Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2016 SAYI: 101

PAGDER’den Okul-Sanayi İşbirliğine Destek

Mesleki eğitimin geliştirilmesi hedefiyle Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) imzaladığı protokol çerçevesinde, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 600 bin TL değerinde plastik işleme makinesi ve ekipmanıyla ikinci kez bağışta bulundu.

Türkiye’de plastik de dahil birçok sektörün önemli sorunlarından biri olan nitelikli işgücü ihtiyacına çözüm olarak geliştirilen ve pilot bölge olarak İstanbul’da başlatılan “Okul-Sanayi İşbirliği/İstanbul Modeli” projesine sivil toplum örgütü olarak ilk desteği vererek protokolü imzalayan ve İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Plastik Teknolojisi Bölümü’nün ekipman ve altyapı eksikliklerini gideren PAGDER, plastik sektörüne nitelikli işgücü kazandırılmasına önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 11 Ekim’de imzalanan protokol kapsamında PAGDER, aynı okula 600 bin TL değerinde plastik işleme makineleri ve ekipmanları bağışıyla desteğini sürdürdü. Mesleki eğitim kurumlarında sanayi işbirliklerinin sağlanarak yeni bir mesleki ve teknik eğitim modeli oluşturulmasının hedeflendiği ve İstanbul’un ardından 81 ilde yaygınlaştırılması planlanan projenin en büyük ve ilk sivil toplum örgütü destekçisi PAGDER’in bağış töreni, İstanbul-Bayrampaşa’da bulunan İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

“SEKTÖRDE MESLEKİ EĞİTİME BÜYÜK İHTİYAÇ VAR”

Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Temsilcisi İsrafil Yıldız, Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Serkan Gür, Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Deniz Mutlu Güler ve İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin yanı sıra Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran, PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür ile Yönetim Kurulu Üyeleri ve projeye önemli bağışlarıyla destek veren firmaların üst düzey yetkilileri katıldı.

Törenin açılışında konuşan PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, Türkiye plastik sektörünün küresel rekabet ortamında rekabet gücünün devamlılığının ve artırılmasının ancak ileri teknoloji kullanımıyla, inovatif ürünlerle, verimlilikle mümkün olduğunu söyleyerek bu verimliliği sağlamanın ilk yolunun da eğitime öncelik vermekle mümkün olabileceğini belirtti. Projeye destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: “Plastik sektöründe nitelikli, donanımlı elemanlara ve kapsamlı mesleki eğitimlere büyük ihtiyaç var. Ama bu donanımı sağlayacak olan ileri teknoloji taşıyan plastik işleme makinelerinin, ekipmanların olduğu plastik teknoloji atölyeleri ne yazık ki çok az. Endüstri 4.0’ın konuşulduğu bu dönemi öğrencilerimizin bu eski makinelerle gördüğü eğitimle yakalaması mümkün değil. Bir araya gelerek bu sorunu çözmek için attığımız bu adım çok önemli, sektörümüzle gurur duyuyorum. PAGDER olarak bu proje gibi birçok projeyle plastik teknolojileri atölyelerinin alt yapısını geliştirerek gençlerimizi nitelikli birer eleman olarak sektörümüze kazandırmak için her desteği sağlayacağız.”

“PROJELERE DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Toplantıda konuşan MAİB Başkanı ve İSO Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran da projenin öncülüğünü üstlenen PAGDER’e ve tüm destekçilere teşekkür ederek, projenin gençleri okul sonrası iş hayatına hazırlayacak önemli bir çalışma olduğunu vurgulayarak sektörde nitelikli insanlara ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi. Dalgakıran sözlerini şöyle tamamladı: ”Ülkemizde çalışkan, yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan insanlara ihtiyaç var. Her zaman araştırın, bilgi sahibi olun, sorgulayın. Size verilenin ötesine gitmeniz lazım. Sadece öğrenciler değil, biz sanayiciler de her zaman böyle olmalıyız. İstanbul Sanayi Odası olarak her zaman gençlerimizi yarına doğru bir şekilde hazırlayan projelere destek vermeyi sürdüreceğiz.” Bağış töreni, konuşmaların ardından imzaların atılmasıyla son buldu.