Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Stratejiler hayata geçirildiğinde anlam kazanır.

Makine sektörü için yapılan eylem planı ve stratejinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Makine sektörü stratejik sektördür demek tek başına yeterli olmuyor. Gerçek hayatta bu eylem planın yansımalarını mutlaka görmeliyiz. Ancak o zaman ülkemizde önemli problemler arasında yer alan cari açığı kapatmak için makine sektörünün gerçek gücü ortaya çıkacaktır.

Finansman sorun olmaktan çıkıyor

Birbirinden zengin araştırma konularımızla beraber makine sektörünün gündemine ışık tutmaya devam ediyoruz. Sektörün önde gelen firmalarıyla çeşitli röportajlar gerçekleştirip, dergimizin konularıyla ilgili farklı firmalardan görüşler aldık. Makine sektörü adına aydın bir platform olması adına çaba gösterdiğimiz dergimizin içeriğiyle sizleri baş başa bırakmadan önce, öne çıkan haberlerimizle ilgili kısa bilgiler verelim.

Makine Sanayii Sektör Toplantısı Bursa’da yapıldı.

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği 26 Ocak 2011 tarihinde Bursa sanayicileriyle sektörün sorunlarını konuşmak için bir araya geldi. Bursa’da gerçekleşen Makine Sanayii Sektör Buluşması’nda Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serol Acarkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Durmaz konuşma yaparken; Türk Eximbank ve Halkbank yetkilileri de kredi ve destek paketleriyle ilgili Bursa sanayicilerine bilgi verdi.

Yenilenebilir enerji kanunu yürürlüğe girdi: Yerli ekipman kullanımına destek

Artan enerji ihtiyacının karşılanmasında ve iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemli bir rolü bulunan yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik etmeye yönelik kanun tasarısı, 29 Aralık 2010 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girdi. Kanunda, enerji üretiminde kullanılan tesislerde yerli üretim aksam ve teçhizat kullanımı durumunda ek destekler uygulanması da öngörülüyor.

Çukurova Makine dünyanın lideri olma yolunda

Türkiye’nin yerli forklift üreticisi ve iş makineleri konusunda lider firma olan Çukurova Makina’nın mevcut ürün yelpazesi içerisinde ekskavatör;bekoloder; yükleyici ve forklift yer alıyor. 3 bin adet yıllık makine üretim kapasitesine sahip olan Çukurova Makine; geçtiğimiz 2010 yılında gerek üretim, gerekse yurt içi ve yurt dışı satış anlamında büyük artış kaydetti. 2005 senesinde başlayan ihracat çalışmaları ile 2010 sonunda tüm dünya genelinde 35 ülkede Çukurova Bayilik Sistemi kurulmuş olup, Çukurova Makinaları sorunsuz bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

Setamak

Setamak Makine’nin 2004 yılında kurulmasının yanı sıra, sektörde uzun yıllardır faaliyet  gösteren Metin Çekiç ve ekibinin tecrübesi sayesinde firma günden güne büyümeye devam ediyor.

Enmak’ın Ortadoğu’daki yatırımları arttı

Günlük hayatta evlerde kullanılan temizlik ürünleri şişelerinden, kozmetik ürünlerine hatta ilaç sanayisinde üretilen şurup şişelerine kadar ihtiyaç duyulan dolum makineleri birçok sektöre hitap ediyor. 1979 yılından bu yana gerek yurt dışı, gerekse yurt içine makineler tasarlayıp üreten Enmak Makine sektöründe dolum, kapatma ve etiketleme makineleri imal ederek, lider firma olma yolunda ilerliyor. “Özellikle Ortadoğu ülkelerinde gıda ve kimya sektöründe yapılan yatırımlar olduğu için bu sektörler bizden çeşitli ambalajlama makineleri talep ediyorlar” diyerek yurt dışında yaptıkları faaliyetleri izah eden Enmak Makina Finansman Müdürü olan Erkan Bayladı kalifiye eleman bulabilmek için sektörde sıkıntı yaşandığını ifade etti. 2002 yılından beri Avcılar’daki 8 bin metrekarelik kapalı alana sahip fabrikalarında üretim gerçekleştiren Enmak Makina ile söyleşi gerçekleştirdik.

Omega markasıyla zirvede Duran Makine

1989 yılında kurulan Duran Makina 50 yılın üzerindeki matbaacılık bilgi birikimi ve tecrübesiyle 20 yılı aşkın süredir karton ambalaj katlama ve yapıştırma makineleri tasarlıyor ve üretiyor. Firma 20 yıldır ürettiği Omega markasını Avrupa’nın en büyük karton ambalaj üreticilerine satıyor. Duran Makina Genel Müdürü Abdurrahman Küçükaras ile Duran Makina’nın faaliyetleri, ürünleri ve hizmet verdikleri sektör üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Soğutma Makineleri

Türkiye’nin soğutma makineleri sektörü ihracatı 2008 yılında 1,45 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2009 yılında sektör ihracatı yüzde 10 oranında azalarak 1,3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye’nin soğutma makineleri ihracatı yaptığı...

Geleceğin yıldızı: Pnömatik

Makine Sanayii Sektör Platformu çatısı altında bundan böyle her ay gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz ‘MSSP Focus’ başlıklı röportajımızda bu sayımızda Akışkan Gücü Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kurtöz...

Aydın Makine Sektörü

Coğrafi ve ekolojik konumu nedeniyle Türkiye’nin tarım deposu olarak adlandırılan Aydın’da sanayi, tarıma dayalı olarak gelişiyor. İlin makine sektörünün çoğunluğu tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik makinelerin imalatından oluşuyor.

Ar-Ge ve Innovasyon için 10 öneri

Türkiye, son yıllarda Ar-Ge ve Inovasyon konusunda önemli adımlar attı ve atılım yaptı. Eskiden alması çok zor olan ve birçok kişinin de haberi olmadığı TÜBİTAK, TTGV destekleri daha bilinir ve başvurulur hale geldi.

Makine ihracatında hedef pazar: Arjantin

Latin Amerika’nın gelişmiş ekonomileri arasında yer alan Arjantin, sanayi ürünlerinin büyük bir bölümünü ithal ediyor. Ülkenin en önemli ithal kalemi ise 6,3 milyar dolar ile genel ithalattan yüzde 15,7 pay alan makine ve aksamları sektörü oldu.

Türkiye'de ki Teknokentlerde neler yapılıyor?

Günümüz itibariyle Türkiye’de 39 adet teknokent var; ancak bunların yalnızca 28 tanesi faaliyette, kalan 11 teknokentin ise kuruluş çalışmalarına devam  ediliyor. Ülkemizde bulunan bu teknokentlerin...

Yeditepe Üniversitesi’nden biyomimetik yürüyen robot

Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde insanın yürüme özelliğine sahip olacak iki ayaklı biyomimetik yürüyen robot geliştirilmesi amaçlanıyor. Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Yardımcı Doçent Doktor Koray Şafak’ın koordinatörlüğünde yürütülen projenin prototip tasarım, üretim ve montajı tamamlandı; test aşaması devam ediyor.

Makine ihracatı 2011’e yükselişle başladı

Makine sektörü toplamı 84’üncü faslın tamamı ve 84’üncü fasıl dışı makine ve aksamları ihracatçıları birliği iştigal alanı toplamından oluşan makine sektörünün tamamının ihracatı 2010 yılı ocak döneminde 647 milyon 908 in dolar iken, bu rakam 2011 yılı aynı döneminde yüzde 24,7 oranında artarak 807 milyon 792 bin dolara yükseldi.

Türk havacılık tarihinin dönüm noktası: Vecihi Hürkuş

Türk Havacılık tarihinde gerek yaptığı ilklerle, gerekse de kazandığı başarılarla ismini altın harflerle tarihe yazdıran Vecihi Hürkuş’un yaşamını bu sayımızın nostalji bölümünde sizler için araştırdık. İlk Türk havayolu uçuşundan, Türkiye’de açılan ilk Teyyare Mektebi’ne kadar tarihin tozlu sayfaları arasında yer edinen Vecihi Hürkuş’un hayatı sizleri bekliyor.

Döviz Alım, Satım Belgeleri ve Döviz Beyan Tutanağı

Türk parasının kıymetini korumak amacıyla, Türk parasının yabancı paralar karşısındaki değerinin belirlenmesine ilişkin işlemler, dövizli işlemler ve kambiyo işlemlerine ait düzenleyici esaslar ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’ ile tespit edilmiştir. Bu esaslara ve çıkarılan tebliğlere muhalefet ise 1567 sayılı ‘Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’ ile ek ve değişiklerine muhalefet sayılmaktadır.

Ticari Kiralama ve Finansal Kiralama Uygulamaları

Resmi Gazete’de yayımlanan 12/07/2008 tarihli ve 26934 sayılı İhracat Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in üçüncü maddesi ile İhracat Yönetmeliği’nin on üçüncü maddesinde değişiklik yapılmış ve söz konusu maddenin ikinci fıkrasına “Ticari kiralama yoluyla yapılacak ihracat gümrük mevzuatı hükümlerine tabidir” hükmü eklenmiştir. Bu itibarla ticari kiralama kapsamında geçici ihracı...

Turkiye’de araştırma geliştirme teknoloji uretimi nasıl yaygınlaştırılabilir?

Türkiye’de bu konuda pek çok şey yazıldı ve söylendi; ancak pratik hayata geçirilemedi. Hatta bu konu “Üniversite ve Sanayi İşbirliği Nasıl Gerçekleştirilebilir?” konusuna inhisar ettirilerek, “Araştırma, geliştirme ve teknoloji üretimi nasıl yaygınlaştırılabilir?” problemine çözüm olabilecek esas boyutlardan biri tespit edilmiş oldu. Bu boyutu tam olarak gerçekleştirenlerden biri Almanya’dır.