Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2016 SAYI: 103

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavını AKDER Düzenleyecek

Hidrolik-Pnömatikçi Seviye 4 ve Seviye 5 meslekleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını Akışkan Gücü Derneği (AKDER) gerçekleştirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 40 meslekte yeterlilik belgesi şartı getiren 26 Mayıs 2016 tarihli tebliğinin yayımlanmasının ardından Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonuna sahip Ankara Sanayi Odası’yla (ASO) bir sözleşme imzalayan AKDER, Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını Dernek merkezinde yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKDER Genel Sekreteri Abdullah Parlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi için her hangi bir eğitim almanın zorunluluğu olmadığını sadece TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir kurum tarafından gerçekleştirilecek sınavda başarılı olma şartının arandığı söyledi. Parlar sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde de artık sertifikasız meslek icra edilemeyecek. Bu konuda 2006 yılında kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) çalışmalarını sürdürüyor ve düzenleme uyarınca bir yandan meslek standartlarını belirlerken diğer taraftan zorunlu uygulamaya geçilen meslekler için belge verilmesi şartını getiriyor. Geçtiğimiz yıllarda Derneğimizin de katkılarıyla hazırlanan Hidrolik-Pnömatikçi Seviye 4 ve Seviye 5 mesleklerinin standartları belirlenerek bu meslekler için 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren zorunlu uygulama başlatıldı. Dolayısıyla şu andan itibaren Hidrolik-Pnömatikçi Seviye 4 ve Seviye 5 meslekleri sertifikasız olarak icra edilemeyecek. Sertifika veya resmi adıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi için her hangi bir eğitim alma zorunluluğu bulunmuyor. Bu noktada aranan tek şart TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir kurum tarafından gerçekleştirilecek sınavda başarılı olmak.”

Başarılı olan kişilerin sınav için yaptığı harcamaların devlet veya AB hibesi programından geri ödeneceği bilgisini de veren Parlar, “Dernek yetkililerimizle beraber, birçok meslek dalıyla ilgili olarak TÜRKAK akreditasyonu alan ASO’nun Sertifikalandırma Merkezi Müdürü Şeref Demir’i ziyaret ederek sektörümüzle ilgili meslekler için sınav yeri olarak Dernek merkezimizin belirlendiği sözleşmeyi imzaladık. Bu çerçevede sınav organizasyonu da Derneğimiz tarafından yürütülecek. Sınav konularıyla ilgili tüm detaylı bilgileri üyelerimize e-posta kanalıyla duyuruyoruz. Ayrıca sınava girmek için mutlaka AKDER üyesi olmak da gerekmiyor.

Herkese açık olan sınav öncesinde eğitim alma zorunluluğu da yok. Fakat sınavda başarılı olmak ve ödenen sınav bedelini geri alabilmek için adayların Ulusal Akışkan Gücü Eğitim Merkezi (UAGEM) eğitimlerine katılmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

MYK tarafından standardı yayımlanan mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işyerlerinde, işveren veya işveren vekiline kişi başına 500 TL idari para cezası verilebilecek.