Skip to content

GÜNDEM

NİSAN 2019 SAYI: 131

SANAYİ LİDERLERİ İSTANBUL’A AKIN ETTİ!

AVRASYA BÖLGESININ LIDER SANAYI FUARI WIN EURASIA, IMALAT SANAYILERININ ÖNDE GELEN FIRMALARINI 14-17 MART TARIHLERINDE İSTANBUL TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZINDE “SANAYIDE DIJITAL DÖNÜŞÜM” TEMASI ALTINDA BIR ARAYA GETIRDI. TÜRKIYE SANAYICILERININ ILERI TEKNOLOJILI ÜRÜNLERINI DÜNYAYA TANITMA FIRSATI BULDUĞU FUARA KATILAN 20 ÜLKEDEN 1400’E YAKIN KATILIMCI, ÜRÜN VE HIZMETLERINI 122 ÜLKEDEN 77 BIN 403 ZIYARETÇIYLE BULUŞTURDU. YABANCI YATIRIMCILARIN BÜYÜK ILGI GÖSTERDIĞI FUARDA, 30’U AŞKIN ÜLKEDEN ALIM HEYETI GERÇEKLEŞTIRILDI; IHRACATÇI FIRMALAR YENI IŞ BIRLIĞI ANLAŞMALARINA IMZA ATTI.

Bu yıl 14-17 Mart tarihleri arasında “Geleceğin Parçası Ol” sloganıyla Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey tarafından, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 26. Uluslararası WIN EURASIA fuarı, Türkiye sanayisini dünyanın önde gelen sanayi ülkeleriyle bir araya getirirken, 30’u aşkın ülkeden gelen alım heyetlerini de fuar kapsamında Türkiye üreticileriyle buluşturdu.

Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) ve KOSGEB’in desteğiyle düzenlenen fuar, 26’ncı yılında da yine birçok yeniliğe sahne oldu. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden enerji, elektrik ve elektronik ekipmanlara, hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm ekosistem “Sanayide dijitalleşme” konseptiyle WIN EURASIA çatısı altında bir araya gelirken, fuar bu yıl CeMAT EURASIA, IAMD EURASIA, Industrial Energy Systems EURASIA, Metalworking EURASIA, EnergySystems EURASIA ve Welding EURASIA fuarlarına ev sahipliği yaptı.

FUAR ALANININ YÜZDE 90’I YERLI IMALATÇILARIN

Türkiye’nin Makinecilerinin de desteklediği fuarda 35 bin metrekareye yakın bir sergi alanı olduğunu ve bunun yüzde 90’ının yerli makine üreticileri tarafından kullanıldığını vurgulayan MAİB Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Makine fuarları tüm dünyada en önemli fuarlardır. Çünkü makineler dünya ticaretinin en büyük kalemidir. Makine, elektrikli makineler, bilgisayarlar ve Endüstri 4.0’ı birlikte geliştireceğimiz optik gereçler ve ölçü ayar aletlerinin toplam ticaretten aldığı pay yüzde 28 seviyesinde bulunuyor. Dolayısıyla bu alanlardaki tüm etkinlikleri çok önemsemeliyiz. Türkiye’de en çok hangi malın ihracatçısı var diye sorarsanız, bunun cevabı makinedir. Türkiye’de 75 bin aktif ihracatçı var ve bunların 33 bini makine ihraç ediyor. Türkiye’nin Makinecilerinin son 10 yılda ihracatını 10’a katlamasının nedeni de hem en güçlü ticaret alanında olmamız hem de güçlü ihracatçı sayımızdır. WIN EURASIA fuarı da bu nedenle çok önemli. Artık iç içe geçmiş bir ilişki içinde olan makineler, elektrik-elektronik ve optik cihazlar üretim sistemlerini birlikte dönüştürecek en önemli alanlardır. Fuar, bu üç alanı da kapsadığı için önemli ve burada büyük bir başarı sergileniyor” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKIYE’YI DÜNYA ILE BULUŞTURAN FUAR

WIN EURASIA 2019’un Türkiye sanayisi için tarihi bir başarıyla sonuçlandığına dikkat çeken Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel ise fuarın Türkiye ekonomisini 2019 ihracat hedeflerine taşıyacağını ifade ederek şunları söyledi: “Bu yıl 26’ncısı düzenlenen WIN EURASIA ile Türkiye sanayisini küresel rekabete taşıyacak önemli bir buluşma gerçekleşti. Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutan Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Orta Doğu’dan Kuzey Amerika’ya, Kuzey ve Güney Afrika’dan CIS ve Asya ülkelerine kadar birçok yabancı markayla Türkiye üreticileri aynı masada bir araya geldi. İhracatçı firmaların WIN EURASIA kapsamında hayata geçirdikleri yeni anlaşmaların meyvesini önümüzdeki süreçte toplayacaklarına inanıyoruz.”

“ÖNÜMÜZDEKI 10 YIL TÜRKIYE KONUŞULACAK”

Fuarının açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da Bakanlık olarak çalışmalarını milli teknoloji hamlesi başlığıyla sürdürdüklerini söylerken, “Ülkemiz için stratejik değer taşıyan kritik ürünlerin milli ve özgün olarak geliştirilmesi ve üretilmesini, uluslararası rekabette Türkiye’yi öne çıkaracak rekabetçi üstünlük alanlarımızı belirleyerek ve bu alanlarda yerli ve milli üretimin gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bizim genç nüfusumuzun dinamizmi en büyük değerimiz. Bizim yakaladığımız büyüme ortalamaları çevre ülkelerin ve Avrupa ülkelerinin çok üzerinde. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye çok büyük adımlar atmış olacak. Hep birlikte başarı hikâyelerimizin sayılarını çoğaltacağız. Bütün bunları yaparken, elbette dünyaya kapalı bir ülke olarak değil, dünyaya açık, küresel şirketlerin hedeflerini ülkemizin hedefleriyle buluşturduğumuz projeler yürüten bir ülke olarak yapacağız. Biz, dünyaya açık bir ülkeyiz ve özellikle son 40 yıldır dünyaya açılma sürecinde yine kendi başarı hikâyemizi yazdık” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKIYE’NIN IHRACATÇILARI YENI IŞ BIRLIKLERINE IMZA ATTI

Uluslararası firmaların Türkiye’deki ortak buluşma noktası haline gelen WIN EURASIA, her dönemde olduğu gibi bu yılki buluşmasında da yine önemli yurt dışı satınalmacı grupları da ağırladı. Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda MAİB’in organizasyonuyla gerçekleşen alım heyeti organizasyonuna Rusya, İtalya, Fas, Slovenya, Yunanistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Sırbistan, Ürdün ve Filistin’den 27 firma katılırken, fuarda ayrıca iki Alman firmasının katılımıyla Özel Nitelikli Alım Heyeti de Türkiye’nin Makinecileri tarafından gerçekleştirildi. Diğer yandan fuar kapsamında Fransa, İtalya, İspanya, Belarus, Kazakistan, Tacikistan, Ukrayna, Tunus, Cezayir ve Lübnan başta olmak üzere önemli alıcı grupları da 1000’in üzerinde Türk ihracatçısıyla görüşerek yeni anlaşmalara imza attı.

MAİB, MAKFED, MİB, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD, ROBODER, VDMA ve ZVEI gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının iş birliğiyle düzenlenen fuara yurt genelinden birçok firma da yoğun katılım gösterdi. Sanayi ve Ticaret Odaları, Meslek Odaları ve Federasyon kurumlarıyla iş birliği sonucunda, Türkiye genelinden 41 ilden 120 otobüsle hareket eden Anadolu delegasyonu grupları ise fuarı ziyaret ederek potansiyel alıcılarla tanışma fırsatı buldu.

FUARIN ODAK NOKTASI SANAYIDE DIJITALLEŞME OLDU

Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, bilişim teknolojileri çözümleri ve yazılımların yanı sıra iş ağı platformlarını da sergilediği fuar, 360 derece imalat sanayisinin tüm bileşenlerini İstanbul’da buluşturdu. Fuar ziyaretçileri otomasyon, dijitalleşme, Nesnelerin İnterneti ve arttırılmış gerçeklik gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı buldu.

TİM ve ENOSAD iş birliğiyle Türkiye sanayisini daha ileriye taşıma, teknolojisini etkin kullanma, katma değeri yüksek ürünler yaratılmasına katkı sağlama amacı ve misyonuyla fuara eş zamanlı olarak forum, panel ve konferanslar da düzenlendi. Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı, Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu birçok uzman isim, yaptıkları sunumlarla Türkiye sanayisinin geleceğine ışık tuttu.

SANAYIYE DEĞER KATAN PROJELER ÖDÜLLENDIRILDI

WIN EURASIA bünyesinde ENOSAD iş birliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen “WINOVATION” yarışmasında dereceye giren projeler ödüllendirilirken, ürün, hizmet, tasarım, teknoloji, teknik altyapı, çözüm, iş modeli, organizasyon ve sosyal çevre gibi konu başlıkları altında teknik inovasyon ağırlıklı özgün projeler üreterek dereceye giren markalara, fuar kapsamında düzenlenen törenle ödülleri takdim edildi. Yarışma kapsamında, geliştirdiği “Yapay Zekâ ile Kestirimci Yönetim” projesiyle Doruk Otomasyon ve Yazılım birincilik ödülününün sahibi olurken, “Şantiye İzleme ve Güvenlik Çözümü” projesiyle Okyanus Teknoloji firması ikincilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada üçüncülük ödülü ise iki ayrı projeye birden verildi: “HKSM IOT Servis” projesiyle Hareket Kontrol Servis Merkezi ve “Yenilikçi Karekod Yazma” projesiyle Dedem Elektrik Otomasyon firması üçüncülük ödülüne layık görüldü.