Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Sorunlarımız çözümsüz değildir

Yeni cerceve bizde alışkanlık haline gelmiş eylemlerin yerine neyi koyabileceğimizi gosterecek. bu durum daha once hic uzerinde duşunmediğimiz konulara odaklanmamızı sağlayacak. biz makine ihracatcıları da bunu şrsat bilip uzun suredir gercekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz icin harekete gecmeliyiz.

Makine sektörü krizden en az zararla çıkacaktır

Turkiye’deki imalat sanayileri icinde makine sektoru global ekonomik krizden en az zayiatla cıkacak olan birinci sektordur. bununla ilgili orta anadolu makine ve aksamları ihracatcıları birliği yonetim kurulu, makine tanıtım grubu, genel sekreterliğimiz ve dış ticaret musteşarlığının desteği ile stratejik aklın gereği yeni muşteriler, yeni pazarlar ve yeni ulkeler uzerindeki calışmalarımızın sonuclarını almaya başladık bile.

2. KDV indirimi iş makineleri sektorune can suyu oldu

Hukumetin endustrinin yapı taşlarından olan forklift ve mobil vinclerde kdv oranını yuzde 18’den yuzde 8’e cekmesi iş makineleri sektorunde moralleri duzeltti. son indirim sektorde krizden cıkış ve piyasanın canlanması bakımından umut ışığı oldu.

Komitelerle iş makineleri sektoru tek yumruk olacak

imder ve isder alt sektorler icin oluşturulan komitelerle sektoru tek yumruk haline getiriyor. imder ve isder yeni yapılanmasıyla birlikte sektorun yuzde 100’unu temsil eden tek sivil toplum kuruluşu olacak.

Gaziantepli Makinecilerden “Stratejik Sektor” Talebi

Gaziantepli makineciler onemli bir sektor olduklarını ve “stratejik sektor” olmaları gerektiğini vurguladı. gaziantep sanayi odası genel sekreteri kurşat goncu, “makine imalat sanayi altın yumurtlayan tavuk, devlet taraşndan stratejik sektor ilan edilmeli. ciddi desteklerle beslenmeli” dedi.

İlk yerli tramvay Raylarda

turkiye'nin ilk yerli tramvayı olan railway transport equipment (rte) 2009, edirnekapı-topkapı tramvay hattında hizmete başladı. turk muhendislerinin 200 bin saatlik calışmasıyla uretilen rte 2009 1 milyon euro'ya mal edildi.

Mermeri ağaç gibi kesebilen makine

denizli'de bulunan demmak demireller makine sanayi ticaret aş, turkiye'de ilk defa mermeri ağac gibi kesebilen makine yaptı. 'demmak kollu zincirli kesici makinesi' adı verilen makinenin benzeri daha once italya'dan ithal ediliyordu.Denizli'de bulunan Demmak Demireller Makine Sanayi Ticaret AŞ, Türkiye'de ilk defa mermeri ağaç gibi kesebilen makine yaptı. 'Demmak Kollu Zincirli Kesici Makinesi' adı verilen makinenin benzerinin daha önce İtalya'dan ithal edildiğini belirten...

Savunma sanayiinin ihracat hedefi 1 milyar dolar

Savunma sanayi imalatcılar derneği'nin genel sekreteri kaya yazgan, sektorde artık daha fazla ihracat olanaklarının araştırıldığını ve sektorun 2011 yılı hedefinin 1 milyar dolar ihracat olduğunu soyledi.

EFL IV kredisi için OAİB’den makinecilere destek

orta anadolu ihracatcı birlikleri genel sekreterliği bunyesinde bulunan makine tanıtım grubu, eximbank taraşndan gemi/yat yapımı ve makine imalat sektorlerinde faaliyet gosteren imalatcı-ihracatcı veya ihracata yonelik mal ureten firmaların kredi başvurularına danışmanlık desteği sağlanıyor.

Her liderin arkasında bir MESA vardır

Konya organize sanayi bolgesi’nde faaliyet gosteren mesa makina ve dokum dunya’nın lider markalarının arkasındaki gizli guc olarak bu yıl 30’uncu yaşını kutluyor.1979 Yılında Konya'da Kurulan Mesa Makina Döküm A.Ş. döküm ...,

Dunyanın gozu Turk savunma sanayinde

Savunma sanayii alanında onemli fuarlardan biri olan ıdef dunya savunma sanayiinin gozunu bir kez daha turkiye’ye cevirdi. fuarda, pek cok turk firması uluslararası anlamda ikili anlaşmalara imza attı.

Ermaksan dunya markası olma yolunda

Yarım asırlık ermaksan uretiminin yuzde 85’ini ihrac ediyor. firma tum avrupa ulkeleri, amerika birleşik devletleri, kanada, guney amerika, ortadoğu, kuzey afrika, asya pasifik ulkeleri, uzak doğu ve avustralya pazarlarında adını markalaştırmayı başardı.

“Turkiye’nin makine ambarı Konya”

Tum coğrafya kitaplarında “turkiye’nin buğday ambarı olarak anılan konya tarım sanayinin merkezi olmayı başardı. artık konya’nın adı makine uretimiylede anılıyor. oyle ki bolgede sanayi odası’na kayıtlı makine imalat sektorunden calışan 220...

Dokum uretiminde Avrupa’da ilk 5’teyiz

Otomotivden tıbbi cihaz uretimine kadar kullanılan dokum urunleri, teknolojisi ile one cıkan ab ve ucuz iş gucu nedeniyle hızla gelişen hindistan ve cin’le rekabet yarışında. uretiminin yuzde 75’ini ihrac eden sektor, ozellikle dokum uretiminde avrupa’da ilk 5 ulke arasında yer alıyor.

56 yıllık başarı öyküsü: Erkunt Sanayi A.Ş.

Erkunt sanayi a.ş. 56 yıllık gecmişiyle turkiye’nin koklu kuruluşlarından biri. firma, 105 bin metrekare arazi uzerine kurulu, 51 bin metrekare kapalı fabrika alanları ve bin 100 calışanı ile aynı catı altında hem dokum ve hem de işleme yapabilme ozelliği olan avrupa'nın ve belki de dunyanın tek bağımsız kuruluşu.

BESİAD, yerli imalatı destekliyor

Otomotiv, beyaz eşya, mobilya, inşaat gibi bircok sektorun yoğun olarak talep ettiği bağlantı elemanlarının genellikle yurt dışından temin edilmekte olduğunu soyleyen besiad başkanı tecdelioğlu, “halbuki yerli firmalar bu urunleri ve...

Ticari Fatura Nedir?

Ticari fatura, uluslararası ticarette kullanılan en temel belgelerden birisi olup ihracatçı tarafından düzenlenmektedir. Fatura: satılan bir malın niteliği, ölçüsü ile birim satış fiyatını ve toplam bedeli gösteren bir belgedir. Faturaların mümkün olduğunca kapsamlı olmasına, bilgilerin açıkça belirtilmesine ve kısıtlı düzeyde yabancı dil bilgisi olan birisinin dahi anlayabileceği düzeyde anlaşılır ve basit olmasına dikkat edilmelidir.Ticari Faturalar: Proforma faturaya, siparişe...

Hindistan ilgi bekliyor

İstikrarlı ekonomisi ile her yıl buyume kaydeden hindistan, makine ve aksamları pazarı bakımından ihracatını artırırken ithalatında da kayda değer bir artışla sektorun iştahını kabartıyor.Son yıllarda Batı ekonomisinin durağan bir...

Kuresel belirsizlik cağında risk zekanızı geliştirin

Çok sayıda risk bize her yandan saldırıyor. piyasalardaki istikrarasızlık ve doviz kuru krizleri, tehlikeli atıklar ve endustriyel kazalar, yuksek vergilere tabi enerji şebekeleri, yakıt acığı, global salgınlar, savaşlar ve bunun gibi binlerce risk. bu cok sayıdaki tehdide iş dunyasının onceden tedbir alabilmesi icin risk zekalarını geliştirmesi gerekiyor. deloıtte’un risk zekası serisini yayınlıyoruz.

Hangi ulkede nasıl davranmak lazım (4)?

Avrupa ulkeleri bir birliğin parcası olsalar da kulturel farkları iclerinde barındırıyor. bu nedenle bazı avrupa birliği ulkelerinde iş goruşmesi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

“Sanayi icin daha fazla eleman yetiştirmeliyiz”

Gelişmiş üniversite modellerinden biri olarak bilinen yüksek teknoloji enstitülerinin, Türkiye’deki iki örneğinden biri olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 1994 yılında lisansüstü eğitime başladı. 1998 yılından itibaren de lisan programlarına öğrenci kabul etmeye başlayan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Makina Mühendisliği Bölümü, dinamik akademik kadrosu ve modern laboratuar altyapısı ile sektör için donanımlı makine mühendisleri yetiştirmeyi amaçlıyor.

Makine ihracatcısı krize karşı yeni pazarlar peşinde

Ülkemizin en fazla makine ihracatı yaptığı 10 ulke arasında geleneksel pazarlarımızda duşuşler yaşanırken gurcistan, ırak ve mısır’a yonelik makine ihracatımızda ciddi yukselişler kaydediliyor.

Mayına Dayanıklı ‘EJDER’

Nurol Holding, tasarımı ve imalatı yüzde yüz yerli olan mayına karşı dayanıklı ‘Ejder’ aracını görücüye çıkardı. Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcı sı Tanju Torun yeni tasarladıkları Ejder 6x6 zırhlı tekerlekli aracın, dayanıklılığını, gerçek...

Hedef pazar seçimi nasıl yapılır?

İletişim ve ulaşım imkânlarının kolaylaşması ve sınırların öneminin azalmasıyla tüm dünya her firma için büyük bir pazar yeri haline gelmiştir. Siz de bu pazardan payınızı almak ve ihracat yapmak istiyorsunuz ama her ihracatçı gibi aklınızda cevaplanması gereken sorular var.Bu sorular şunlardan oluşuyor: Müşteriler nerede? Hangi ülkelerde müşteri aramalıyım? Hangi ülkelere odaklanmalıyım? İlk kez ihracat yapacağım. Nereden başlamalıyım?

Cumhuriyetin ilk uçakları

Kurtuluş savaşı surecinde ucak sanayimizin bulunmayışı buyuk sıkıntılara sebep olmuştu. bunu goren buyuk onder ataturk savunma ve harp sanayi konusundaki son teknolojiyi temsil eden havacılık sanayinin kurulması icin...