Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Türkiye Ekonomisinde dönüşümün öncüsü makine sektörü olacaktır.

Türkiye sanayisinin lokomotifi ve rekabet gücünün merkezi olması gereken makine sektörümüz Türkiye ekonomisindeki dönüşümün de öncülüğünü üstlenmelidir.

Moment Expo'da yeni vizyon

Dergimizin Eylül sayısında makine sektörünü yakından ilgilendiren gelişmeler, makine üreticisi ve ihracatçısı firmalarla ilgili haberler, sektörden önemli isimlerle röportajlar ve makine sektörünü her yanıyla kucaklama gayretinde olan dopdolu bir içerik yer alıyor.

Cari açığa çözüm: Makine Sektörü

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği’nin basın mensupları için gerçekleştirdiği iftar yemeğinde Adnan Dalgakıran, Türkiye’de dönüşümün öncülüğünü makine ve elektronik sektörünün birlikte yapacağını belirtti. Dalgakıran, Türkiye sanayisinin lokomotifini ve rekabet gücünü bu sektörlerin oluşturacağını vurguladı.

Yönetim kurulu’ndan bakanlık ziyaretleri

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ve yönetim kurulu üyeleri makamlarında ziyaret ettikleri bakanlar; Nihat Ergün ve Ömer Dinçer’e 2023 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdiler.

Durmazlar makine tramvay yaptı, sıra otomobilde mi?

Türkiye’nin ilk yerli üretimi olan örnek tramvay Bursa Durmazlar fabrikasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı bir törenle tanıtıldı. Törende konuşma yapan Hüseyin Durmaz tramvayın ardından ilk yerli otomobili üretmek içinde çalışacaklarının altını çizdi. Durmazlar Makine, Türk üretimi ilk tramvaylarını 2011 yılı sonunda Bursalılarla buluşturacak.

“192 çeşit makine üretiyoruz”

30 çeşit ana ürün ve bu ürünlerden, farklı müşterilerin farklı taleplerini karşılayacak şekilde üretilmiş 192 makine çeşidine sahip olan CMS Cam Makineleri üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor.

Global bir marka doğuyor: NETLIFT

NET MAK, taşıma, kaldırma ve istifleme makineleri alanında yurt içinde sahip olduğu marka bilinirliğini uluslararası platforma taşıyor.

“Yeni teknolojilere imza atmalıyız”

Çakmak Vinç, CMAK markası ile uluslararası pazarlara yaptığı vinç ihracatını teknoloji yatırımlarıyla artırmayı hedefliyor.

“Yeni pazarlara açılarak krizi aştık”

“Özçelik Makine olarak dünyadaki ekonomik dalgalanmaya rağmen yapmış olduğumuz profesyonel araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda bu dalgalanmadan çok etkilenmedik.”

Makfed'in kurulması 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşılmasının gereklerinden biridir

100. yılda 100 milyar dolar ihracat yapacağını taahhüt eden makine imalat sektörünün; derneklerini güçlendirip, örgütlenmesini kendi dinamikleriyle hayata geçen bir federasyonla tamamlaması ve küresel tepe örgütler içinde temsil yeteneğine kavuşması şarttır.

Traktör sektörünün kraliçesi :Zeynep Erkunt Armağan

Dünyada traktör üretiminde tek kadın fabrika yöneticisi olan Zeynep Erkunt Armağan ile Türkiye traktör sektörü üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Makineyi Bağlayan Elemanlar

Makine Sanayi Sektör Platformu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz “MSSP Focus” başlıklı bölümünün bu sayısındaki röportaj konuğu Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD).

İaosb den makine sektörüne tam destek

Türkiye’nin en önemli üretim, ihracat ve istihdam merkezlerinden biri olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi makine sektöründe faaliyet gösteren firmaların daha yüksek teknolojili ürünlere geçiş yapabilmesi için stratejiler geliştiriyor.

Metalurji ve Mitoloji

Albert Camus, mitlerin hayal gücü onları canlı tutsun diye var olduklarını söyler. Bugünün dünyasında bu söz doğru olabilir. Ancak gelin tarihte çok gerilere gidelim ve bir de eski metalurjistlerin dünyalarından bakalım. Eski çağlarda, kaynağı gök ya da yeraltı gibi gizemli ya da kutsal yerlerde olan metalleri alıp işleyen metalurjistler, kendilerini bu gizemli güçlerin lanetinden korumak için bazı doğaüstü güçlere ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç ile geliştirdikleri ritüellerden ya da uğraştıkları iş, hem maddi hem de manevi olarak “tehlikeli” görüldüğünden, bazı eski kültürlerde metalurjistlere büyücü gözüyle bakıldığı bile olur. Böylece, bugünün dünyasında birbiri ile son derece ayrı yerlerde duran metalurji ve mitoloji, tarihte uzun süre yan yana yol alırlar. Öyle ki, ünlü tarihçi Mircea Eliade, bu birlikteliği anlatacak bir kitap yazılabilseydi bunun birkaç bin sayfayı bulabileceğini söyler. Şimdi gelin, henüz yazılmamış bu ilginç ve eğlenceli “kitabın” bazı sayfalarına birlikte göz atalım...

Şili ye makine ihracatımızda rekor artış

Ülkemizin, Şili Cumhuriyeti’ne yaptığı ihracattaki artış dikkat çekiyor. 2010 yılında Şili’ye makine ihracatımız 2009 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 41,7 oranında büyüme gösterdi. Ülkemiz ile Şili arasındaki dış ticaret hacmi de 2009 ve 2010 yılı kıyaslandığında yüzde 117 yükseldi.

Makine ihracatı ağustos ayı sonunda 8 milyar doları aştı

Makine sektörü toplamı 84’üncü faslın tamamı ve 84’üncü fasıl dışı Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği iştigal alanı toplamından oluşan makine sektörünün tamamının ihracatı 2010 yılı Ocak-Ağustos döneminde 6.4 milyar dolar iken, bu rakam 2011 yılı aynı döneminde yüzde 25,4 oranında artarak 8.1 milyar dolara yükseldi.

Yenilenen Teşvik Sistemi

Yenilenen teşvik sistemi; Genel Teşvik, Bölgesel Teşvik ve Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki Sistemi olmak üzere üç bileşenden oluşmakta ve yeni teşvik sistemi, teşvik oranlarının bölgesel, sektörel ve büyük proje bazında farklılaştırılarak uygulanması esasına dayanmaktadır. Jeotermal enerji ile ilgili olarak; elektrik enerjisi üretimi ve Sondaj (suyun çıkarılması) yatırımları Genel Sisteme, otel yatırımları ve Sera yatırımları Genel ve Bölgesel Sisteme, Konut ısıtma ve soğutma yatırımları ise Bölgesel Sisteme dâhildir.