Skip to content

OAİB DEN

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

SERAMİK VE ÇİMENTO SEKTÖRÜ İLK KEZ AFRİKA’DA!

ÇİMENTO, CAM, SERAMİK VE TOPRAK ÜRÜNLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TARAFINDAN, 14-18 OCAK TARİHLERİNDE 14 ÜYE FİRMANIN KATILIMIYLA GANA VE NİJERYA’YA İLK KEZ BİR SEKTÖREL TİCARET HEYETİ DÜZENLENDİ.

Heyetin ilk ayağı, 15 Ocak günü, Gana’nın başkenti Akra şehrinde gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleriyle başladı. Gana Ticaret Müşaviri Buğra Karamış ve Ticaret Bakanlığı gözlemcisi Alper Erdil’in hazır bulunduğu etkinliğe toplam 64 yerel firma katıldı. Söz konusu görüşmelere, inşaat sektöründe aktif olan firmaların yanı sıra Türkiye’den ürün almak isteyen firmalar, yatırımcılar, ilgili sektörün ürün toptancıları ve ithalatçıları da ilgi gösterdi. Etkinlikte, katılımcı firmalar tarafından Türk seramik ve çimento sektörünün ürünleriyle ilgili detaylı bilgiler paylaşılırken, Gana pazarı konusunda fikir alış verişinde de bulunuldu.

16 Ocak tarihinde ise Akra Ticaret Odası’nın da girişimiyle, yerel pazardaki önemli firmalara saha ziyaretinde bulunuldu. Böylelikle pazarın daha iyi analiz edilebilme imkânı elde edilirken, firmaların değerlendirmelerine göre saha ziyareti programı, pazarın eğilimleri ve ihtiyaçlarının daha iyi tanınabilmesi açısından iyi bir fırsat sundu. Aynı gün, Akra Büyükelçisi Özlem Gülsün Ergun Ulueren, Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz ile beraberindeki heyeti kabul etti.

17 Ocak tarihinde Nijerya’nın en büyük şehri Lagos’ta düzenlenen ikili iş görüşmelerine, yine inşaat sektöründen belli başlı firmaları katıldı. Bunun yanı sıra yatırım yapmak ve inşaat sektöründe yer almak isteyen toplam 32 yerel firma ile görüşmeler yapılırken, Abuja Ticaret Müşaviri Onur Akgül’ün de katıldığı Nijerya programında, katılımcı firmalar bu tarz heyetlerle Türkiye’ye uzak olan coğrafyalara daha kolay yakınlaşabildikleri konusunda birleşti.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, heyet programına katılan firmaların görüş ve talepleri doğrultusunda, bu yıl içinde Afrika’da farklı ülkelere, özellikle Sahraaltı Afrika pazarına benzer heyetler düzenlenmeye devam edecek.