Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2016 SAYI: 101

MAKTEK, Endüstri 4.0’ı Konuştu

Makine ve takım tezgahları sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Avrasya 2016 Fuarı, 11-16 Ekim’de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Bu yıl “Endüstri 4.0 ve Geleceğin Akıllı Üretim Mühendisliği” temasıyla düzenlenen fuarın açılışına Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkan Vekili Hasan Büyükdede’nin yanı sıra çok sayıda bürokrat ve sektör profesyoneli katıldı.

“CİDDİ BİR KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM GEREKİYOR”

Fuarın açılışında söz alan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran makine sektörünün ciddi bir konsolidasyon geçirmek zorunda olduğuna dikkat çekerek, “Almanya’da 6 bin, Türkiye’de ise 11 bin makine üreticisi var. Nitelik ve kalite her zaman önceliğimiz olmak zorunda. Bu noktada kayıt dışılığın önlenmesi, piyasa denetimi ve gözetiminin hakkıyla yerine getirilmesi çok önemli. Üretim araçlarını üretmek her zaman stratejik bir yaklaşımdır. Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, makinelerin 50 sene ömrü de olsa, teknolojik ömürleri sadece üç-beş sene. Rekabet edebilmek için her üç-beş senede bir yeni makine almak zorundasınız. Eğer söz konusu bu makineleri üretmiyorsanız yurt dışından almanız gerekiyor. İlk üç sanayi devrimini kaçırdık. Dördüncü Sanayi Devrimi’ni konuşurken eğer ihtiyaçlarımızı ve önceliklerimizi masaya yatırmazsak, bunu da kaçıracağız. Bu noktada ciddi bir kültürel dönüşüme ihtiyacımız var” dedi.

30 ülkeden 3 bin firmanın yeni ürünlerini 14 salonda sergilediği fuarda ziyaretçiler, sektörde gelinen son nokta hakkında bilgi sahibi oldu. Katılımcı ve ziyaretçilerin “Fuar Özel Ziyaretçi Programı” kapsamında yeni pazarlara açılmak ve farklı iş imkanlarını değerlendirmek adına çeşitli toplantılara katıldığı fuar, 65 ülkeden 60 binin üzerinde sektör profesyonelini ağırladı. TİAD ve MİB’in işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyon çerçevesinde düzenlenen panel ve toplantılarda ise başta Endüstri 4.0 olmak üzere makine sektörünün önemli konuları masaya yatırıldı.

CNC ve universal talaşlı imalat makineleri, sac işleme makineleri, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, 3D yazıcılar, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makineleri, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemlerinin sergilendiği fuarda 1 milyar liralık iş hacmine ulaşıldı.