Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Hedefimize bir adım daha yaklaştık

Makine ihracatımız geçtiğimiz yıla göre yüzde 23 oranında artarak 2011 yılını 12,2 milyar dolarla kapadı. Böylelikle 2023 yılındaki 100 milyar dolar ihracat hedefimize bir adım daha yaklaştık. Ancak daha büyük adımlar atabilmek için katma değeri yüksek makineler üretmeliyiz. Bunun yolu ise Ar-Ge ve inovasyondan geçmektedir.

Yıl sonu ihracat ibreleri artış gösterdi

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği, Aralık ayında çalışmalarına devam etti. Öncelikle 21Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen makine ve çimento sektörü buluşması sektörde ses getirdi.Çimento sanayisinde yerli makine atağına start veren yöneticilerin kararıyla iş birliği atılımları için ilk adımlar atıldı...

Çimento sektöründe yerli makine atağı

Türkiye Makine ve Çimento Sektör Buluşması’nda çimento üreticilerinin yerli makine tercih etmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı. Ortak görüş, yabancı marka tutuculuğunun kırılması ve yerli makine üretiminin daha kaliteli boyuta taşınması için üretim standartlarının geliştirilmesi oldu.

Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

Ticaret ve Müteahhitlik Heyeti, Suudi Arabistan’ın Cidde ve Riyad şehirlerine 24-25 Aralık 2011 tarihleri arasında OAİB’in düzenlediği bir ziyaret gerçekleştirdi. Resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan heyet, Suudi Arabistan ile ülkemiz arasındaki işbirliklerinin artırılmasına yönelik görüşmeler yaptı.

BTYK’da, Ar-Ge’ye tam destek kararı alındı

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BTYK) 23. Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 27 Aralık 2011 günü gerçekleşti. Toplantıya Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve BTYK Üyesi Adnan Dalgakıran katıldı...

“Beş kata kadar performans sunuyoruz”

83 ülkeye ihracat yapan Ayvaz, son olarak NASA’nın da kullandığı aerojel maddesini ürünleriyle birleştirerek ürettiği nanoflex solar hortumlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

“Rekabette anahtarımız AR-GE”

Sancaktepe’deki tesislerinde akü montaj hatları üretimi yapan Batek Makine, ihracat ağını genişletmeye devam ediyor. Firmanın kurucu ortağı Celal Sarıçam tam otomatik grup kaynak makinesiyle montaj hattı..

Araç üstü ekipman üreticileri hız kesmiyor

Türkiye araç üstü ekipmanlar sektörü 2011 yılında 183 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Ülkemizin araç üstü ekipman ihracatında ilk sırada “Traktörler, Özel Amaçlı Motorlu Taşıtların Karoserleri” ürün grubu yer aldı. Bu sektörde 2011 yılı içerisinde en fazla ihrac atın Irak’a yapıldığı görülüyor.

“Pozitif insanlar sektöre değer katar”

Bilimsel ve sürekli gelişen ortamlarda çalışmanın kendisine pozitif bir enerji ve özgüven verdiğini belirten ASC Endüstri Genel Koordinatörü Özgen Kara; böyle çalışan kişilerin firmalara değer kattığını vurguladı. 

TASİAD: “Türkiye'de asansör sektörü mercek altına alınıyor”

Makine Sanayii Sektör Platformu çatısı altında gerçekleştirdiğimiz MSSP Focus başlıklı röportajlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu sayımızda Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni (TASİAD) ziyaret ettik.

Döküm makineleri için fırsatlar ülkesi KAZAKİSTAN

Kazakistan’a makine ve aksamları ihracatımız 2011 yılında 116 milyon dolar olarak gerçekleşti.Kazakistan’a ihracatımızda döküm makineleri sektörü rekor düzeyde yükseldi.

Sanayi dörtlüsü: Dudullu OSB

Üç farklı kooperatif sanayi yapısı ve fabrikalar bölgesiyle İstanbul’un üretim merkezi haline gelen Dudullu OSB, yürüttüğü sosyal projelerle OSB anlayışını bir adım öne taşıyor...

Faraday'ın izinde

İnsan sağlığına zararlı elektromanyetik dalgaları perdelemek hayaliyle13 yaşındaki iki ilköğretim öğrencisi yola çıktı. Bilim ile hayatın kesiştiği yolculuklarında 220 yıl önce doğmuş Michael Faraday ile tanıştılar ve birlikte bir çözüm düşündüler.

Sanayiye üniversiteden açılan pencere: ODTÜ-BİLTİR Merkezi

Türkiye’de bilgisayar destekli tasarım, imalat ve robotik alanlarında çalışmalar yapmaküzere 1992 yılında ODTÜ-BİLTİR Merkezi kapılarını açtı.

Bilgisayarlardan önce hesap yapan makineler

Parmaklar, çakıl taşları, çubuklar ve nihayetinde abaküs,insanoğluna yüzyıllar boyunca hesap işlerinde yardımcı olmuştur.

Makine ihracatı 2011 yılını 12.2 milyar dolarla kapadı

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği iştigal alanı ve iştigal alanı dışındaki 84. fasıl toplamından oluşan ihracat rakamlarına göre; geçtiğimiz sene Ocak-Aralık döneminde sektör ihracatı 9,9 milyardı.