Skip to content

GÜNDEM

OCAK 2018 SAYI: 116

Sektör WIN EURASIA 2018’de Buluşacak

Avrasya’nın en büyük imalat sanayisi fuarı sıfatıyla 15-18 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek 25’inci Uluslararası WIN EURASIA 2018’in tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

TÜYAP İstanbul Fuar Merkezi’nde 15-18 Mart tarihlerinde düzenlenecek 25’inci Uluslararası WIN EURASIA 2018’in tanıtım toplantısına Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı, Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır, Akışkan Gücü Derneği (AKDER) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Türüdü ile Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu katıldı. Sektörün taleplerini göz önünde bulundurarak, Avrupa’nın iki önemli ticari fuarı WIN Automation ve WIN Metalworking’i aynı çatı altında birleştirdiklerini belirten Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, dünya sanayi devlerini İstanbul’da bir araya getirerek uluslararası ölçekte yeni iş fırsatları sunacaklarını söyledi. Kühnel, “Fuarımız 25. yılında, sanayinin tüm kaynak ihtiyaçlarını karşılamak üzere A’dan Z’ye endüstriyel ürün ve hizmetleri bir araya getirirken konferans-seminer programlarının yanı sıra Endüstri 4.0 Festival Alanı ile de eşsiz bir platform sunacak” dedi. Türkiye’yi dünyanın en stratejik fuar merkezlerinden biri yapmak için çalıştıklarını söyleyen Kühnel, fuarın; dünya genelinde Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Kuzey Amerika’dan Kuzey ve Güney Afrika’ya, BDT ülkelerinden Asya ülkelerine kadar dünya sanayi profesyonelleri için bir buluşma noktası olacağını belirterek şunları söyledi: “WIN EURASIA hem katılımcı hem de ziyaretçiler açısından uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biri. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine, otomasyon hizmetlerinden elektrik- elektronik ekipmanlara, hidrolik-pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm ekosistem bu fuarda bir araya gelecek. Türk sanayisi WIN EURASIA ile son teknoloji ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatı bulacak.”

“FUARDA İHTİSAS DERNEKLERİMİZ BİLGİ VE TECRÜBELERİYLE ÖNE ÇIKACAK”

Toplantıda söz alan MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, makine sektörünün dünyanın en büyük pazarlarından biri olduğunu kaydederek, özetle şunları söyledi: “Dünyanın toplam geliri 80 trilyon dolar. Bu rakamın 19 trilyon doları sabit sermaye yatırımları. Yani gelirin yüzde 25’i yatırıma harcanıyor. Bunun yüzde 25’i de makine teçhizat yatırımı. Bu oran son 10 yıldır aynı civarda seyrediyor. 2018’de makine sektörünün tahmini pazar ve üretim rakamı 4,8 trilyon dolar olacak. Dünya, gelirinin 1/16’sını makine için harcıyor. Türkiye ise 2016 yılı TÜİK verilerine göre 163 milyar doların, 94 milyar dolarını yani yüzde 11’ini ayırıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı rakamlarına göre sektör 240 bin kişiye istihdam sağlıyor. Faaliyet gösteren 13 bin 200 firmayla 20-22 milyar dolarlık değer üretiyor. Sektörün istihdamı son sekiz yılda, her yıl ortalama yüzde 8 artıyor. Bütün sanayi dallarımız içinde katma değer payı en yüksek olan sektörüz.”

Karavelioğlu, uluslararası sektörel fuarların küresel iş ortaklarını bir araya getirip yeni ticaret hacimleri oluşturduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Makine imalatı, teknolojinin beşiği olması bakımından en ileri düzeyde ihtisas gerektiren özel bir faaliyet alanıdır. Tanıtım ve fuarlar da bu yüksek uzmanlığın sonuna kadar sergilenmesi gereken rekabet alanlarıdır. Bu görevleri ancak alt sektörlerde yetişmiş, ürün seviyesinde bilgiye sahip kişilerin katkılarıyla başarabiliriz. O yüzden, makine imalatında ileri seviye ülkelerin sektörel kuruluşları da çok güçlü oluyor. Deutsche Messe bu anlayışı hem dünyada hem de Türkiye’de başarıyla uyguluyor. Düzenledikleri fuarlar bu sayede daha başarılı olurken ihtisas derneklerimiz de bilgi ve tecrübeleriyle öne çıkıyor. Sergilenen ürün veya teknolojiler arasında esasen kendileri de birer küçük sistem olan makinelerle birlikte; büyük sistemler, tesisler halinde iş görmelerini sağlayan unsurlar çoğunlukta. Dijitalleşme yarışı içindeyiz ve WIN EURASIA çatısı altındaki her şeyi sektörümüz için ilgi çekici kılmalıyız.”

ANA GÜNDEM; ENDÜSTRİ 4.0 UYGULAMALARI

ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı da sanayide dijital dönüşümün adının Endüstri 4.0 olduğunu belirterek, “Endüstri 4.0 sadece üretim anlayışını değil, yaşam biçimimizi değiştiriyor. Yapay zekâ uygulamaları, akıllı makineler ve fabrikalardaki dijitalleşmeyi anlatan sunumlarımızla WIN EURASIA’da düzenlenen Endüstri 4.0 alanında olacağız. Çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan Türk sanayisine fuarın büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu. AKDER Yönetim Kurulu Üyesi Osman Türüdü ise hidrolik ve pnömatik sektörü olarak Hannover Fairs Turkey’in düzenlediği fuarlardan önemli ölçüde yararlandıklarını belirterek şunları söyledi: “Uluslararası fuarlar yeni işbirlikleri geliştirmek konusunda, özellikle KOBİ segmentindeki firmalar için büyük önem taşıyor. AKDER’e bağlı 18 üye firmamızla biz de WIN EURASIA’da olacağız ve 2 bin metrekare stant alanıyla sektörümüzü temsil edeceğiz. Endüstri 4.0 kavramı hidrolik ve pnömatik sektörü için çok büyük önem taşıyor, bu alandaki son gelişmeleri yakından takip edeceğiz.”

ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu da WIN EURASIA’nın farklı sektörlerde görev alan tüm paydaşları bir araya getirmesinin önemine dikkat çekti. MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır da yaptığı konuşmada yeni iş bağlantılarına olanak tanıması bakımından fuarın taşıdığı önemi vurgulayarak, “Fuarlar, merkezinde insanların olduğu önemli etkinlikler ve sektörlerin de buluşma noktası. WIN EURASIA sektörümüz için marka bir fuar, Endüstri 4.0 gibi önemli bir konunun ele alınacağı bu fuarın Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

ALIM HEYETİ PROGRAMLARI DÜZENLENECEK

WIN EURASIA bu yıl; Metalworking EURASIA, SurfaceTechnology EURASIA, Welding EURASIA, IAMD EURASIA, Electrotech EURASIA ve CeMAT EURASIA fuarlarının katılımcı ve ziyaretçilerini tek çatı altında buluşturacak. Yerli katılımcıların yanı sıra Hindistan, Rusya, Polonya, İspanya, Japonya, Fransa ve Kanada’dan da uluslararası katılımcılar fuarda geliştirdikleri yeni ürünleri sergileyecek. Almanya, İtalya, Güney Kore, Çin ve Tayvan ise ülke pavilyonları ile fuarda yer alacak. Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile KOSGEB desteğiyle organize edilen WIN EURASIA; MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının işbirliğinde düzenlenecek. Devlet destekli alım heyeti programları çerçevesinde birçok ülkeden uluslararası delegasyonların ağırlanacağı fuarda, ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirilecek.