Skip to content

GÜNDEM

EYLÜL 2018 SAYI: 124

Savunma, SAHA’ya Çıktı

SAVUNMA, HAVACILIK VE UZAY KÜMELENMESİ DERNEĞİ (SAHA İSTANBUL) TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN SAHA EXPO 2018’DE ÇOK SAYIDA YERLİ FİRMA, YURT DIŞI PAZARLARA AÇILMA KONUSUNDA ADIM ATARKEN, ÜÇ GÜN SÜREN FUAR YERLİ VE YABANCI FİRMALARLA SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİSİNE İLGİ DUYANLARI BİR ARAYA GETİRDİ.

İstanbul Fuar Merkezi’nde 13-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen SAHA EXPO 2018’e aralarında Bangladeş, Malezya, Endonezya, İtalya, Ürdün, Hindistan, Ukrayna, Kazakistan ve Rusya’nın da bulunduğu 12 ülkeden savunma, havacılık, denizcilik ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların 41 üst düzey karar vericisi; parlamento mensupları ve ordu üyeleri de katıldı. Fuar kapsamında sürdürülen ikili iş görüşmelerinde ise geleceğe yönelik çok sayıda işbirliği mutabakatı imzalandı. 135 şirketin stant açtığı ve fuar süresince 450’den fazla iş görüşmesinin gerçekleştirildiği fuar hakkında açıklamada bulunan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, fuar kapsamında yerli ve milli savunma sanayisinin inşası ve yerliliğin artırılmasına yönelik ana ve alt yükleniciler ile KOBİ’ler arasında önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi. Bayraktar, yerli firmaların ürün ve kabiliyetlerini ortaya koymasının önemine de değinerek, fuar kapsamında yurt içinde yeni iş birliklerine, yurt dışında ise yeni pazarlara erişme konusunda ilerleme sağlandığını belirtti.

“SAVUNMA SANAYİSİNDE YERLİLİK YÜZDE 65’E ULAŞTI”

Fuarın açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise birbirleriyle ilgili sektörler ve firmaların işbirliğini desteklediklerini, büyük bölümü hibe olmak üzere, çok çeşitli mali destekler sağladıklarına dikkat çekti. Türkiye’nin son 16 yılda savunma sanayisindeki yerlilik oranını yüzde 24’ten, yüzde 65 seviyesine çıkarttığını belirten Varank, bakanlığa bağlı TÜBİTAK ve KOSGEB’in tüm kaynakları ve tecrübesinin, yerli ve milli savunma sanayi için seferber edildiğini dile getirdi. TÜBİTAK’ın Ar-Ge’sine destek verdiği birçok ürünün, silahlı kuvvetler tarafından kullanıldığını vurgulayan Bakan Varank, “TÜBİTAK ile uluslararası lider araştırmacılar programını hazırlıyoruz. Bu programla hem yetişmiş insan kaynağımızı ülkemize yeniden kazandıracak hem de dünyanın dört bir yanından araştırmacıları ülkemize davet edeceğiz” dedi.

“YERLİLİK, ULUSAL BİR PROJE OLARAK DESTEKLENECEK”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise SAHA İstanbul’un savunma sanayisinde kümelenme oluşumunun diğer sektörlere model olacağını söylerken, 138 milyar doların üzerinde ara malı ithalatı olduğunu anımsatarak, ilk etapta bunun 30 milyar dolarlık kısmının yerlileşmesi için çalışacaklarını söyledi. Büyükdede, yerliliğin ulusal bir proje haline gelmesi için çalışmaya devam edeceklerinin de altını çizdi. Fuarda, savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında harekat ortamında kullanılacak en modern platformların alt sistemleri ve komponentlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesinde görev alan firmalar ürünlerini sergilerken, SAHA İstanbul üyeleri, yerli ve yabancı iş ortaklarıyla bir araya geldi ve sektördeki güçlü iş ilişkilerini geliştirmeye yönelik temaslarda bulundu.

Fuarda ayrıca, katılımcılar Türkiye’de ilk kez kullanılan bir uygulamayla da karşılaştı. Taptoweb uygulaması ile oluşturulan iş ağı sayesinde ziyaretçiler kartvizit, katalog değişimine gerek kalmadan stantlardaki elektronik cihazlar üzerinden firmaların videoları dahil, yükledikleri bütün bilgilere ulaşım sağlayabildi. Fuar süresince ayrıca katılımcı firmalar ve ziyaretçilerin katılımına açık çok sayıda panel ve oturumlar da düzenlendi.