Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2017 SAYI: 113

TARMAKBİR, Agrievolution Başkanlığını Devretti

TARMAKBİR, tarım makineleri endüstrisini temsil eden derneklerin küresel çatı kuruluşu Agrievolution Alliance’ın 6. Küresel Tarım Makineleri Endüstrisi Zirvesi’nde, iki yıldır sürdürdüğü Dönem Başkanlığı görevini Çin Tarım Makineleri Distribütörleri Birliği’ne devretti. TARMAKBİR, yine Çin’de düzenlenen Asya ve Pasifik Ülkeleri Tarım Makineleri Birlikleri Konseyi’nin eğitim ve çalışma etkinliğinde ise 12 ülkenin temsilcileriyle bir araya geldi.

Tarım makineleri endüstrisinin küresel nitelikli bir temsilcisi olmak, endüstriye ilişkin konuları küresel ölçekte ele almak ve üye birlikler arasında çeşitli işbirliği olanakları yaratmak amacıyla 2012’de kurulan Tarım Makineleri İmalatçı Birlikleri Küresel İttifakı’nın (Agrievolution Alliance) iki yıldır Dönem Başkanlığı görevini üstlenen TARMAKBİR, 25-26 Ekim tarihlerinde Çin’in Wuhan kentinde düzenlenen 6. Küresel Tarım Makineleri Endüstrisi Zirvesi’nde, Dönem Başkanlığı görevini Agrievolution Alliance’ın Çinli üyesi Çin Tarım Makineleri Distribütörleri Birliği’ne (CAMDA) devretti. Agrievolution Alliance, bugün 14 ülkeden üye tarım makinesi imalatçı birliğine sahip ve üyeleri aracılığıyla dünya genelinde 6 binden fazla firmayı temsil ediyor. TARMAKBİR, diğer yandan, küresel tarım makineleri endüstrisinin bir başka önemli buluşması olan ve 18-28 Ekim tarihlerinde aralarında Pekin ve Wuhan’ın da bulunduğu Çin’in birçok kentinde düzenlenen “Asya ve Pasifik Tarım Makineleri Birlikleri Bölge Konseyi-ReCAMA”nin eğitim ve çalışma etkinliğine de katıldı.

“Hassas Tarım ve Mısır ve Çeltik Odağında Hasat Teknolojileri” temasıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında eğitim programları ve fabrika gezilerine de yer verilirken, etkinliğin son bölümünde ise CIAME Uluslararası Tarım Makinaları Fuarı gerçekleştirildi.

Sri Lanka’dan Rusya’ya, Pakis-tan’dan Nepal’e 12 ülkeden 56 temsilcinin katıldığı Asya ve Pasifik Tarım Makineleri Birlikleri Bölge Konseyi Eğitim ve Çalışma Etkinliği’ni, Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Komisyonu Sürdürülebilir Tarımsal Mekanizasyon Merkezi yetkilileri de takip etti.