Skip to content

GÜNDEM

MAYIS 2018 SAYI: 120

Sultans Of Türkiye Ödüle Doymuyor

Darüşşafaka Lisesi FRC Robot Takımı Sultans of Türkiye, ABD’nin Şikago kentinde FIRST Vakfı tarafından düzenlenen robotik yarışmasında turnuvanın en prestijli ödülü olan Başkanlık Ödülü’ne lâyık görüldü. Daha önce uluslararası turnuvalarda 13 farklı ödülün sahibi olan Darüşşafakalı öğrenciler, bu başarılarıyla ABD’nin Houston şehrinde düzenlenen FRC Dünya Şampiyonası’nda ise NASA’nın desteklediği takıma karşı yarıştı.

Darüşşafaka Lisesi FRC Robot Takımı Sultans of Türkiye, Şikago’da FIRST Vakfı (For Inspiration and Recognition of Science and Technology ) tarafından düzenlenen FIRST Midwest Regional Robot Yarışması’nda, turnuvanın en prestijli ödülü olan Başkanlık Ödülü’ne (Chairman’s Award) layık görüldü. Öğrencilerin özgüven, yaratıcılık, liderlik, girişimcilik, takım çalışması ve mühendislik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan yarışmaya bu yıl Çin, ABD ve Türkiye’den yüzlerce öğrenci katılırken, Sultans of Türkiye, 4-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenen turnuvada toplam 53 takımla yarıştı.

Turnuvanın en prestijli ödülü olan Başkanlık Ödülü’nü kazanan ekip, bu başarılarıyla yine ABD’nin Houston şehrinde 19-21 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve bölge birincilerini karşı karşıya getiren FRC Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etme başarısını gösterdi. Robot yarışmalarında dünyanın en önemli turnuvalarından biri olarak kabul edilen FRC Dünya Şampiyonası, her yıl binlerce öğrenciyi, dünyadaki robotik mühendisliğinin merkezi olarak kabul edilen Houston’da buluşturuyor.

10 kız, sekiz erkek olmak üzere toplamda 18 öğrenci ve beş mentordan oluşan Sultans of Türkiye, FRC Dünya Şampiyonası’nda ise turnuvaya katılan 360 takım arasında en güçlü takım olarak gösterilen ve NASA’nın desteklediği takım ile eşleşti. Takım robotlarının, bir yerdeki ağırlıkları toplayarak terazi kefelerine koymak için birbiriyle yarıştığı ve bunu en hızlı ve verimli yapan takımın kazandığı yarışmada, Sultans of Türkiye NASA’nın takımına karşı ufak bir puanla kaybetti.

“SULTANS OF TÜRKİYE HAYATIMA ÇOK FAZLA KATKI YAPTI”

Türkiye’nin ilk robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka Lisesi Robot Takımı, Robot Kulübü öğretmeni ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Mete Karaca’nın yönetiminde; Siemens Türkiye’den Makine Mühendisi Arif Deniz ve Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile’nin yanı sıra Samed Erdem ve Selcan Savran’ın mentorluğunda yarışmalara hazırlanıyor.

Sultans of Türkiye’nin takım kaptanı olan Eren Sanır, “NASA gibi büyük bütçeli ve çok üst düzey mühendislere sahip bir ekiple karşılaşmak heyecan verici ve zordu. Elimizden geleni yaptık ve çok küçük bir puan farkıyla kaybettik” sözleriyle yarışma sürecini özetlerken, önümüzdeki yıllarda bu yarışmaya daha iyi hazırlanarak NASA gibi çok üst düzey ekipleri de yenebileceklerinin altını çiziyor.

Sultans of Türkiye üyelerinden Darüşşafaka 10. sınıf öğrencisi Belsu Seyran ise bu yıl katıldıkları yarışmalarda çok şey öğrendiklerini, yarışmalarda daha önce dünya şampiyonasında birinci olmuş takımların da bulunduğunu söylüyor ve “Pek çok takım önceki turnuvalarda birinci olup gelmişti. NASA’nın takımıyla karşılıklı yarıştık ve onların tecrübelerini, süreçte edindikleri bilgileri ve kendi eksiklerimizi daha iyi gördük. Bu sayede yaptığımız hatalardan ders çıkardık” diyor. Öğrendiği en değerli bilgiyi, bir işi severek yapmanın önemi olarak açıklayan Seyran, “Kulübe girmeden önce insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyordum. Kulübe girdikten sonra ise bu yönümü de geliştirdim. Ayrıca yaptığımız Stanford ve NASA gezilerinden sonra vizyonum da gelişti. Hayallerime yön verdim. Bu ekip benim her şeyim oldu” diyerek Sultans of Türkiye’nin bir parçası olmanın hayatına çok fazla olumlu katkıda bulunduğunu vurguluyor.

“BAŞARININ NASIL SÜRDÜRÜLEBİLİR OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Kulübün deneyimli katılımcılarından 11. sınıf öğrencisi Şeyhmus Aca ise, yaşadığı deneyimlerle ilgili “Bu süreçte takım çalışmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Diğer takımlardaki yarışmacılarla iletişim içinde olarak daha sosyal birisi oldum. Böyle başarılı bir ekibin parçası olmak, bana, başarının devamlılığının nasıl sağlandığını da öğretti. Bu ekip sayesinde, ekipteki arkadaşlarımın arkadaştan öte kardeş olduğunu gördüm ve bunun başarı için ne kadar önemli olduğunu fark ettim” diyerek, bu ekibin parçası olmanın kişisel gelişimine katkı sağladığını belirtiyor. Darüşşafaka Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ceren Ulusoy da, Houston’daki şampiyonaya katılmaya hak kazanmalarını, kendi kişisel zamanlarından fedakârlık yaparak düzenli bir iş planıyla hazırlanmalarına bağlıyor ve “Yarışma ile edindiğim tecrübelere örnek olarak özgüvenimin arttığını, sorunlara hızlı çözümler üretebildiğimi ve yarışma ortamını gördükten sonra kendimi ifade etme becerilerimin geliştiğini söyleyebilirim. Böyle başarılı bir ekibin parçası olmak bana profesyonelliğin ne demek olduğunu öğretti. Ayrıca bu ekipte paha biçilmez dostluklar ve yeni bir aile kazandım” diyor.

“TAKIM RUHU KAZANDIRDI”

Sultans of Türkiye’nin koordinatörü, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Esra Ekmekçi ise 18 öğrencinin yer aldığı takımın yarışmalar için gece gündüz hazırlandığını, son ders zili çalınca soluğu robotik atölyesinde aldıklarını söylerken, öğrencilerin bunu zorunluluk değil, hobi olarak gördüğünün altını çiziyor. Sultans of Türkiye’nin mentorlarından, lisenin fizik öğretmeni Selim Çile de takımın bir arada, uyumla çalıştığını belirtiyor. Çile’ye göre, robotik yarışmalarında takımların sosyal ve iletişim başarılarına bakılarak verilen “Başkanlık Ödülü”nü almalarında, bu dayanışma ruhunun da payı büyük olmuş. Sultans of Türkiye’nin lider mentoru ve takım koçu Mete Karaca ise “Bu ödül ve edindiğimiz deneyimler, takımın ve bizleri destekleyenlerin emeklerinin karşılığıdır. Başkanlık Ödülü, yarışmanın en büyük ve en son açıklanan ödülüydü. Ödülün açıklanma anı geldiğinde diğer 53 takımla birlikte nefeslerimizi tuttuk ve takım numaramız açıklandığında sevinçten havalara uçtuk. Darüşşafaka Cemiyeti’nin 155’inci yılını kutladığı 2018 yılında, ABD’de düzenlenen bu yarışmada, en prestijli ödülü almak bizi çok gururlandırdı” değerlendirmesinde bulunuyor.