Skip to content

VİTRİN

ŞUBAT 2019 SAYI: 129

STUDIO 5000 İLE TASARIM SÜRESİ KISALIYOR ENDÜSTRİYEL GÜVENLİK GÜÇLENİYOR

ROCKWELL AUTOMATION’IN SUNDUĞU STUDIO 5000 ENTERGE GELİŞTİRME ORTAMININ SON SÜRÜMÜ, AKILLI MAKİNELERİN PAZARA ULAŞMA SÜRESİNİ KISALTIRKEN GÜVENLİĞİ DE ARTTIRIYOR. AYRICA GÜNCELLENMİŞ YAZILIMIN ÜÇÜNCÜ PARTİ YAZILIMLARLA ENTEGRE OLABİLMESİ TASARIM PROJELERİNİ BASİTLEŞTİRİYOR VE DEVREYE ALMA SÜRELERİNİ HAFTALARDAN GÜNLERE DÜŞÜREBİLİYOR.

Tasarım projelerini hızlandırma amacıyla Studio 5000 Logix Designer uygulaması artık AutomationML açık veri alışverişi yapabiliyor. Bu da yazılımın EPLAN Electric PS gibi mühendislik uygulamalarıyla veri alışverişi yapabilmesini sağlıyor. Artık mühendisler sistemini tek bir kez tasarlayarak, bu tasarımı uygulamalar arasında aktarabiliyor. Bu sayede her projede olan tekrar yazım ve görevlendirme işlerine ayrılan saatler ciddi oranda azalıyor. Ayrıca yeni bir simülasyon ara yüzü ürünü Functional Mock-up Interface (FMI) standardını kullanarak MATLAB ve Simulink gibi modelleme yazılımlarıyla veri alışverişine olanak sağlayan Studio 500, mühendislerin makineleri sanal olarak test edebilmelerine, sorunları işletmeye almadan önce çözebilmelerine de olanak sağlıyor. Böylece teslimat süreleri haftalardan günlere düşüyor.

Rockwell Automation Tasarım Yazılımı Pazarlama Müdürü Matt Masarik ürüne ilişkin yaptığı açıklamada “Studio 5000 yazılımı sektörü yeni dijital makine tasarım çağına yükseltiyor” derken, mühendislerin bu veri alışverişi yetkinliklerini kullanarak yeniden yapılması gereken işleri azaltabileceklerinin ve tasarımdan işletmeye almaya kadar geçen süreden tasarruf sağlanabileceğinin altını çiziyor.

Güncellenen Studio 500, ayrıca derinliğine savunmayı da güçlendiren bir güce kavuşmuş durumda. Studio 5000 yazılımı şirketlerin CIP Security kullanmasına izin vererek, endüstriyel iletişimin tamamının güvenilir ve gizli bir şekilde korunmasını sağlıyor. 2019’un ilk yarısında çıkacak olan FactoryTalk Policy Manager uygulamasıyla, sistem yöneticilerinin Studio 5000 kapsamındaki güvenli iletişim protokollerini tek bir yerden uyumlu donanımlarda kontrol etmesine de olanak sağlanacak. Böylece CIP Security kullanan bir aygıt, ağ veya iletişim saldırılarına karşı kendisini daha iyi koruyabilecek.

Diğer yandan yazılım, 64-bit matematiğini destekleniyor olmasıyla mühendislerin daha kesin hesaplamalar yapabilmesini, dolayısıyla uygulamalar geliştirebilmelerini de sağlıyor. Logix tag-based alarmlarına getirilen yeni komut ve daha iyi alarm görünürlüğü gibi yeniliklerse son kullanıcıların üretim sırasındaki sorunları daha hızlı tespit etmesini sağlayarak verimlerini artırıyor.

Son olarak Studio 500, kütüphane kullanımıyla da süreden önemli bir tasarruf vaat ediyor. Studio 5000 Application Code Manager uygulamasındaki yeni kütüphane kullanımı, tasarım projelerinde aynı ürünün farklı ölçeklerdeki versiyonlarının otomatik şekilde yaratılmasını sağlarken, örneğin bir mühendis bu özellik sayesinde hızlı bir şekilde bir depoyu ve valflerini tasarlayabiliyor; tüm tank ve valfleri tek tek tasarlamasına gerek kalmıyor.