Skip to content

GÜNDEM

EKİM 2017 SAYI: 113

TARMAKBİR URGE Programı Devam Ediyor

TARMAKBİR üyesi 11 firma, ürünlerinin tanıtımını yapmak ve kamu ile özel sektörden çeşitli kurumlarla temaslar gerçekleştirmek üzere 30 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bir ticaret heyeti düzenledi.

Tarım makineleri imalatı yapan 11 firmanın katıldığı ticaret heyeti ziyaretinde, Ukraynalı 30 tarım makine bayi ve dağıtıcısıyla toplamda 120’ye yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirirken, gerek Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) heyetindeki Türk firmaları gerekse Ukraynalı firmalardan alınan yorumlar, görüşmelerin her iki taraf için de oldukça olumlu geçtiği yönündeydi.

Beş gün süren ticaret heyeti programının ikinci gününe Ukrayna Tarım Bakanlığı yetkilileri de katılarak Ukrayna tarım potansiyeli ve tarım makineleri ihtiyacı üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Heyet, Ukrayna programının son gününde ise Kiev Ticaret Müşavirliği ile Türkiye-Ukrayna İş Adamları Derneği’ne (TUİD) ziyaretler düzenledi ve Ukrayna’da geçmişte ticari ilişkiler kurmuş iş dünyası temsilcilerinin deneyimlerini birebir dinleme fırsatı buldu.

Ukrayna, dünyanın en verimli tarım toprağı olarak gösterilen kara toprağın yüzde 30’unu kendi sınırları içerisinde bulunduruyor. Tarım ise ülkenin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi. Bu anlamda, Doğu Avrupa’nın bu en geniş ve verimli topraklara sahip ülkesi, Türk tarım makine imalatçıları açısından da ciddi bir potansiyel barındırıyor.

TARMAKBİR’in yürüttüğü URGE projesi kapsamında gerçekleştirilen beşinci ticaret heyeti ziyareti, verimli tarım topraklarına sahip bir ülke olan Ukrayna’da henüz çok fazla kullanılmayan Türk tarım makinelerinin yaygınlığını artırmayı amaçlıyor.

TARMAKBİR, önümüzdeki dönemde de, yine URGE projesi kapsamında, Güney Afrika ve Rusya başta olmak üzere ticaret heyeti ziyaretlerini sürdürmeyi planlıyor.