Skip to content

OAİB DEN

HAZİRAN 2018 SAYI: 121

OAİB Genel Kurul Maratonu Tamamlandı

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BIRLIKLERI (OAİB) BÜNYESINDE BULUNAN SEKIZ IHRACATÇI BIRLIĞININ NISAN AYI BOYUNCA DEVAM EDEN SEÇIMLI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTILARI TAMAMLANDI VE IHRACATÇI BIRLIKLERININ YENI YÖNETIM KURULLARI GÖREVLERINE BAŞLADI. OAİB BÜNYESINDEKI IHRACATÇI BIRLIKLERININ GENEL KURUL MARATONU SONUCUNDA, SEKIZ IHRACATÇI BIRLIĞINDEN ALTISININ YÖNETIM KURULU BAŞKANI DEĞIŞIRKEN, IKI IHRACATÇI BIRLIĞININ YÖNETIM KURULU BAŞKANLARI BIR DÖNEM IÇIN DAHA GÜVENOYU ALDI.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesindeki sekiz ihracatçı birliğinin olağan seçimli genel kurul toplantıları, 4 Nisan’da, Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurulu ile başladı. Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Ceceli’nin 2017 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ve 2018 yılı iş programı ile ilgili bilgi vermesiyle başlayan genel kurulda, 2017 yılı bilançosu, gelir-gider hesapları ve denetim kurulu raporu okunurken, 2018 yılı bütçesi de Ahmet Şuyun tarafından genel kurula sunuldu. Ardından, yapılan seçim sonucunda yeni dönem yönetim kurulu ise Şerafettin Ceceli’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine bir dönem daha devam etmesini kararlaştırdı.

OAİB bünyesindeki ihracatçı birliklerinin ikinci genel kurulu Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurulu oldu. Tek liste ile 10 Nisan’da gerçekleştirilen genel kurulda, yeni göreve getirilen yönetim kurulu Latif Aral Aliş’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na devam etmesi yönünde karar aldı.

OAİB bünyesindeki ihracatçı birliklerinin üçüncü genel kurulu, 12 Nisan’da gerçekleştirilen, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurul toplantısı oldu. Toplantıda 2017 yılı faaliyetleri, bilanço ve gelir-gider hesapları ile denetim kurulu raporu okunurken, 2018 yılı bütçesi ve iş planı hakkında da katılımcılar bilgilendirildi. Ardından Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim ve Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri ile Birliği, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Genel Kurulu’nda temsil edecek olan ve genel kurulca seçilmesi gereken delegelerin ve yedeklerinin seçimine geçildi. Buna göre, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin yeni yönetim kurulu A. Tahsin Ata’nın başkanlığında göreve başladı.

MAİB YÖNETİ KURULU BAŞKANI KUTLU KARAVELİOĞLU OLDU

Genel kurul toplantılarının dördüncü ayağı ise 14 Nisan’da gerçekleşen Makine İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kuruluydu ve hatırlanacağı üzere Kutlu Karavelioğlu, MAİB’in yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi Adnan Dalgakıran’dan devralmıştı. Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurul toplantısı, 17 Nisan’da gerçekleştirilirken, 2017 yılı faaliyetleri, bilanço ve gelir-gider hesapları ile denetim kurulu raporunun okunmasının ardından 2018 yılı bütçesi ve iş planı hakkında genel kurul bilgilendirildi. Ardından yapılan seçimlerde göreve getirilen yeni yönetim kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı olarak Nihat Uysallı’yı seçti.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurul toplantısı ise 24 Nisan’da gerçekleştirildi. Toplantıda Süs Bitkileri Tanıtım Grubu’na ilişkin mali tablolar ve faaliyet raporları da görüşülürken, yapılan seçimlerde göreve getirilen yeni yönetim kurulunun Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçtiği İsmail Yılmaz, görevi Osman Bağdatlıoğlu’ndan devraldı. İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği seçimli olağan genel kurulu 25 Nisan’da yapılırken, tek liste halinde gerçekleşen seçimli genel kurulda, yeni yönetim kurulu, İSİB’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mehmet Şanal’ı seçti.

Son olarak, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan genel kurulu 26 Nisan’da gerçekleştirilirken, yapılan seçimlerde göreve getirilen yeni yönetim kurulu Yönetim Kurulu Başkanı olarak Erdem Çenesiz’i seçti.