Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2019 SAYI: 132

MİB’DE YENİ YÖNETİM KURULU GÖREVE BAŞLADI

MAKINA İMALATÇILARI BIRLIĞININ (MİB) İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTIRILEN 17’NCI SEÇIMLI OLAĞAN GENEL KURULUNDA SIMGE GROUP VE E-MAK MAKINE YÖNETIM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI SELIM EMRE GENCER, MİB’IN YENI DÖNEM YÖNETIM KURULU BAŞKANI SEÇILDI.

Makina İmalatçıları Birliğinin 17’nci Seçimli Olağan Genel Kurulu 22 Nisan’da yapılırken, tek liste ile gerçekleşen Genel Kurulda, Simge Group ve E-Mak Makine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Emre Gencer, MİB’in yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.

Gencer, Genel Kuruldaki konuşmasında makine sektöründeki dış ticaret açığına dikkat çekerken, “Son yıllarda ihracatını en fazla arttıran sektör olarak ön plandayız. Bununla övünebiliriz. Ancak halen dünya pazarlarındaki payımızın son derece düşük olduğunu da göz ardı etmeyelim. Unutmamamız gereken bir unsur da, halen makine ihtiyacımızın çok önemli bir bölümünü yaklaşık 30 milyar dolar değerindeki ithalatla karşılıyor olmamızdır. Bunun nedeni, maalesef havaların iyi olduğu dönemde çatıyı tamir etmemiş olmamızdır. Büyümemizin çok yüksek olduğu dönemde iç piyasada Türk markalı ürünlere yönelik yeterince pozitif ayrımcılık yapamadık; konuyu gündeme taşıyanları ‘korumacılık’ yapmakla suçladık. Geldiğimiz noktada, dış pazarlarda korumacılıkla mücadele ediyoruz. Makine sektörü için bu süreçteki değişime uyum, yaşamsal öneme sahip. Yani Türk markalarını yaşatmak için ne yapılması gerekiyorsa biz de bunu yapabilecek cesarette olmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

“YERLİ MAKİNE VE DONANIMA POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANMALI”

Ülkemizin cari açık sorunuyla mücadele ettiği bir dönemde yerli makine ve donanıma en radikal bir şekilde pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini de vurgulayan Gencer, “Kamu kuruluşları, yerel idareler ve bunlara bağlı iktisadi teşebbüsler yaptıkları alımları veya açtıkları ihaleleri, uluslararası ticarette uzman danışmanların da desteğiyle yerli makine alımına göre düzenlemeli. Yatırım teşvik sisteminde de, yerli tasarım ve ürünlerin kullanımına yönelik radikal dönüşümü sağlayacak bir yaklaşımla değişiklikler yapılmalı. Geliştirilecek Turquality® programı, özellikle makine imalat sanayisine daha güçlü destek olabilir düşüncesindeyim. Ticaret ve Gümrük Bakanlıkları son iki yıldan beri bazı makinelerin ithalatına yönelik uyguladığı tarife politikalarıyla haksız rekabetin önünü belirli ölçüde kesti. Bu politikaların kapsamı radikal bir şekilde genişletilmeli ve etkinleştirilmeli. Bu konu halen en öncelikli işimiz” dedi. Makine imalat sektörünün tüm imalat sektörlerine destek olduğunun altını çizen Gencer, sektöre verilecek desteklerin, geri dönüşü yüksek olan yatırımlara dönüştüğünü de belirtti: “Cari açığın sıfır olduğu, inovasyon, dijital dönüşüm ve katma değer yaratan beyinlerin kendilerine geniş alanlar buldukları Türkiye’nin yeni hikâyesini ortaya çıkarmalıyız. Yeni yönetim olarak, bizler bu hikâyenin en coşkulu savunucuları olarak anılmak istiyoruz” diyen Gencer, MİB olarak da güçlerini bu zorlu, zorlu olduğu kadar da heyecan verici hikâyenin gerçekleşmesi için seferber edeceklerini dile getirdi. Konuşmasında, üç yıldan bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Ahmet Özkayan ve tüm üyelere teşekkürlerini ileten Gencer, önceki dönem Yönetim Kurulunda görev aldığı MİB’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktan onur duyacağını belirterek, “Vermiş olduğunuz desteğe layık olmak; siz makine üreticilerinin görüş, öneri, danışma, dayanışma ve paylaşım merkezi olarak gördüğüm MİB’i daha da ileriye götürmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.