Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2019 SAYI: 132

MAKTEK KONYA İLK KEZ DÜZENLENDİ

TÜYAP KONYA FUARCILIK TARAFINDAN TAKIM TEZGÂHLARI SANAYICI VE İŞ İNSANLARI DERNEĞI (TİAD) IŞ BIRLIĞI VE MAKINA İMALATÇILARI BIRLIĞI (MİB) DESTEĞIYLE DÜZENLENEN MAKTEK KONYA FUARI, 66 ŞEHIRDEN YERLI VE 47 ÜLKEDEN ULUSLARARASI OLMAK ÜZERE TOPLAM 29 BIN 753 SEKTÖR PROFESYONELININ ZIYARETIYLE SONA ERDI. “TÜRKIYE’NIN KOBİ BAŞKENTI” OLARAK TANIMLANAN KONYA’DA MAKINE SEKTÖRÜNÜN TÜM PAYDAŞLARINI BIR ARAYA GETIREN VE BÖLGEDE ILK OLMA ÖZELLIĞI TAŞIYAN FUAR, KATILIMCI FIRMALARLA ZIYARETÇILERDEN TAM NOT ALDI. FUAR KAPSAMINDA SEKTÖRE YÖN VEREN UZMANLARIN HAZIR BULUNDUĞU PANELLER DÜZENLENIRKEN, GÜNCEL KONULAR ELE ALINDI.

Takım Tezgâhları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ile TÜYAP Konya Fuarcılık iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteğiyle, takım tezgâhları sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirmek için yola çıkan MAKTEK Konya, 10-13 Nisan tarihleri arasında Konya Ticaret Odası TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Otomotiv tedarik sanayisi, savunma sanayisi, tarım aletleri ve değirmen makineleri imalatı, döküm sanayisi, kalıpçılık ve şu an için Türkiye’de tek olan robot imalatı fabrikasıyla da gözleri üzerine çeken kentte ilk kez düzenlenen fuara, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da yoğun ilgi oldu. Fuar 47 ülkeden uluslararası, yurt içinden de 66 şehirden profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. 20 ülkeden 276 firma ve firma temsilciliğini aynı çatı altında buluşturan fuar, Ar-Ge destekli yeni nesil teknolojilere ev sahipliği yaparak önemli iş birliklerine de zemin hazırladı.

Fuarda düzenlenen “Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak” ve “Havacılık ve Savunma Endüstrisi” panelleri de sektöre yön veren konu ve konuşmacıları ağırladı. “Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak” panelinde sanayi ve makine sektörlerinde başarılı iş insanları tecrübelerini anlatırken, “Havacılık ve Savunma Endüstrisi” panelinde ise Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayisindeki durumu ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

“GELECEK HEDEFLERİMİZİ, FUARI GÖZETEREK BELİRLEYECEĞİZ”

Fuar için değerlendirmede bulunan TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, fuarın sektörün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturduğunu söylerken, verimli bir fuar dönemi geçirdiklerinin altını çizdi ve “Sektör açısından Konya önemli bir noktada. Böylesine önemli bir merkezde MAKTEK fuarını ilk kez gerçekleştirmek bizim için önemliydi. Çünkü gelecek dönemdeki hedeflerimizi, bu fuarı gözeterek gerçekleştireceğiz. Konuştuğumuz herkes fuarın Konya’da olması gerektiğini söyledi. Yurt içi ve yurt dışından Konya’ya gelen önemli sektör temsilcileri, fuarın gelişerek büyüyeceğine inandıklarını ifade etti. Bu görüşler sektör ve TİAD adına çok kıymetli” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÜRETİCİ FIRMALARI KATILDI

Başarılı bir kapanış yapan fuar hakkında TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise “Takım tezgâhları sektörünün en önemli organizasyonu olan MAKTEK’i bu yıl Konya’da ilk kez gerçekleştirdik. Türkiye’nin en büyük üretici firmalarının yer aldığı fuara yaklaşık 276 firma katıldı. İstanbul ve İzmir’den sonra MAKTEK, yeni iş bağlantılarının kurulması noktasında ciddi bir olanak sağladı” değerlendirmesinde bulundu. Üretimin temeli olan takım tezgâhları sektörünün Türkiye için stratejik bir önemi olduğunun altını çizen Ersözlü, “Takım tezgâhları ne kadar çok artarsa sanayi o kadar çok gelişir, üretim ve ihracat da o ölçüde artar. Bu nedenle de MAKTEK fuarları sektör için önemli bulduğumuz kadar, Türkiye ekonomisi için de önemli buluyoruz” dedi. Üretimin her safhasında ihtiyaç duyulan takım tezgâhları sektörünün en önemli buluşma noktası MAKTEK fuarları, 9-12 Ekim tarihlerinde İzmir’de sektörü yeniden bir araya getirecek.