Skip to content
134. Sayı kapak resmi

Temmuz 2019 SAYI: 134

133. Sayı kapak resmi

Haziran 2019 SAYI: 133

132. Sayı kapak resmi

Mayıs 2019 SAYI: 132

131. Sayı kapak resmi

Nisan 2019 SAYI: 131

130. Sayı kapak resmi

Mart 2019 SAYI: 130

129. Sayı kapak resmi

Şubat 2019 SAYI: 129

128. Sayı kapak resmi

Ocak 2019 SAYI: 128

127. Sayı kapak resmi

Aralık 2018 SAYI: 127

126. Sayı kapak resmi

Kasım 2018 SAYI: 126

125. Sayı kapak resmi

Ekim 2018 SAYI: 125

124. Sayı kapak resmi

Eylül 2018 SAYI: 124

123. Sayı kapak resmi

Ağustos 2018 SAYI: 123

Başkandan

Bir üst sınıfa nasıl geçeriz?

İnsanlık tarihi, merak eden insanların buluşları ve ardından gelen gelişim örnekleriyle doludur. Coğrafi keşifler, sanayi devrimi..

 

Makine Sektörü Büyüyor , Dünya Türkiyeyi İzliyor

Makine sektörü büyümeye devam ediyor. Makine ve aksamları ihracatımız 1 Ocak- 30 Nisan tarihleri arasında bir önceki ..

MAİB Genel Kurulu yapıldı

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Genel Kurulu 26 Nisan tarihinde düzenlendi. 2012 Çalışma Raporu ve Bilançosu ile 2013 ..

“Almanya, Türk makine sektörünün potansiyelini en iyi değerlendiren ülkedir”

Altıncısı düzenlenen Dünya Gazetesi Türk Dış Yatırımları Paneli’nde açılış konuşması yapan MAİB ve MTG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ...

Alman basını Türk mucizesini sayfalarına taşıdı

Türkiye’deki ekonomik gelişimi sayfalarına taşıyan Alman basını, “Türk Mucizesi” olarak nitelendirdiği son 10 yıllık dönemi mercek ...

“Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği” koşulları belirlendi

“2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği” kapsamında farklı beş destek mekanizması harekete geçirilecek. Bu desteklerle..

“Alanımız da Dünya Beşincisiyiz ”

Plastik enjeksiyon makineleri üreten Hürmak Makina; yeni ürününü 2012 yılında müşterilerinin beğenisine sundu. Alçak basınçlı enjeksiyon ..

“İhracatta Sınırları Zorluyoruz”

Üstyapı sektörüne hidrolik parça ve ekipman üreten Hidromas; talebin yoğun olduğu pazarlarda, yerinde üretim çalışmaları  kapsamında ilk ..

İhracatın Sıcak Yüzü:Kazan ve Basınçlı Kaplar

Türkiye’de kazan ve basınçlı kaplar 1950’li yıllarda üretilmeyebaşlandı. Zaman içerisindeçeşitli aşamalardan geçerek gelişimini..

İklimlendirme Sektörü İskid İle Büyüyor

İklimlendirme sektörü 2023 yılında 25 milyar dolar ihracat yapmayı hedefliyor diyen İS KİD Yönetim Kurulu Başkanı Naci Şahin..

Türkiyede Sektörel Fuarcılığın Artıları ve Eksileri

Günümüzde fuarcılık alanıyla ilgili pek çok çalışma yürütülüyor ve düzenlenen organizasyonlar ihtisas fuarları niteliği kazanıyor. ..

“Fuarlarımız Nitelik Açısından Yeterli Düzeyde”

Türkiye’de gerçekleştirilen fuarların nitelik açısından yeterli olduğuna belirten Abdullah Parlar, fuarlara yurt dışından gelen ziyaretçi sayısını artırma konusunda..

“Fuarlar En Önemli Ticaret Köprüsüdür”

Fuarları müşteriler ile üreticilerin buluştuğu bir köprü olarak nitelendiren Burhan Fırat; bu organizasyonların firmalara rakiplerini gözleme...

“Fuarcılık Devlet Politikası Olmalı ”

Profesyonel tesisler kurmadan kaliteli ve etkili bir fuarcılıktan bahsetmenin mümkün olmayacağını ifade eden Sedat Sami Ömeroğlu..

"Fuarcılığa Daha Fazla Yatırım Yapılmalı"

Fuarların hem ülke tanıtımı hem de ekonomisi açısından önemli kazanımlara aracılık ettiğinin altını çizen Gülderen Öçmen,
organizatör...

“Fuarlar Sayesinde Türk Firmalarının Bilinirliği Artıyor”

Türkiye için büyük önem taşıyan ve Avrupa’nın üçüncü büyük organizasyonu olan IS K-SODEX Fuarı’nı desteklediklerinin altını çizen Naci..

“Fuarcılık Faaliyetleri Denetlenmeli”

Fuar alanlarının istenilen standartlara ulaşabilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Nail Türker, firmaların yeterliliğinin ilk lisanstan ..

“Fuarcılık Sektörümüzün Bir Numaralı Sorunu”

Fuarcılık konusunun ivedilikle ele alınması gerektiğini söyleyen Cahit Tekbaş,tarım sektörünün bir numaralı sorununun yetersiz şartlarda ..

“Devlet Desteği Aracı Firmalara Gidiyor”

Fuar şirketlerinin fiyat politikaları nedeniyle yurt dışı etkinliklerde devlet tarafından üreticiye sağlanan desteğin sıfırlandığını belirten Adil...

“Teknoloji Transfer Ofisleri Üniversite-Sanayi İşbirliğini Sağlayan Arayüzdür ”

Prof. Dr. Hamit Serbest: “Teknoloji ve teknolojinin temelini oluşturan bilgi zaman içinde en değerli varlık haline geldi. Mevcut ..

Avrupa İle Afrika Arasındaki Ticaret Kapısı:Fas

Türkiye’nin, Afrika’nın beşinci büyük ekonomisi olan Fas’a makine ve aksamları ihracatı yüzde 28artarak 117 milyon dolara.. 

“Problem Yoksa Büyük Problem Vardır ”

Sisteme yük getiren israflardan arınmayı hedef alan bir yaklaşım olan Yalın Düşünce; Değer, Değer Akışı, Sürekli Akış, Çekme ve Mükemmellik..

Terzi İşi Pompa Üretimi Yapan İsim: Yücel Günal

Yüksek lisans eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Yücel Günal’ın kurduğu, Genel Makina Sanayi; 1967 ..

“Mekatronik Mühendisliği Robot Teknolojileri Geliştiriyor”

Atılım Üniversitesi laboratuvarlarında Türk sanayisi için robot teknolojileri geliştirdiklerini belirten Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı..

“Mühendislik Eğitimi Altı Yıla Çıkarılmalı ”


Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü, geleceğin robot mühendislerini yetiştiriyor. Dört yıllık lisans eğitimi sonunda, geliştirdikleri..

Şişli Terakki Fen Lisesi Öğrencilerinden Hassas Ölçüm Projesi

TÜ BİTA K’ın düzenlediği 44’üncü Orta Öğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yatışması’na katılan İstanbul Özel Şişli Terakki Fen ...

Makine Aksamları İhracatımız Nisan Ayında 4,4 Milyar Dolar Oldu

Makine ve aksamları ihracatı 2013 yılı 1 Ocak-30 Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 artış..

İnsaat Ve Madencilikte Kullanılan Makineler

2013 yılı Ocak-Nisan döneminde inşaat ve madencilikte kullanılan makineler,aksam ve parçaları sektöründe 411,5 milyon dolar..

Pompa Ve Kompresörler

2013 yılı Ocak-Nisan döneminde inşaat ve madencilikte kullanılan makineler,aksam ve parçaları sektöründe 411,5 milyon dolar ..

Takım Tezgahları

2012 yılının Ocak-Nisan döneminde 216,3 milyon dolar olan takım tezgahlarıihracatı, 2013 yılının aynı döneminde yüzde 8,1 ...

Tarım Ve Ormancılık

Tarım ve ormancılıkta kullanılan makineler,aksam ve parçaları ürün grubunda 2013 yılının Ocak-Nisan döneminde ...

Gıda Sanayii Makineleri

Gıda sanayi makineleri, aksam ve parçaları ihracatı 2013 yılının Ocak-Nisandöneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde..