Skip to content

GÜNDEM

AĞUSTOS 2018 SAYI: 123

Ortak Açıklama, Rekor İhracat

EKONOMİ BAKANLIĞI İLE GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NIN BİRLEŞTİRİLMESİ İLE OLUŞTURULAN TİCARET BAKANLIĞI, TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) İLE GÜÇ BİRLİĞİNE GİDEREK AYLIK İHRACAT RAKAMLARININ AÇIKLANMASINA İLİŞKİN ÇALIŞMALARI ORTAKLAŞA YAPMA KARARI ALDI. BUNA GÖRE TEMMUZ AYINDA İHRACAT, BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 11,8 ARTARAK 14 MİLYAR 106 MİLYON DOLAR OLDU. OCAK-TEMMUZ DÖNEMİ MAKİNE VE AKSAMLARI İHRACATI İSE YÜZDE 21,2 ARTARAK 9,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI. 2017 YILININ AYNI DÖNEMİNDE BU RAKAM 8 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDEYDİ.

24 Haziran seçimleri ile başlayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kamu hizmetlerine ilişkin aldığı reform niteliğindeki kararlar hızla hayata geçmeye devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birleştirilmesi ile oluşturulan Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile güç birliğine giderek aylık ihracat rakamlarının açıklanmasına ilişkin çalışmaları ortaklaşa yapma kararı aldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın talimatı ile başlayan süreçte daha önce TİM tarafından ayın 1’inde, eski Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ayın 2’sinde açıklanan bir önceki aya ilişkin geçici ihracat rakamları, artık iki kurumun ortaklaşa çalışması sonucu yine ayın 1’inde açıklanacak.

Bu çerçevede, Türkiye’nin Temmuz ayı ihracat rakamlarına ilişkin toplantı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu ile Ticaret Bakanlığı Müsteşarları İbrahim Şenel ve Cenap Aşçı’nın katılımıyla 1 Ağustos’ta gerçekleştirildi.

TEMMUZ AYI, REKOR AYI OLDU

Türkiye’nin Ocak-Temmuz ayları ihracat karnesine göre, yılın ilk yedi ayında ihracat yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara; son 12 aylık ihracat ise yüzde 8,1 artışla 163,3 milyar dolara yükseldi. Diğer yandan, Temmuz ayı ihracatı da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artarak 14 milyar 106 milyon olurken, 2018 yılı Temmuz ayı, bugüne kadar en çok ihracat gerçekleştirilen Temmuz ayı olarak kayıtlara geçti.

İHRACATTA TL KULLANIMI ARTIYOR

Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yaşayan sektörler, yüzde 77 ile savunma ve havacılık sanayisi, yüzde 64 ile gemi ve yat, yüzde 60 ile çelik olurken, Temmuz ayında 169 ülkeye TL ile ihracat yapıldı ve Ocak-Temmuz döneminde de 8,6 milyar TL tutarında ihracat TL ile gerçekleştirildi. Diğer yandan, Temmuz ayında 223 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, bu ülkelerden 170’inde ihracat artışı yaşandı.

MAKİNE İHRACATI 10 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI

Ocak-Temmuz döneminde makine ihracatı ise 9,7 milyar dolar olarak kayda geçti. 2017 yılının aynı döneminde bu rakam 8 milyar dolar seviyesindeydi. Türkiye’nin makine ihracatı Temmuz ayının sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,2 arttı. Makine sektöründe bu yılın Ocak-Temmuz döneminde en fazla ihracat gerçekleştiren alt sektör motorlar olurken, söz konusu ürün grubunda gerçekleştirilen ihracatın değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 artarak 1,4 milyar dolar oldu.

2018 yılının Ocak-Temmuz döneminde makine sektöründe en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 10 ülke listesinin ilk sırasında Almanya’nın liderliği devam etti. Almanya’ya 2017 yılının Ocak-Temmuz döneminde 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 14 artışla 1,4 milyar dolara yükseldi. İkinci sıradaki ABD’ye de bu yılın Ocak-Temmuz döneminde yüzde 28,7 artışla 700 milyon dolar değerinde makine ihraç edildi. 2017 yılının aynı döneminde bu rakam 544 milyon dolar seviyesindeydi. Türkiye’nin en fazla makine ihracatı gerçekleştirdiği ilk 10 ülke listesinin üçüncü sırasındaki İngiltere’ye ise 2017 yılının Ocak-Temmuz döneminde 403 milyon dolarlık makine gönderilirken, bu yılın aynı döneminde bu rakam yüzde 29,1 artışla 520 milyon dolar olarak kayda geçti.