüketimi bakımından daha iyi hale getirmekle ilgili bir konu olarak öne çıkıyor. Hannover Messe fuarı kapsamındaki en önemli etkinliklerden biri de bu kapsamda Ekonomi ve Enerji Federal Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ilk Hafif Tasarım Zirvesi olacak. Diğer yandan geleceğe bakış, Endüstri 4.0’dan sonra neyin geleceği sorusunu da kapsıyor. Bu kapsamda fuarda, dijitalleşme, yapay zekâ, insan- makine iş birliği ve platform ekonomisinden 500’ün üzerinde uzman Endüstriyel Öncüler Zirvesinde buluşacak ve 2025 yılı için bir vizyon geliştirerek, gelecek için neler yapılması gerektiği tartışmaya açacak.

TÜRKİYE’DEN 200’E YAKIN FİRMA HANNOVER MESSE’DE OLACAK

Diğer yandan Ticaret Bakanlığı, dünyanın en önemli sanayi buluşması olan Hannover Messe fuarına katılan Türk şirketlerini desteklemeye devam ediyor. Bu yıl, Hannover Messe Fuarı’nın milli katılımları Deutsche Messe iş birliği ile İstanbul Ticaret Odası tarafından üç farklı alanda organize edilirken, İTO yan sanayi, enerji ve akışkan teknolojileri hollerinde 60’ın üzerinde katılımcıyla fuarda yer almayı; fuar boyunca B2B etkinliklerle Türk firmalarını muhtemel alıcılarla buluşturmayı hedefliyor.

Türkiye’nin Makinecileri de yine her yıl olduğu gibi fuarda Türk firmalarını temsilen stand ve reklamlarıyla yer alacak ve Türk sanayicileri uluslararası ortaklarla bir araya getirmek için 2 Nisan’da bir kokteyl düzenleyecek. Hannover Messe fuarına toplamda Türkiye’den 6 bin m² alanda 200’ün üzerinde firma katılım gösterecek.

FUARIN PARTNER ÜLKESİ İSVEÇ

Hannover Messe fuarının bu yılki buluşmasında partner ülke olan İsveç’in uzun yıllara dayanan yaratıcılığı ve endüstriyel inovasyonu artırma geleneği, ABB, SKF ve Ericsson gibi çok uluslu şirketlerin doğmasına olanak sağladı. İsveçli şirketler, inovatif çözümleri devlet akademi ve sanayi iş birlikleri çerçevesinde uzun yıllardır Türkiye’de de uygularken, yaklaşık 130 yıldır Türkiye’de bulunan; Türkiye’de 70’den fazla kurum ve üniversiteyle iş birliği yapan Ericsson, Türkiye bilişim sektöründe TÜBİTAK destekli ilk araştırma laboratuvarı olan Ericsson Research Turkey Lab’ı da geçtiğimiz yılın Aralık ayında İstanbul’da açmıştı. Diğer yandan Atlas Copco, ABB, SKF, Nederman, Arlight ve Systemair HSK gibi İsveç şirketleri de halen Türk sanayisine akıllı ve enerji verimli çözümler sunmaya devam ediyor.