Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

Mars Kâşifi “İnan” ABD Yolcusu

Gezegen keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rover Takımı, yeni tasarladıkları “İnan” isimli araçla Türkiye’yi “University Rover Challenge”da temsil edecek. Makine İhracatçıları Birliği’nin de sponsor olduğu İTÜ Rover Takımı, Türkiye’ye dereceyle dönmek istiyor.

Türkiye’yi daha önce pek çok yarışmada temsil eden İTÜ Rover Takımı, ABD’de düzenlenecek olan University Rover Challenge’da yarışacak. Öğrenciler “İnan” ismini verdikleri aracın tanıtım toplantısını 11 Mayıs’ta İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Türkiye’nin ilk gezegen keşif aracına katkı sağlamayı hedefleyen İTÜ Rover Takımı, geçen yıl aldığı başarılı sonuçların ardından bu yıl da 95 takım arasından ön elemeyi geçerek 12’nci sırada yer aldı ve finallere adını yazdırdı. Finale kalmayı başaran tek Türk takımı olan ve İTÜ bünyesindeki çeşitli fakültelerden bir araya gelen 32 öğrenciden oluşan İTÜ Rover Takımı, 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde ABD’de Türkiye’yi bir kez daha temsil edecek.

EKİP ÜYELERİ İNAN’I TANITTI

İTÜ Rover Takımı lideri Bahadır Onur Güdürü yeni tasarladıkları “İnan” hakkında teknik bilgileri paylaşırken, projenin önemli bir finansmana ihtiyaç duyduğunu ve bunun destekçiler sayesinde sağlandığını da vurguladı. Önümüzdeki yıllarda Mars’a astronotların gönderilmesinin beklendiğini ve bu astronotlara yardımcı olacak araçlar konusunda University Rover Challenge yarışmasının düzenlendiğini söyleyen Güdürü, “Biz de bu yarışma için motor sürücülerinden yazılımına kadar tamamen bize ait olan bir araç tasarladık. Bu aracımız ön elemelerde 95 takım arasında 12’nci oldu. ABD’den dereceyle dönmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ekibin sponsorluk sorumlusu olan Dilara Dayıoğlu ise, “Aracımız geçen yılkine göre oldukça iddialı ve gelişmiş. Geçen yılki aracımız İngiliz anahtarı ve tornavida kullanamıyordu. Yeni geliştirdiğimiz İnan, tornavidayı merkezleyip kullanabiliyor. Astronotlara parça söküp takma konusunda da yardımcı olabilecek” derken, bilim ekibi üyesi Işık Su Yazıcı da araştırılan yüzeyde bulunan parçaların o yüzeyin asırlar önceki haliyle ilgili önemli bilgiler verebildiğini anımsatarak İnan için bu konularda detaylı bir çalışma yürüttüklerinin altını çizdi.

Mekanik ekip lideri Sami Korkmaz, konuşmasında mekanik sürecinin sancılarından bahsetti ve projenin başından sonuna kadar gelişime açık olduğunu ve bu nedenle her zaman yeni fikirler üretmeleri gerektiğini dile getirdi. Geçen yıla göre tasarımın tamamen değişmiş olmasına da değinen Korkmaz, bu kritik değişimin üstlerine önemli bir sorumluluk yüklediğini söyledi. Yazılım Ekip Lideri Ferhat Metin ise projenin sonuna kadar diğer ekiplerle entegre çalıştıklarını ve yaptıkları iş gereği sonuca en son aşamada ulaşacaklarından dolayı arkadaşlarına güven vermeleri gerektiğinden bahsetti. Takım arkadaşlarını olabildiğince rahatlatmak adına çalışmalarını mümkün olduğunca somutlaştırdıklarını belirten Metin, projenin son aşamasında başarılı sonuca ulaştıklarının altını çizdi.

YÜRÜYEN LABORATUVAR

İTÜ öğrencilerinin çabaları ve çalışmaları sonucunda üretilen İnan’ın birçok özelliği bulunuyor. Otonom hareket edebilme özelliği bulunan İnan 50 santimetre yüksekliğe çıkabilme ve 1 metre yükseklikten stabil inebilme kabiliyetine sahip. İnan’ın üst kısmına sabitlenen robot kol ise 12 kiloya kadar yük kaldırabiliyor, oval objeleri kavrayabiliyor, sert yüzeylerden zedeleyici uç ile örnek toplayabiliyor. Bunların yanı sıra kendi üzerinde katlanarak hacmini yüzde 60’a kadar küçültebilen ve 360 derece dönebilen robot kol üzerinde yüksek çözünürlüklü bir kamera da bulunuyor.

İnan, 1 kilometreye kadar haberleşme sağlayabilen ve yüksek çözünürlükte görüntü aktarabilen bir antene de sahipken, kimyasallarla ilgili önemli kabiliyetleri de bulunan İnan, toprak Ph derecesini, sıcaklığını ve nemi ölçebiliyor; bunlar üstünde analizler yapabiliyor, yaptığı analizleri otomatik olarak raporlayabiliyor ve gelecekte kullanılmak üzere bunları saklayabiliyor.

“SAVUNMA, SAĞLIK VE DOĞAL AFETLERDE KULLANILACAK”

İnan’ın tanıtım toplantısında konuşan İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ünal da aracın elektronik devre kartlarından yazılıma kadar birçok parçayı İTÜ Rover Takımı üyelerinin tasarladığının altını çizdi ve “İnan, kesintisiz görüntü aktarımı yapabilen bir haberleşme sistemine sahip. Ayrıca araç otonom olarak hareket edebiliyor etrafındaki nesneleri algılayabiliyor. Üzerinde bulundurduğu sensörlerle bilimsel analizler yapabiliyor ve topraktan örnek alabiliyor. Aracın yazılımında Robotic Operation System kullanıldı. Bu sistem hem kolay bilgi erişimine olanak sağlıyor hem de sisteme kendilerinden bir şey katarak robotik gelişmelere katkıda bulunuyor. Elektronik donanım olarak motor sürücüleri, sistem kontrolcüleri tamamen kendi üretimleridir. İnan, her ne kadar gezegen keşif aracı olarak tasarlansa da öğrencilerimiz aracı tasarlarken bununla sınırlı kalmayıp savunma sanayisinde, maden teknolojisinde, sağlık alanında, doğal afet arama ve kurtarma çalışmalarında da kullanılabilecek şekilde ürettiler” dedi.

“MARS KOŞULLARINA VE TOPRAK YAPISINA GÖRE ÜRETİLDİ”

İnan’ın da aralarında bulunduğu 95 takımın araçlarının yarışacağı University Rover Challenge (URC), Mars Society tarafından her yıl ABD’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin tasarladıkları roverlar ile yarıştıkları uluslararası bir yarışma. Yarışmadaki amaç ise astronotların istasyonlarından çıkmadan dışarıdaki ağırlık taşıma, toprak örneği alma, İngiliz anahtarı ve tornavida kullanabilme ve panelden çip sokup takma gibi işleri yapabilmelerini sağlayan bir rover (gezgin araç) üretmek.