Skip to content

YATIRIM

AĞUSTOS 2018 SAYI: 123

Reeskont Kredilerinde Elektronik Dönem Başladı

TÜRK EXIMBANK İLE MERKEZ BANKASI ARASINDAKİ KREDİ PROSEDÜRÜ ARTIK ELEKTRONİK OLARAK İLERLEYECEK;
KREDİNİN HANGİ AŞAMADA OLDUĞU ONLINE TAKİP EDİLEBİLECEK.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 20 Temmuz’dan itibaren e-Bono işlemleri sistemini uygulamaya geçirirken, Türk Eximbank da reeskont kredileri kapsamında bu sistemi uygulamaya başladı. Daha önce iki kurum arasında fiziksel ortamda işlem gören kredi evrakı, her iki kurumun sistemlerinin entegrasyonunu sağlanmasıyla 20 Temmuz’dan itibaren elektronik ortama aktarıldı ve hem kredi onayları hem de süreç takibi sistem üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Böylece, kredilerin TCMB nezdinde hangi aşamada olduğu online olarak takip edilebilecek.

e-Bono Sisteminin uygulamaya girmesiyle reeskont kredisi işlemlerine hız kazandırılacağını ve maliyet tasarrufu sağlanacağını belirten Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “Türk Eximbank ihracatı destekleme misyonu çerçevesinde ihracatçılara sağladığı finansman desteklerini artırmak için yoğun bir gayret içerisinde. İhracata desteğin yanında, işlemleri hızlandırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla e-Dönüşüm uygulamalarına da hız veriyoruz. Elektronik dönüşüm kapsamında, işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak, işlem maliyetlerini düşürmek, işlem güvenliğini artırmak amaçlarıyla 4 Temmuz’da başlattığımız e-Teminat Mektubu uygulamasından sonra ikinci bir adım olarak e-Bono uygulamasına da 20 Temmuz’dan itibaren başladık. Yıl sonunda doğru elektronik dönüşüm sürecinin son adımı olarak e-Taahhüt Kapama sistemi uygulamasını da hayata geçirecek şekilde hazırlıklarımıza devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor.

KREDİLER ONLINE TAKİP EDİLECEK

Adnan Yıldırım, açıklamasında, bu uygulamayla belgeler üzerinde her iki taraf için de kontrol kolaylığı sağlanmış olacağının altını çizerken, kredilerin TCMB nezdinde hangi aşamada olduğunun da online olarak rahatlıkla takip edilebileceğini vurguluyor: “Geçtiğimiz yıl 10 binin üzerinde işlem hacmi ile 17,5 milyar dolar düzeyinde finansman sağlanan reeskont kredilerinde, bu yılın ilk yarısı itibarıyla gerçekleşen işlem sayısı 5 bini geçti. Bu kapsamda yıllık 10 binin üzerinde işlemi daha hızlı ve daha düşük maliyetle gerçekleştirebileceğiz. Böylece, 2018 yılı hedeflerimize ulaşmak için ihracatın finansmanını artıracak ve işlemleri hızlandıracak bir adım daha atmış oluyoruz. İhracatın finansmanında bürokrasinin azaltılması için üzerinde çalıştığımız yeni projeleri önümüzdeki dönemde aşama aşama devreye alacağız.”