Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Bankalar da makine sektöründeki ışığı gördü

Makine üreticileri bankalardan tüketim, araba ya da ev kredisi gibi krediler talep etmiyorlar. Bizler alın terimizin gücü için kredi talep ediyoruz. Bu gücün her kesim tarafından özümsenmesi ve desteklenmesi ülkemiz geleceğinin daha parlak olmasını sağlayacaktır. İşte bu günlerde bankacılık sektörü de bu ışığı gördü ve...

Makine sektörü hız kesmedi

Makine sanayii sektörü Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma yolunda emin adımlar atmaya devam ediyor. Makine Aksamları ve İhracatçıları Birliği Anadolu Toplantıları kapsamında Şubat ayında Konya’ya ziyaretini gerçekleştirirken; Makine Tanıtım Grubu ise Almanya’nın kapılarını araladı.

Anadolu Toplantıları’nın 2011’de ikinci durağı Konya

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği 17 Şubat 2011 tarihinde Konya Sanayi Odası’nda Türk Eximbank’ın “Ülke Alıcı Kredi Programı” ve Halkbank’ın makine imalatçıları ve alıcılarına özel koşullarla finansman imkânı sağlayan kredi programlarını tanıtan bir organizasyon düzenledi.

MTG, Hamburg Türkiye Ekonomi Günü’ne katıldı

Makine Tanıtım Grubu, Hamburg Ticaret Odası’nda 11 Şubat tarihinde düzenlenen Hamburg Türkiye Ekonomi Günü’nde Türkiye makine sanayii sektörü hakkında sunum yaptı. Düzenlenen oturumda Makine Tanıtım Grubu adına Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren, yaptığı konuşmada; Türk makine sektörüne ait ihracat kapasitesi ve olanaklarına yönelik tanıtım yaptı.

SAMOTER Fuarı ziyaret edildi

İtalya’nın Verona şehrinde 02-06 Mart tarihleri arasında düzenlenen SAMOTER İş Makineleri Fuarı’nın açılış törenine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile beraber Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği katıldı.

Lezzet uygarlığının mimarları robotikte liderliğe oynuyor

Lezzet uygarlığı olarak bilinen Eti markası, her geçen gün ürün çeşitlerine yenilerini ekliyor. Bu başarının mutfağı için sistem ve makine üretimi gerçekleştiren Eti Makine’nin Genel Müdürü Fevzi Tuvay ile görüştük.

TÜVASAŞ ’da işler rayına oturdu

Bulgaristan Demir Yolları ile 32 milyon euro’luk sözleşme imzalayan TÜVASAŞ, Türkiye’nin ilk ve tek yolcu vagonu üreten fabrikası. Gerek yurt içi, gerekse yurt dışında faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam eden firma; aynı zamanda ‘Asrın Projesi’ olarak adlandırılan Marmaray projesinde çalışacak araçların üretiminde EUROTEM ile birlikte faaliyete devam ediliyor.

Şakalak üretilmeyeni üretmeyi hedefliyor

Makine sanayinde tarım makineleri konusunda üretim yaparak, Konya’da faaliyet gösteren Şakalak Makine, 1975 yılından bu yana Türkiye’nin öncü kuruluşları arasında yer alıyor. Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde 18 bin kapalı alan olmak üzere 50 bin metrekarelik alan üzerinde faaliyet gösteren Şakalak Makine’nin  kurucusu Yusuf Genç ile röportaj gerçekleştirdik.

“Gümrüklerimiz, AB gümrüklerinden daha iyi”

Ülkemizde ithalat yapan firmalar açısından ‘gümrük’ konusu her zaman önem teşkil etmektedir. Türkiye’de ikisi kapalı olmak üzere toplam 28 tane gümrük kapısı bulunuyor. 8 ülkeye açılan bu kapılarda yaşanan sorunlar ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak Türkiye Gümrük Müşavirliği Derneği ile görüştük.

Endüstriyel Yıkama ve Kurutma Makineleri

Türkiye’nin endüstriyel yıkama ve kurutma makineleri sektörü ihracatı 2009 yılında 8,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2010 yılında sektör ihracatı yüzde 65 oranında artarak 13,5 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Pompa ve vana üretiminde Avrupa’nın merkez üssü olabiliriz

Makine Sanayii Sektör Platformu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz ‘MSSP Focus’ başlıklı röportajımızda, bu ay Tür ompa ve Vana Sanayicileri Derneği’ni ziyaret ettik. POMSAD üyeleri Özden Ertöz, İsmail Çıtak ve Dernek Başkanı Bülent Hacıraifoğlu ile sektörün tarihinden hacmine kadar çok geniş bir yelpazede yürütülen çalışmalara dair söyleşi yaptık.

Türkiye'nin ilk 10 ili

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği iştigal alanı itibariyle 2010 yılında en fazla makine ihracatı gerçekleştiren ilk on il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Manisa, Konya, Eskişehir, Aydın ve Gaziantep oldu. Söz konusu on il Türkiye’nin toplam makine ihracatının yüzde 90’ını gerçekleştirdi. En fazla makine ihracatı yapan ilk on il arasında en büyük ihracat artışı yüzde 48,7 ile Gaziantep’te kaydedildi.

Değişen inovasyon paradigması ve Türkiye

Her üretim süreci belli bir teknoloji ve enerji kullanımı paradigmasına bağımlıdır. İnsanlık tarihi boyunca teknolojik gelişme ve enerji kaynaklarındaki artış ve çeşitlenme üretim ve yaşam standartlarında hızlı bir büyümeye yol açmıştır. Her teknolojik paradigma da kendi içinde teknolojinin doğuş, gelişme, olgunluk ve durgunluk dönemlerine sahiptir. Dolayısıyla yeni bir teknolojik paradigma, öncelikle yeni bir üretim fonksiyonu ve eskilerinin yanında yeni üretim faktörleri ve o faktörlere sahip iktisadi sınıfların ortaya çıkması demektir. İktisadi sınıfların değişimi onların sosyal ve siyasi üst yapıda aldıkları rollerin hiyerarşik yerini ve etkinliğini de dönüştürmektedir. Bu itibarla, teknolojik değişim sadece üretim artışına değil; fakat ayrıca tüm sosyal ve siyasi yapının da hem niceliksel hem de niteliksel değişimine sebep olur.

Doğu Afrika’nın giriş kapısı: Sudan

Sudan ile Türkiye arasındaki dış ticaret dengesi ülkemiz lehine fazla veriyor. Dış ticaret dengesi 2009 yılında bir önceki yıl göre yüzde 6,81 artış göstererek 254,8 milyon dolar kaydedildi. İhracatımız ise yüzde 5,7 artarak 247,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sudan’a gerçekleştirdiğimiz ihracatta ilk sırayı 42,7 milyon dolar ile makine ve aksamları alıyor.

Marmara Üniversitesi yanma odası dizaynını tamamladı

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül yürütücülüğünde düşük NOx’lu dizel yanma odası dizaynı tamamlanandı. TÜBİTAK projesi olan yanma odasıyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Zafer Gül; ileriki dönemlerde yakıt tüketimini azaltan ve daha düşük emisyonlu dizel motoru tasarımı yapacaklarını ifade etti.

ODTÜ ’den buzdolabı için hareketli raf tasarımı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden iki grup, Arçelik buzdolapları için hareketli raf tasarladı.

Çukurova Üniversitesi yerli elektrikli otomobil üretecek

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, yerli otomobil konusunda projelerinin portatif aşamaya geldiğini 10 milyon dolar kalıp masrafının olduğunu söyledi. 100 milyon dolar daha harcanması durumunda Adana’da yıllık 25-30 bin adet elektrikli otomobil üretimi gerçekleştirebilecek.

Makine ihracatında rekor yükseliş

Makine sektörü toplamı 84’üncü faslın tamamı ve 84’üncü fasıl dışı Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği iştigal alanı toplamından oluşan makine sektörünün tamamının ihracatı 2010 yılı Ocak-Şubat döneminde 1 milyar 394 milyon 470 bin dolar iken, bu rakam 2011 yılı aynı döneminde yüzde 20,2 oranında artarak 1 milyar 675 milyon 987 bin dolara yükseldi.

Yıldızları Tanımak

Geceleyin gökyüzüne baktığınızda neyi görürsünüz?
Cevabınızı biliyorum… “Yıldızlar” diyeceksiniz.
Gökyüzünün en parlak yıldızı? desem…
Herhalde “Venüs” dersiniz.
Ya Kutup Yıldızı? Büyük Ayı, Küçük Ayı?

Özel Fatura ve Bavul Ticareti

61 Seri No’lu KDV Genel Tebliği ile bavul ticaretinin kayıt dışı kalmasının önlenmesi ve bazı desteklerden yararlanılması sağlanmıştır. Bavul ticareti yoluyla ihracat yapacak yabancı uyruklu (veya yabancı ülkede ikamet ettiğini belgeleyen TC uyruklu) alıcılara yapılan satışlarda, aşağıdaki şartlar dahilinde KDV uygulanmamaktadır.

İhracatta Gümrük Beyannamesi Onay İşlemleri ve E-Birlik Uygulamaları

06.06.2006 tarih ve 26190 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İhracat Yönetmeliği’nin 4’üncü maddesinde ihracatçı; ihraç edeceği mala göre ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’ne üye olan, vergi numarasına sahip gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte yürürlükteki mevzuat hükümlerine istinaden hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan ortaklıkları olarak tanımlanır.