Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2017 SAYI: 108

Metalloobrabotka, Türkiye’nin Makinecileri’ni Ağırladı

Türkiye’nin Makinecileri, Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 18’incisi düzenlenen metal işleme fuarı Metalloobrabotka’ya ikinci defa katılarak Türk makine sektörünün imajının güçlendirilmesine yönelik önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Rusya pazarına, yönelik tanıtım faaliyetlerine devam eden Türkiye’nin Makinecileri, 15-19 Mayıs tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen metal işleme fuarı Metalloobrabotka 2017’ye katıldı. 30 farklı ülkeden makine üreticilerinin yer aldığı fuarı beş gün boyunca 30 bine yakın kişi ziyaret etti. Fuarda, Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) üyesi derneklerden Makine İmalatçıları Birliği de (MİB) kendi standında üyeleri ve dernek çalışmaları hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi. Kesme, şekillendirme, döküm ve kaynak yapabilen metal makineleri, kesici uçlar, kaplama ve ısıl işlem ile test cihazları ve ekipmanları alanında son teknolojilerin sergilendiği Metalloobrabotka Fuarı kapsamında, Türkiye’nin Makinecileri çeşitli dernek, kurum ve firma temsilcileriyle temaslarda bulundu.

Fuarda Moskova Ticaret Müşaviri Halit Oral Akbay da Türkiye’nin Makinecileri’nin standını ziyaret etti.

“RUSYA’DA ÖNEMLİ İŞ FIRSATLARI MEVCUT”

Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan MAİB ve Türkiye’nin Makinecileri Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Rusya ile ekonomik işbirliğinin artmasının iki ülkenin de yararına olduğuna değinerek, Moskova’da önemli iş fırsatları bulunduğunu söyledi. Uluslararası metal endüstrisini Moskova’da buluşturan fuar çerçevesinde Türkiye’nin Makinecileri’nin gerçekleştirdiği çalışmaların Türkiye’nin dış pazarlardaki etkinliğine katkı sağladığını vurgulayan Dalgakıran şunları kaydetti: “Rusya, ihracat stratejimiz içinde önemli bir ticaret ortağı. İki ülke arasında önemli fırsat alanları var. Ekonomik ilişkilerimizin tekrar hareketlendiği Rusya’da bu fuar vesilesiyle çok iyi ağırlandık. Üretilen makinelerin kalitesi, teknolojisi ve hizmet anlayışıyla kendini dünyaya kanıtlamış rekabetçi bir sektörüz. Rusya gibi stratejik bir pazarı, en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk beş ülkeden biri yapacak potansiyele sahibiz. Moskova’da Türk sanayisini başarıyla temsil eden sektörümüzün, geliştirdiği yeni iş birlikleriyle ihracatımıza katkı yapacağı görüşündeyim”.