Skip to content

GÜNDEM

ARALIK 2018 SAYI: 127

SMART FUTURE EXPO MAKFED VE ENOSAD DESTEĞİ İLE YAPILDI

MAKFED VE ÜYESİ ENOSAD DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN “GELECEĞİN AKILLI TEKNOLOJİLERİ” TEMALI “SMART FUTURE EXPO: AKILLI TEKNOLOJİLER ZİRVE VE SERGİSİ” 14-15 KASIM TARİHLERİNDE İSTANBUL KONGRE MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİ.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılışını yaptığı etkinlikte, MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran da “Sanayinin Geleceği” başlıklı konuşmasında makine imalat sektörünün teknolojik yetkinliği ve gelecek beklentileri üzerine görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır başkanlığındaki “Sanayi’de Yerli Milli Üretim” başlıklı panelde Vestel Iot, Bulut ve Otomotiv Başkan Vekili Yaşar Burak Savak ile Volkan İtfaiye Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tecim konuşmacı olarak yer alırken, özel bölüm olarak oluşturulan “Akıllı Üretimde OSB’lerin ve KOBİ’lerin Dönüşümü; Sanayinin Dönüşümünde Yerli Çözümlerin Önemi” başlıklı panelde de ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı başkanlığında Doruk Otomasyon Genel Müdürü Aylin Özden, PILZ Genel Müdürü ve ENOSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Çopur ile ROBO Otomasyon Genel Müdürü Haluk Özcan panelist olarak görüşlerini paylaştı.

“TEKNOLOJİK DEVRİM, YENİ FIRSATLAR SUNUYOR”

Teknoloji profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, gelişen ve değişen sanayi ile teknoloji alanındaki gelişmeler konuşulurken, aynı zamanda sergi alanında da bu gelişmelerin örnekleri izleyicilerle paylaşıldı. Bilişim, yazılım, akıllı şehirler, yapay zekâ, büyük veri gibi konuların işlendiği Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı akıllı teknolojiler etkinliği olan Smart Future Expo: Akıllı Teknolojiler Zirve ve Sergisinin açılışındaki konuşmasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hedefimiz, ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi’ vurgusuyla yüksek katma değerli alanları ve bunların alt bileşenlerini milli ve özgün olarak geliştirmek olacak” dedi.

Bakan Varank, küresel ekonomide yeni bir dönemden geçtiğimizi belirttiği konuşmasında, “Uluslararası ticaret savaşları gündemi meşgul ederken, teknolojik değişim ve dönüşüm hız kaybetmeksizin hayatımızı yönlendiriyor. Ticarete konan engeller küresel büyümeyi aşağı çekerken, teknolojik devrim ülkelere yeni fırsatlar ve büyüme imkânları sunuyor. Nesnelerin İnterneti, yapay zekâ, bulut bilişim, büyük veri ve robotik gibi uygulamalar ekonomilerle birlikte toplumları da çok ciddi bir biçimde dönüştürme gücüne sahip. Rekabet koşullarının yeniden şekillendiği bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek mecburiyetindeyiz.

Rekabet gücümüzü ve katma değeri artıracak politikalarla, üretimde yapısal dönüşümü gerçekleştireceğiz. Sanayinin dijital dönüşümü de bu amaca hizmet eden politikalardan biri. Küresel piyasaları yönlendiren dijital dönüşüm araçlarını sadece kopyalamak yerine, kendi imkân ve kabiliyetlerimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Bu süreçte imalat sanayimizin ihtiyaç duyacağı niteliklere sahip iş gücünün yetiştirilmesi için çalışacağız. Bir yandan dijitalleşecek işletmeleri destekleyecek, diğer yandan gerekli teknolojileri sunacak yerli tedarikçileri güçlendireceğiz. Yerli teknoloji üreten işletmelerin envanterini çıkarıp, buradan çıkan yetkinlik seviyelerine göre öncelik alanlarını belirleyeceğiz” dedi.